Nüfus cüzdanı yerine 'elektronik vatandaşlık kartı' geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 46922
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5159 kez
Teşekkür edildi: 4304 kez

Nüfus cüzdanı yerine 'elektronik vatandaşlık kartı' geliyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Kimlik kartı yerine kullanılacak olan, biyometrik veriler de içeren "elektronik vatandaslık kartı" için çalısmalar baslıyor. Elektronik vatandaslık kartı ilk asamada belirlenecek olan pilot bölgede hayata geçecek.
Vatandaslık Kartı Projesiyle ilgili Basbakan Recep Tayyip Erdogan imzalı Basbakanlık Genelgesi bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. Genelgeye göre vatandaslık kartının hayata geçirilmesi öncelikle saglık ve sosyal güvenlik alanında olacak. Pilot proje 3 asamadan olusacak. Birinci asamada, vatandaslık kartı, kart okuyucular, TÜBİTAK- Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Arastırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından gelistirilecek isletim sistemi ve uygulamaların testi UEKAE içerisinde yapılacak. İkinci asamada, ilgili tarafların kararıyla belirlenecek bir ilçede, 10 bin vatandası kapsayan bir pilot uygulama gerçeklestirilecek. Üçüncü asamada ise uygulama 300 bin vatandası kapsayacak sekilde, ikinci asamanın uygulandıgı ilçenin baglı bulundugu ilde denenecek.
Vatandaslık kartının basımı, dagıtımı ve saglık hizmetlerinde kullanımına yönelik süreçlerin de test edilmesi açısından, Nüfus ve Vatandaslık İsleri Genel Müdürlügü ve Saglık Bakanlıgı da pilot uygulamaya katılacak. Pilot uygulamanın her asamasında, bir sonraki asamaya geçmeden önce Devlet Planlama Teskilatı Müstesarlıgı ve ilgili taraflar yakın isbirligi içerisinde uygulamayı degerlendirecek. Vatandas memnuniyeti, ölçeklendirme ve uygulanabilirlik açısından basarı saglandıgında, eylemin sorumlu ve ilgili kurumlarıyla birlikte karar verilerek, bir sonraki asamaya geçilecek. Vatandaslık kartının, ülke geneline yaygınlastırılması asamasında kartın tüm vatandaslar için üretilmesi ve dagıtılması görevini eylemin sorumlu kurulusu Nüfus ve Vatandaslık İsleri Genel Müdürlügü üstlenecek. Bu asamada, vatandaslık kartı eyleminin hayata geçirilmesindeki diger yonga üretimi, kart basımı ve benzeri süreçler, isin mali ve ekonomik yönü de göz önüne alınarak, Nüfus ve Vatandaslık İsleri Genel Müdürlügü sorumlulugunda yürütülecek.

BİYOMETRİK VERİLER KULLANILACAK
Halen kullanımda olan nüfus cüzdanının yerini alacak olan vatandaslık kartı üzerinde sadece statik bilgiler yer alacak, degisken bilgilere yer verilmeyecek. Kart içerisinde temel olarak kart sahibine ait kimlik bilgileri bulunacak. Vatandaslık kartı ile saglanan hizmetlerde, hizmetin özelligine göre farklı güvenlik seviyelerinde kimlik dogrulama yöntemleri olan sifre, fotograf, biyometrik veri kullanılabilecek.
Biyometrik kimlik dogrulama yöntemi olarak parmak izi eslestirmesi kullanılacak. Parmak izi verisi sadece kartın üzerinde bulunacak, merkezi herhangi bir veritabanında tutulmayacak.
Basbakanlık genelgesinde proje kapsamında tüm kamu kurum ve kurulusların es güdüm içinde çalısması istendi.(ANKA)

milliyet haber
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3752
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: Nüfus cüzdanı yerine 'elektronik vatandaşlık kartı' geli

Mesaj gönderen Kripteks® »

bekleniyor idi zaten böyle birsey sonunda oldu süper ya
Kullanıcı avatarı
artung
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 290
Kayıt: 15 May 2006, 19:18
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen artung »

bu kadar geç kalmamalıydı Türkiye bunun için.
Cevapla