Korsan forumuna rekor sayıda 10 milyar şifre yüklendi

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 47668
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5781 kez
Teşekkür edildi: 4888 kez

Korsan forumuna rekor sayıda 10 milyar şifre yüklendi

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Uzmanlar, parolaların çevrimiçi güvenliği garanti edemeyeceğini, ancak yine de çoğu insanın dijital korumasının birincil dayanağı olmaya devam ettiğini söylüyor. Bu nedenle, yaklaşık 10 milyar benzersiz düz metin parolası içeren bir veritabanının yakın zamanda yayınlanması güvenlik çevrelerinde alarmlara neden oldu. Parolanızın bunlardan biri olup olmadığını belirlemek ve savunmanızı nasıl güçlendireceğiniz konusunda bazı ipuçları şunlardır.

Geçtiğimiz hafta, "ObamaCare" kullanıcı adını kullanan bir kullanıcı, siber güvenlik uzmanlarının bir bilgisayar korsanlığı forumuna şimdiye kadar gönderilmiş en büyük şifre derlemesi olduğuna inandığı bir gönderi paylaştı . Rockyou2024.txt adlı dosya, 9.948.575.739 benzersiz düz metin şifresi içeriyor. ObamaCare, Simmons & Simmons hukuk firmasından bir çalışan veritabanı, AskGamblers adlı bir çevrimiçi kumarhaneden bir ipucu ve Burlington County'deki Rowan College için öğrenci başvuruları dahil olmak üzere veri sızdırma geçmişine sahip.

ObamaCare forumda "Bu yıl Noel erken geldi," diye yazdı. "Size 9,9 milyardan fazla şifre içeren yeni bir rockyou2024 şifre listesi sunuyorum!"

Cybernews, bu parolaların 8,4 milyar parola içeren önceki bir "RockYou2021" derlemesi üzerine inşa edilen eski ve yeni veri ihlallerinden geldiğini belirledi. 1,5 milyar kimlik bilgisi kümesinin net değeri, dökümün etkisini kesinlikle azaltır. Ancak, 1,5 milyar hala risk altında olan çok sayıda parola olduğundan, uzmanlar bu veritabanının bilgisayar korsanları için güçlü bir araç olabileceği konusunda uyarıda bulunmakta haklılar.

Resim

Verizon'un 2021 Veri İhlali Soruşturmaları Raporu'na göre, ihlallerin %61'i kaldıraçlı kimlik bilgilerinden kaynaklanıyor. Google Cloud'un 2023 Tehdit Ufukları Raporu, bu payı daha da yükseğe koyuyor ve ihlallerin %86'sının çalınan parolaları içerdiğini tespit ediyor. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı hizmetler, ayrıca internete bakan kameralar ve endüstriyel donanımlar risk altında. Daha da kötüsü, RockYou2024, e-posta adresleri ve kimlik bilgileri içeren diğer sızdırılmış veritabanlarıyla birleştirildiğinde bir veri ihlali, mali dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı dalgasını kolaylaştırabilir.

Kaynak :
https://www.techspot.com/news/103704-re ... forum.html
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1170
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 62 kez
Teşekkür edildi: 140 kez

Re: Korsan forumuna rekor sayıda 10 milyar şifre yüklendi

Mesaj gönderen Ensatech »

Dosya 45 GB ama açınca 140 civarı oluyor bunu açabilecek metin düzenleyici lazım şimdi.
Cevapla