Kablosuz ağlar ağaçları öldürüyor mu?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Kablosuz ağlar ağaçları öldürüyor mu?

Mesaj gönderen uçs »

Bu satırları okurken bir ağacı öldürüyor olabilirsiniz.Hollanda'daki Wageningen Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada kablosuz ağların ve GSM şebekelerinin yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde bulunan ağaçlarda garip bazı hastalıklar gözlendiği ortaya çıktı.

Resim

5 yıl boyunca yapılan gözlemler sonucunda hiçbir bakteri ya da parazit ile açıklanamayan bu ağaç hastalıklarının sebebinin kablosuz ağların yaydığı radyasyon olduğu düşünülüyor.

5 yıl önce ağaçların %10'unda görünen bu rahatsızlıklar şu anda ağaçların %70'inde görülüyor. Öte yandan şehir hayatına uzak yerlerdeki ağaçlarda herhangi bir sorun olmadığı da belirtiliyor.

İnsan sağlığı açısından düşünecek olursak; 1 yıl boyunca bir Wi-Fi erişim noktasının yanında yaşamak ile 20 dakikalık bir cep telefonu görüşmesi yapmak hemen hemen eşit miktarda radyasyona maruz kalmamıza neden oluyor. Bu durumda kablosuz ağlar için değil GSM şebekeleri için endişelenmek daha mantıklı görünüyor.

Yine de bu araştırma sonuçlarının doğruluğu kanıtlanırsa kablosuz ağların zararları konusundaki tartışmalar yeniden alevlenebilir.

CNET


Cevapla