Siber timin casus avı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Siber timin casus avı

Mesaj gönderen uçs »

Resim

3 kişilik ‘yasal hacker’ ekibi, şantajla gizli bilgi elde edip yurt dışına sızdıran şebekeyi altı ay boyunca adım adım izledi...

Türkiye'nin kritik bilgilerini yurtdışına sızdıran, terör örgütü PKK ile dolaylı olarak bağlantılı oldukları da ortaya çıkan şantaj ve casusluk çetesine ilişkin önemli bir ayrıntıya ulaşıldı. Çetenin bağlantıları açığa çıkarmak ve karşı istihbarat faaliyetinde bulunmak için siber ajan olarak tanımlanan "beyaz hacker"ların bir süredir devrede olduğu ortaya çıktı. Üç kişiden oluşan ekip önce ilgili kurumlarla irtibata geçti. Siber ajanlar ilk etapta çete ile birlikte hareket eden yurtiçi ve yurtdışından 64 ismi belirledi. Siber ajanların, altı aydır bu kişilerin tüm telefon konuşmaları, mail ve faks, facebook ve twitter yazışmalarını takibe aldı. "Beyaz hacker"ler şantaj ve casusluk çetesinin bağlantılarını ortaya çıkarmak için siber alanın tüm enstrümanlarını kullandı. Çete elemanlarının tüm banka hesapları, yurtdışı giriş çıkışları, hangi ülkelerde hangi otellerde konakladıkları ayrıntılı bir şekilde tespit edildi.

KOD VE ŞİFRELER DEĞİŞTİ
Şantaj ve Casusluk çetesine ilişkin soruşturma sadece yurtiçi ile sınırlı kalmadı. Karadeniz'e kıyısı olan bazı ülkelerle, özellikle Deniz Kuvvetleri'ne ait gizli bilgilerin sızdığı bazı Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinde de istihbarat yapıldı. Şantaj ve casusluk çetesinin faaliyetlerinin ortaya çıkması ile birlikte bazı Deniz Kuvvetleri, Donanma Komutanlığı, TÜBİTAK, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'na bağlı kritik birimlerdeki bazı kodlar güncellendi, şifreler değiştirildi. Yeni kod ve şifreler 8 Kasım pazartesi günü saat 08:30 itibariyle devreye girdi. Yeni talimatla kod ve şifrelerin daha sık aralıklarla güncellenmesi kararı alındı. Kritik kurumlarda yenilenen kod ve şifreler ilgili kişilere "özel kurye" ile bildirilecek.

ZİRVEYE DOSYA SUNULDU
Şantaj ve casusluk çetesine ilişkin bilgilerle ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner'e birer dosya sunuldu. Şantaj ve casusluk çetesinin özellikle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda yapılandığının ortaya çıkmasından sonra olay Genelkurmay Karargahı'nda ayrıntılı bir şekilde değerlendirildi. Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya çete tarafından "e-mail" trafiği izlendiği ortaya çıkan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Şeref Uğur Yiğit, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin katıldı.


Sabah


Cevapla