FBI'ın elinde LockBit fidye yazılımına ait 7.000'den fazla şifre çözme anahtarı var

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 47259
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5485 kez
Teşekkür edildi: 4581 kez

FBI'ın elinde LockBit fidye yazılımına ait 7.000'den fazla şifre çözme anahtarı var

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

LockBit'in ana operasyonunu kesintiye uğrattıktan sonra ABD yetkilileri, fidye yazılımı çetesinin kurbanlarına ulaşıyor. FBI artık binlerce şirket ve kuruluşun şifrelenmiş verilerini kurtarmasına yardımcı olabilir.

FBI, LockBit'in "devam eden kesintisinden" kötü şöhretli fidye yazılımı siber çetesinin kurbanlarına ait 7.000'den fazla şifre çözme anahtarını kurtardı. 2024 Boston Siber Güvenlik Konferansı'nda konuşan FBI Siber Direktör Yardımcısı Bryan Vorndran'a göre LockBit bir tehdit olmaya devam ediyor ve büro fidye yazılımı hakkında bilgi toplamaya devam ediyor.

Vorndran, şu ana kadar kurtarılan 7.000 anahtarın LockBit kurbanlarının verilerini geri almalarına ve potansiyel olarak tehlikeye atılan BT altyapılarını geri yüklemelerine yardımcı olabileceğini söyledi. FBI, LockBit fidye yazılımından etkilenen bilinen kuruluşlara ulaşıyor ve olası kurbanları, şikayette bulunmak için büronun İnternet Suçları Şikayet Merkezi web sitesini ziyaret etmeye teşvik ediyor .

LockBit'in altyapısı, Şubat 2024'te Cronos Operasyonu adlı uluslararası bir kolluk kuvveti tarafından hedef alındı. Müfettişler, 2.500'den fazla şifre çözme anahtarı içeren 34 sunucuya el koydu ve bu sunuculardan toplanan verileri LockBit 3.0 Black Ransomware için ücretsiz bir dosya şifre çözme aracı geliştirmek için kullandı.

Resim

Cronos Operasyonu başarılı oldu ve ele geçirilen veriler LockBit operasyonuna ilişkin değerli bilgiler sağladı. ABD ve İngiltere yetkililerine göre siber suçlular, Haziran 2022 ile Şubat 2024 arasında dünya çapında şirket ve kuruluşlara yönelik 7.000 saldırıdan en az 1 milyar dolar fidye topladı.

ABD yetkilileri, LockBit fidye yazılımının arkasında olduğu varsayılan beyinlerden birinin kimliğini tespit etti: yeraltı siber suçlarında "LockBitSupp" olarak bilinen, Dmitry Khoroshev adlı 31 yaşındaki bir Rus. Khoroshev hâlâ kaçak durumda ve muhtemelen Rusya'da bir yerde saklanıyor ve FBI, onun tutuklanmasını sağlayacak her türlü bilgi için 10 milyon dolar teklif ediyor. Mal varlıklarına el konuldu ve Europol ya da diğer büyük kolluk kuvvetleri tarafından tutuklanma riski olmadan özgürce seyahat edemiyor.

Cronos Operasyonu'nun başarısına rağmen LockBit fidye yazılımı faaliyetlerine devam ediyor. Dark Web'de yeni sunuculara ve etki alanlarına geçtikten sonra, Hizmet Olarak Fidye Yazılımı operasyonu aktif olarak yeni hedefler arıyor. Siber suçlular, Cronos Operasyonu'na misilleme olarak hem eski hem de yeni saldırılardan büyük miktarda veri sızdırmaya başladı.

Kaynak :
https://www.techspot.com/news/103294-fb ... ctims.html
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8686
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3942 kez
Teşekkür edildi: 4007 kez

Re: FBI'ın elinde LockBit fidye yazılımına ait 7.000'den fazla şifre çözme anahtarı var

Mesaj gönderen burak35 »

Sadece bu kadar mı ? Fbi ın elinde kim bilir daha neler neler vardır ? Belkide bi kaç ransomware yi bunlar piyasaya sürmüş bile olabilir.
Ulan Amerikalılar ulan Ruslar en sonunda anksiyete ettiniz paranoyak ettiniz beni be...
Cevapla