YouTuber, Windows XP'yi dokunmatik ekranlı bir MacBook'a yükledi

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 5781 kez

YouTuber, Windows XP'yi dokunmatik ekranlı bir MacBook'a yükledi

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Windows XP, tuhaflıklarına rağmen Windows'un en popüler sürümlerinden biridir. 2001 yılında piyasaya sürülen bu işletim sistemi, "Bliss" duvar kağıdının ve ikonik başlangıç ​​zilinin neredeyse on yıl boyunca günlük yaşamın bir parçası olduğu tüm nesil çocuklar için eksiksiz bir işletim sistemiydi.

Windows XP o kadar uzun süredir kullanımdan kaldırıldı ki, onu takip eden dört Windows yinelemesi de desteğin sonuna ulaştı. Yine de birçok Kendin Yap teknolojisi meraklısı, sadece nostalji için de olsa, zamanı geri çevirmeye ve onu modern donanıma yükleyerek büyüsünü yeniden yaratmaya çalışıyor.

YouTuber Michael MJD biraz farklı bir yol izledi ve erişilebilirlik için Lingraphica tarafından eklenti dokunmatik ekranla değiştirilen Windows XP Tablet PC Edition 2005'i 2011'den itibaren bir MacBook'a yükledi . Tüm süreç beklediğiniz gibi ilerledi. Görünüşe göre, onlarca yıllık bir Microsoft işletim sistemini eski bir Apple dizüstü bilgisayara sığdırmak, birçok donanım uyumluluğu ve sürücü sorunu nedeniyle zor oldu. Ancak, diş çıkarma sorunlarına rağmen sonunda işletim sistemini çalıştırdı ve hatta iyi bir kare hızında Half-Life oynadı.

Michael, XP'yi Apple'ın Boot Camp yazılımı aracılığıyla yükledi. MacBook'un dokunmatik ekranını kullanmak istediğinden işletim sisteminin tablet özelliklerini destekleyen özel bir ISO kullanmak zorundaydı. İnternet Arşivlerinden alınan resmi sürüm, uyumsuz tablet donanımını her tespit ettiğinde varsayılan olarak Windows XP'nin normal PC sürümüne geçiyordu.

Özel ISO'da bile Michael hâlâ doğru sürücülere sahip değildi ve bu da yükleyicinin sürekli olarak çökmesine neden oluyordu. Michael, MacBook'un dokunmatik ekranıyla uyumluluk sorunlarını düzeltmek için Internet Archive'dan bir Hampshire Touch Windows sürücüsü yükledi. Sürücü çalıştı ve kurulum sihirbazı kalibre edilmemiş dokunmatik ekranı tanıdı.

Grafik sürücüsünde de başlangıçta sorunlar vardı. Ancak Nvidia'nın doğru sürümünü bulmak çok da zor olmadı ve çok geçmeden her şeyi çalışır duruma getirdi. Michael tüm sürücüleri yükledikten sonra MacBook beklendiği gibi çalıştı. Medya düğmeleri, ses, grafikler ve diğer her şey işe yaradı ve Michael'ın Windows XP'nin tablet özelliklerini göstermesine olanak tanıdı. Ayrıca cihazda oldukça oynanabilir bir kare hızıyla Half-Life'ı çalıştırdı ancak çözünürlüklerle uğraşırken bazı sorunlar yaşadı.

Kaynak :
https://www.techspot.com/news/103491-yo ... actly.html
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 4203 kez

Re: YouTuber, Windows XP'yi dokunmatik ekranlı bir MacBook'a yükledi

Mesaj gönderen burak35 »

Vay be. Windows Xp birde.