Tüm web trafiğinin neredeyse yarısı botlardan oluşuyor

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 47668
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5781 kez
Teşekkür edildi: 4888 kez

Tüm web trafiğinin neredeyse yarısı botlardan oluşuyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Akamai'nin yakın zamanda yayınladığı bir rapora göre, genel web trafiğinin %42'si botlar tarafından oluşturuluyor ve bu botların %65'i açıkça kötü niyetli. Akamai'nin çalışması, siber suç operasyonlarında kullanılmak üzere veri ve içerik toplamak üzere tasarlanmış "kazıma botlarına" odaklanıyor. Bu botlar web tabanlı işletmeleri önemli ölçüde etkileyebilir ve yapay zeka algoritmaları, bilgisayar korsanları ve suçlular için hayatı kolaylaştırıyor.

Cloudflare ve Amazon AWS gibi pazardaki en büyük içerik dağıtım ağlarından biri olarak Akamai, şu anda internette neler olup bittiğini oldukça iyi biliyor. Ve bildiğimiz internet çoğunlukla botlardan oluşuyor .

Bu, Akamai'nin 2024'te web kazıma üzerine hazırladığı bir rapora göre vardığı sonuçlardan biridir ve bu sonuçlar, farklı kaynaklar tarafından hazırlanan 2022 ve 2023 raporlarında görülen benzer sayılarla da desteklenmektedir. Akamai, e-ticaret sektörünün kazıma ve "yüksek riskli" bot trafiğinden en çok etkilenen sektör olduğunu bildirmektedir. Bazı bot türleri işletmelere fayda sağlasa da, web kazıyıcı botlar genellikle hem kar marjı hem de genel müşteri deneyimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Şu anda, web kazıyıcı botlar rekabetçi istihbarat, casusluk, envanter istifleme, dolandırıcılık sitesi oluşturma ve diğer suç faaliyetleri için kullanılmaktadır.

Akamai'nin CTO'su Patrick Sullivan, botların web uygulamaları, hizmetler ve API sahipleri için "birden fazla sorun noktası" oluşturarak önemli zorluklar yarattığını açıklıyor. Kazıma botları ürün görsellerini, açıklamalarını, fiyatlandırma bilgilerini ve diğer verileri kolayca elde edebilir. Siber suç çeteleri daha sonra bu verileri kullanarak tanınmış markaları veya perakende hizmetlerini taklit eden sahte web siteleri oluşturabilir.

TechSpot ve diğer pek çok içerik sitesinde de botlar kullanılarak içerikler taranıyor, biraz değiştirilmiş metinler düzenleniyor (bugün Gen AI kullanılarak daha kolay hale getirildi) ve Google'da sıralama elde etmek, trafiği çalmak ve reklamlardan para kazanmak amacıyla içeriğimizin izni olmadan kopyalanıyor.

Resim

Kazıyıcı manzarası AI nedeniyle gelişiyor. Yapay zeka algoritmaları kullanan botların tespit edilmesi çok daha zor hale geliyor. Akamai, AI botnet'lerinin yapılandırılmamış verilerle bile iyi çalışabileceğini ve dolandırıcılara çok daha rafine bir "karar verme süreci" sağlamak için gerçek iş zekasını kullanabileceklerini söylüyor. AI sayesinde suçlular, verileri her zamankinden daha verimli bir şekilde toplayabilir, çıkarabilir ve işleyebilir.

Botlar ayrıca yeni sahte hesaplar oluşturmak için de faydalıdır, bu hesaplar daha sonra gerçek kişileri ve onların finanslarını hedeflemek için kullanılabilir. Kötü amaçlı olmayan veri toplama botları bile bir web sitesinin performansını düşürebilir, arama motoru ölçümlerini etkileyebilir ve bilgi işlem ve barındırma maliyetlerini artırabilir.

Şirketler artık yapay zeka algoritmaları, başsız tarayıcı teknolojisi ve diğer gelişmiş çözümleri kullanan giderek daha karmaşık botlarla karşı karşıya. Bu yeni tehditler, geleneksel yöntemlerin ötesinde yeni, daha karmaşık azaltma yaklaşımları gerektiriyor. Sağlam bir güvenlik duvarı artık web sitesi sahiplerinin bugün ihtiyaç duyduğu sayısız güvenlik önleminin yalnızca başlangıcı.

Kaynak :
https://www.techspot.com/news/103664-al ... ostly.html
Cevapla