En kücük Pocket Pc Phone Qtek s100

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 24 Mar 2006, 04:07

Günümüzde telefonlar ne kadar gelisirlerse gelissinler bir pocket pc nin kullanim kolayligina ve Microsoft Pocket PC gibi gelismis bir isletim sisitemine henüz kavusamadilar. Symbian bu yolda atilmis cok iyi bir adim fakat onunda almasi gereken daha cok yol var. Günümüzde en gelismis mobil iletisim cihazlari Pocket Pc nin bütün özelliklerini bünyesinde bulunduran ve bunun yaninda telefon özelligide tasiyan Pocket Pc Phone lar. Fakat bu tip cihazlardada en büyük problem boyutlari olmustur. Qtek s100 bu soruna tam bir cözüm getirmis ve cebimize sigabilecek büyüklükte bir Pocket Pc Phone üretmeyi basarmis.
Resim
Yaksalik olarak bir müzik kaseti büyüklügünde olan cihaz su ana kadar üretilmis Pocket Pc lerin en kücüklerinden kalinligi ise P910i nin kapaksiz hali kadar (108x58x18.1 mm). Cihaz Bluetooth ve GPRS gibi günümüz teknolojileri desteklenmekte. 320x240 65.000 renk dokunmatik ekrani 2.8'' boyutlarinda bu diger pocket pc lerden ortalama 1'' kadar kücük fakat boyutlari göz önüne alindiginda kücük ekranli olmasi oldukca dogal. Günümüzde Microsoft Smart Phone isletim sistemi tasiyan oldukca kücük ve zarif telefonlar bulunmakta ama unutulmamasi gereken Smart Phone lar ses ve basit data transferi üstüne yogunlasmisken bu tip Pocket Pc ve telefon karisimi olan Pocket Pc Phone edition isletim sistemli cihazlar daha cok ugulama, internete erisebilirlik ve hiz üstüne odaklanmislardir. Ayrica PDA larda dokunmatik ve yüksek cözünürlüklü ekranlar, klavye uyumlulugu vb ek özellikler bulunurken Smart Phone larda ek cihazlar ve programlar yüklenebilsede genelde genisleyebilirlik kisitlidir. Qtek s100 üm ayrintili özellik dökümü söyle; Triband GSM (900 / 1800 / 1900), GPRS Class B Multi-slot Standard Class 10, Windows Mobile 2003 Phone Edition isletim sistemi, Bluetooth 1.2, Infrared, entegre dijital kamera 1.3 Megapixel, 416 MHz Intel PXA270 islemci, 64 MB SDRAM, 64 MB Flash-ROM, SD (I/O) / MMC slot, USB ile senkronizasyon, 1.200 mAh Li-Polymer-Pil (180 saat bekleme. 180 dakika konusma süresi), 108x58x18.1 mm, 150g, 2.8" TFT 65.536 renk ekran. Cihazin amerika fiyati yaklasik olarak 625$ amerikada i-mate adi altinda satilmakta. ülkemizde satilip satilmayacagi hakkinda net bir bilgi yok. Cihaz piyasada Qtek s100, I-mate JAM, MDA Compact, Dopod 818, mini-XDA gibi isimlerle bulunmakta. Asil üreticisi Tayvan bazli bir firma olan HTC. :shock: