1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Hidrojen atomununun fotoğrafı ilk kez çekildi

Gönderilme zamanı: 06 Kas 2010, 11:50
gönderen uçs
Resim

Japon bilim insanları, ilk kez hidrojen atomunun fotoğrafını çekmeyi başardı.

Uzmanlar, bunu yeni materyallerin üretilmesini sağlayabilecek ve Japon endüstrisinin nadir metallerin ithalatına bağımlılığını azaltacak devrim niteliğinde bir buluş olarak nitelendiriyor.

Tokyo Üniversitesi'nden profesör Yuichi Ikuhara liderliğindeki araştırmacı ekip, tüm kimyasal elementlerin en küçük ve en hafifi olan hidrojen atomunun görüntüsünü yakalamayı başardı.

Bir hidrojen atomunun çapı yaklaşık olarak bir milimetrenin on milyonda biri kadar.

Araştırmacılardan Naoya Shibata, "Bu elektron mikroskobuyla inceleme yapanlarından hayallerinden biriydi ve şimdi periyodik tablodaki atomların hepsini görebiliyoruz. Geçen yıl lityum atomunun görüntüsünü yakalamıştık ve bir hidrojen atomunun görüntüsünü yakalamanın çok zor olduğunu projeye başladığımız nisan ayında biliyorduk" diye konuştu.

Uzmanlar, hidrojen atomunu görüntülemek için özel bir elektron mikroskobunu kullandı. Örneğin küçük bir bölümündeki elektron demetlerine odaklanıp, kesin olarak hesaplanmış bir pozisyona yerleştirilmiş bir dedektör kullanarak, atomun fotoğrafını çekmeyi başardılar. Araştırmayla elde edilen görüntü henüz yayınlanmadı.

Özellikle Japon otomotiv üreticileri, yeni nesil, çevreye dost motorlar üretebilmek için nadir metaller için alternatif kaynaklar arayışında. Bu arayış, dünyanın en nadir metallerini üreten Çin'in geçen ay Doğu Çin Denizi'ndeki adalarla ilgili gerginlik üzerine Japonya'ya sevkiyatı durdurmasıyla daha da önem kazandı.

veteknoloji