Güneş'i hiç böyle görmediniz

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Güneş'i hiç böyle görmediniz

Mesaj gönderen uçs »

Amatör fotoğrafçı Alan Friedman, kendi teleskopunu kullanarak Güneş'i hiç görmediğimiz şekilde fotoğraflamayı başardı.

Discover dergisinde "Hidrojen ışığı" olarak adlandırılan Hα (H-alfa) ışığını yakalayabilmek için özel bir filtre kullandı.

Güneş'in yüzeyi tüm dalgalarda ışık üretiyor, gazdan oluşuyor ve yükseldikçe inceliyor. Normal olarak uzayda incelmiş gaz, atomlardaki elektronlar bir enerji düzeyinden diğerine atlarken her spesifik renkteki ışıkları yayıyor. Ancak Güneş'in daha kalın, yoğun kısmındaki sıkıştırılmış gaz, bütün bu enerjileri eziyor ve dışarıya dağıtıyor, yani beyaz ışık yayıyor (Güneş'in fotosfer adı verilen tabakası).

Bu tabakanın üzerinde gazın inceldiği yer olan kromosfer tabakası bulunuyor. Hidrojen belli renklerde ışığı yayıyor. Bunlardan biri olan Hα, spektrumun kırmızı bölümünde ve aslında sıcak, ince hidrojen çok güçlü Hα yayıyor. Teleskopla birlikte bir filtre kullanarak, fotosferin yaydığı ışığın büyük bölümünü engelleyip, kromosferdeki ışığa izin verebiliyorsunuz.

Friedman da bu harika fotoğrafları, bu yöntemle elde etmiş. Her ne kadar böyle bir süreçten geçerek elde edilmiş olsalar da fotoğraflar gerçek. Friedman'ın fotoğrafları NASA tarafından da yayınlandı.

Resim

Resim

Resim

Resim

veteknoloji


Kullanıcı avatarı
armorking
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 921
Kayıt: 27 Oca 2008, 18:54

Re: Güneş'i hiç böyle görmediniz

Mesaj gönderen armorking »

"Çıplak hali" diyesim geldi.
Cevapla