Adıyaman'ın güneş enerjili araçlarına yoğun ilgi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Adıyaman'ın güneş enerjili araçlarına yoğun ilgi

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Adıyaman Üniversitesi tarafından üretilen ve güneş enerjisiyle çalışan Fırat ve Commagene adlı araçlar yoğun ilgi görüyor.

Adıyaman Üniversitesi tarafından üretilen ve güneş enerjisiyle çalışan araçların seri üretimi için işbirliği tekliflerinin değerlendirildiği bildirildi.

Araçlar Ankara Ostim’de Üretildi...

Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turhan Koyuncu, üniversitelerinde tasarladıkları, Ankara’da OSTİM’de ürettikleri, ’’Fırat’’ ve ’’Commagane’’ adını verdikleri güneş enerjili araçların test çalışmalarından başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi.

Araçları teknik bakımdan geliştirmeye yönelik çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Koyuncu, "(Fırat) ve (Commagene) adını verdiğimiz araçların seri üretimi için işbirliği tekliflerini değerlendiriyoruz" dedi.

Seri Üretildiğinde Fiyatı 10-15 Bin TL’nin Altına Düşecek

Koyuncu, seri üretim için işbirliği önerenlere "üretimin Adıyaman’da ve siparişe göre" yapılmasını şart koştuklarını ifade ederek, şunları anlattı:
"İlk aşamada araçların maliyeti 10-15 bin lira olacak. Daha sonra bu maliyetin azaltılması hedefleniyor. İlerleyen süreçte de talep ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak hedefin büyütülmesi öngörülüyor. Biz artık güneş enerjili araçlarımızla Adıyaman’ın tanıtımı için kullandığımız ’Güneş Nemrut’tan Doğar’ sloganının yanına ’Artık Güneş Adıyaman İçin Çalışacak’ sloganını da eklemek, emin adımlarla yolumuzda ilerleyip Adıyaman’ı dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz."

Koyuncu, güneş enerjili araçların seri üretimine başlanmasının, Adıyaman’ın otomotiv sanayisinde önemli bir atılım yapmasını sağlayacağını vurguladı.

Fırat: Otomobil, Commagene: Minibüs

Adıyaman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde tasarlanan ve üretilen "Fırat" adlı güneş enerjili otomobil ile "Commagene" adlı güneş enerjili minibüs ulusal ve uluslararası fuarlarda da tanıtılıyor.

Güneş enerjisiyle çalışan otomobil ve minibüs 6-10 Ekim 2010’da İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 14. Uluslararası İş Forumu ve MÜSİAD’ın İstanbul CNR Uluslararası Fuar Alanı’nda gerçekleştirdiği fuarda sergilendi ve yoğun ilgi gördü.

veteknoloji


Cevapla