Kedilerin sırrı çözüldü!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Kedilerin sırrı çözüldü!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

ABD’de bilim insanları üşenmedi bunu da araştırdı. Kedilerin ıslanmadan, etrafa dökmeden nasıl su içtiklerinin sırrını çözdü.

Virginia Politeknik Enstitüsü ve Princeton Üniversitesi’yle işbirliği yapan Dr. Stocker, yüksek hızlı kamerayla kedinin nasıl su içtiğini sabırla filme aldı, analiz etti.

Buna göre; Kedi dilinin ucu, su kabına doğru inerken arkaya doğru kıvrılıyor. Bu noktada suyun içine girmek yerine hafifçe yüzeyine dokunuyor. Kedi diliyle temas sağlayan su ona yapışıyor ve tam bu anda geri çekilen dil bir su sütunu meydana getiriyor. Sütunun girişiyle ağzını kapayan kedi de sıvının bir bölümünü almış oluyor.

Zamanlaması çok önemli

Ekibin bir de robot kedi diliyle yaptığı çalışmada tüm işlevin eylemsizlik ve çekim kuvvetlerinin etkileşiminden kaynaklandığını ortaya kondu.

Su sütununun eylemsizlik kuvvetiyle meydana geldiğini belirten Dr. Stocker, “Su kütlesi büyük hacme ulaştığında noktada çekim kuvveti eylemsizliği kırarak suyun geri dökülmesine neden oluyor. Burada kedinin zamanlaması çok önemli. Çünkü ağzını kapadığı nokta işte tam da eylemsizliğin kalktığı o an” diyor.

video
http://www.veteknoloji.com/kedilerin-si ... 460--.html

veteknoloji


Cevapla