Sony, kaydedilebilir Blu-ray'i ve disk yazma işlemini sonlandırıyor

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 47668
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5781 kez
Teşekkür edildi: 4888 kez

Sony, kaydedilebilir Blu-ray'i ve disk yazma işlemini sonlandırıyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Ev videografçıları ve arşivleme için hala optik disklere güvenen veri biriktiricileri için kötü bir haber geldi: Sony, kaydedilebilir Blu-ray medya üretimini sonlandırıyor. Dünyada devasa 100 GB üç katmanlı ve 128 GB dört katmanlı BDXL diskleri üreten son fabrika, üretim hatlarını tamamen kapatmaya hazırlanıyor.

Sony'nin yakın zamanda AV Watch'a verdiği bir röportajda şirket, Japonya'nın Miyagi Bölgesi'ndeki Tagajo City tesislerinde kaydedilebilir Blu-ray'lerin ve diğer optik disk formatlarının "geliştirilmesini ve üretimini kademeli olarak sonlandıracağını" kabul etti. Esasen, 25 GB BD-RE'ler, 50 GB BD-RE DL'ler, 100 GB BD-RE XL'ler veya 128 GB BD-R XL'ler yakında tüketicilere sunulmayacak. Video prodüksiyonu için profesyonel diskler ve veri depolama için optik arşivler de kullanımdan kaldırılıyor.

Sony, soğuk depolama pazarının umdukları gibi gerçekten hiç büyümemesi ve genel depolama ortamı işinin yıllardır kırmızıda işlemesi nedeniyle fişi çektiğini söylüyor . Şirketin açıkça belirttiği gibi, "Kârlılığı artırmak için iş yapımızı gözden geçirmemiz gerekiyor."

Ancak her şey kötü değil. Film ve oyun satın aldığınız ticari Blu-ray diskler hala üretilecek, bu yüzden fiziksel medyanın ölümü konusunda henüz paniğe kapılmaya gerek yok.

Resim

Tagajo fabrikası bir efsanedir; devasa 128 GB dört katmanlı BDXL canavarlarını üretebilecek tek yer burasıdır. Oradaki mühendisler o kadar özveriliydi ki, 2011 Tohoku depremi ve tsunamisinden hemen sonra bile yeni üç katmanlı disk teknolojisi geliştirmeye devam ettiler. Disk üretiminin durdurulmasıyla birlikte Sony, fabrikadaki 670 çalışandan 250'sine kadar gönüllü erken emeklilik paketleri sunuyor. Kesin kapanma tarihi henüz belli değil, ancak perakendecilerdeki mevcut stoklar tükenene kadar tüketici disk satışları "şimdilik" devam edecek. B2B müşterileri de bir süre daha "stokta" disk almaya devam edecek.

100 GB Blu-ray diskleri yakmak hala veri koruma stratejinizin bir parçasıysa, hala yapabiliyorken BDXL boş diskleri ve sürücüleri stoklamaya başlasanız iyi olur. Stoklar azaldığında fiyatlar fırlayacak.

Disk tabanlı yedeklemeler için bir dönemin sonu. Sony, tüketiciye yönelik kaydedilebilir Blu-ray'i ilk olarak 2003 yılında piyasaya sürdü ve bize disk başına 25 GB alan verdi; DVD'lere göre büyük bir sıçrama. Sonraki 15 yıl boyunca disklere giderek daha fazla veri sıkıştırdılar, 50 GB'a, sonra 100 GB'a ve son olarak 2018'de 128 GB BDXL formatına ulaştılar.

Kaynak :
https://www.techspot.com/news/103709-so ... ewell.html
Cevapla