Windows XP'yi Apple'da calistirdilar

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 23 Mar 2006, 17:18

21/03/2006 19:09 Düzenlenen bir yarismada iki yazilimci, Intel tabanli Macintosh bilgisayarlar üzerinde Windows XP isletim sistemini calistirmayi basardi.

İki bilgisayarcinin Macintosh bilgisayarlarda Windows XP`yi calistirmasiyla, yeni Intel tabanli makinelerde bunun mümkün olup olmadigi tartismasi da bitti. Yazilimcilar 13 bin 850 dolarlik ödülün de sahibi oldu. Windows XP`yi Mac bilgisayarlarda calistiran yazilim, bilgisayar cevrelerinde dagitilarak gelistirilecek.

İlk Intel tabanli Macintosh`larin piyasaya sürülmesinden sonra, Colin Nederkoorn adli bir girisimci, her iki isletim sisteminin de ayni makinede bagimsiz olarak calisip calismayacaginin denenmesi icin bir yarisma baslatti. Yarisma kurallarina göre, Windows XP ve Apple OSX isletim sistemlerinin birbirlerini bozmadan calismasi gerekiyordu.

Yarismayi kazanan yazilimcilar Jesus Lopez ve Eric Wasserman, (kod adlariyla ‘narf` ve ‘blanka`, Windows XP`yi Apple`in boot sisteminde calisacak sekilde yeniden tasarladi. özel tasarim XP isletim sistemi, Apple`in iMac, Mac Mini ve MacBook Pro bilgisayarlarinda isliyor. Windows`un Apple üzerinde calismasini saglayacak yeni yazilimlarin önünü acmak icin Colin Nederkoorn, kendi web sayfasinda ‘Windows-on-Apple` adli bir program baslatti. Diger kullanicilarin da gelip yeni uygulamalar gelistirmesine olanak saglayacak sekilde program, acik kaynak felsefesiyle isletilecek.

Windows`un Apple uyumu özellikle Macintosh bilgisayarlara yarayacak. simdiye dek özellikle PC oyunlari olmak üzere bircok popüler uygulamanin Apple versiyonunun olmamasi, bu markanin piyasada yayginlasmasini önlemisti. Windows`un Apple bilgisayarda isletilmesinin, yeni bir pazarin önünü acabilecegi yorumlari yapiliyor.

Kaynak: Associated Press ve BBC`den yararlanilmistir.
benim kaynagim Ntvmsnbc
http://akifsever.googlepages.com