Bilgisayar kullanımındaki tehlike!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Bilgisayar kullanımındaki tehlike!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Uzun süreli bilgisayar kullanımı gözlere çok zarar veriyor...

Uzmanlara göre, bilgisayar kullanımı yüzünden 80 milyon Amerikalı görme bozuklukları yaşıyor.

Günümüzde bilgisayar, akıllı telefon, portatif video oyunları ve elektronik kitaplar yeni bir hastalığın teşhisine yol açtı. Doktorlara göre, Amerika’da 80 milyon kişi, ‘bilgisayara bağlı görme bozukluğu sendromu”yla karşı karşıya. Çocukların büyüme çağında elektronik aletlerden kaynaklanan görme bozukluklarıysa bu sayıya dahil değil.

Doktor Michael Duenas’a göre bilgisayar başında günde üç saatten fazla zaman geçiriyorsanız bu durumda bilgisayara bağlı görme bozukluğu sendromu yaşamanız mümkün. Doktor şöyle konuşuyor:

"Genel belirtiler yorgunluk, başağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, çift görme ya da aralıklı görme bozukluğu olabiliyor.”

Doktor Rachel Bishop Washington’da, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde görevli. Doktor Bishop şunları söylüyor:

"Bu, gözlere çok zarar veren bir şey değil. Göz tansiyonu ya da diyabete bağlı retina bozukluğu gibi sorunlara yol açmıyor. Yalnızca göz kuruması ve aşırı odaklanmadan kaynaklanan yorgunluğa neden oluyor.”

Doktor Bishop, araştırmalara göre bilgisayarla çalışanların gözlerini daha az kırptığını, bunun da göz kuruması ve yorgunluğa yol açtığını söylüyor:

"Göz kasları nereye bakıyorsanız, gözlerin oraya odaklanmasını sağlar. Bilgisayar ekranına kitap gibi değil, saatlerce odaklanırsanız, göz kasları da yoruluyor.”

Doktor Duenas, bu rahatsızlığın yetişkinlerde verim düşüklüğüne, çocuklarda da öğrenme bozukluğu ya da kötü not almaya yol açabileceği görüşünde. Doktor şu açıklamayı yapıyor:

"Çocukların bilgisayar başında çok zaman geçirmesi, saatlerce video oyunu oynaması, gözü zorluyor.”

Doktorlar monitöre bakmakla basılı kağıda bakmak arasında fark olduğu konusunda görüşbirliği içinde. Basılı kağıtlarda kontrast daha yüksek. Ama monitörler odaklanmayı daha da zorlaştırıyor. Ulusal Sağlık Enstitüsü uzmanı Doktor Rachel Bishop şöyle konuşuyor:

"Aşırı ya da az kontrast ve parlaklık, yansıma gibi faktörler gözü daha fazla zorluyor.”

Doktor Duenas’a göre sorun gençlerde daha da artıyor:

"Şimdi çok daha fazla çocuk, ekranlara daha yakından baktığı için miyop oluyor.”

Sorun bilgisayarla uğraşırken özel filtreli gözlük takmakla azaltılabiliyor. Doktor Bishop açıklıyor:

"Bilgisayarla çalışanlara özgü yeni gözlükler yapıldı. Bildiğimiz bifokal gözlüklerde olduğu gibi camın üstüne monitör merceği, alt tarafına da okuma merceği yerleştiriliyor.”

Doktorlar ayrıca gözü sulandırmak için 15 dakika ara verip göz damlası kullanmayı öneriyor. Bunun dışında önemli bir şey daha var. Doktor Michael Duenas şöyle konuşuyor:

"Monitörün yüksekliğine dikkat edin. Monitör göz hizanızdan 10 santim aşağıda olmalı. Sürekli yukarıya bakıp gözünüzü yormayın.”

Çözümler basit görünse de doktorlar elektronik cihazların günlük yaşamda daha çok kullanılmasının, bilgisayara bağlı göz rahatsızlıklarını arttıracağını söylüyor.


Cevapla