Balon kafalı yunus bulundu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Balon kafalı yunus bulundu

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Yeni bulunan fosil kemiğin, sıradışı bir kafa yapısına sahip eski bir yunus türüne ait olduğu belirlendi.

Fosil canlıya ait bir kemiği Albert Hoekman adlı balıkçının ağlarıyla Kuzey Denizi’nden çıkarmış olmasına ithafen, ‘Platalearostrum hoekmani’ bilimsel adı verilen 6 metrelik yunus, 2 ila 3 milyon yıl önce yaşamış.

Tarihi canlıya ait olan baş kemiği ve gerçekçi bir modeli Hollanda’daki Rotterdam Doğa Tarihi Müzesi’nde sergileniyor. Müze araştırmacılarından Klaas Post ve Erwin Kompanje yayınladıkları makalede, Kuzey Denizi’nin bu tip fosiller açısından oldukça zengin olduğunu ve dip balıkçılığı aktivitelerinin yaygınlaşmasının da bunu gözönüne çıkardığını belirtiyorlar.

Bulunan kemik, literatürde Delphinid olarak sınıflandırılan ve okyanusa açılan yunusları içine alan aile karakterlerine kesin bir şekilde uyan özelliklere sahip. Bu grup içine bugün yaşayan katil balinalar da girmekte. Kafa kemiğinin tepesi normalin dışında bir genişlemeye sahip ve ağız bölgesinde premaksilla adı verilen altı adet diş bulunuyor. Benzer fosiller ve modern akrabaları üzerinde yapılan analizler sonucunda uzmanlar, kemiğin yeni bir türe ait olduğunu ve fosil canlının, bugün yaşayan pilot balinalara yakın akraba olduğunu açıklıyorlar.

ntvmsnbc


Cevapla