Windows XP'yi çevrimiçi hale getirirseniz 1-2 dk da virüs yersiniz

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 5485 kez

Windows XP'yi çevrimiçi hale getirirseniz 1-2 dk da virüs yersiniz

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Windows XP gibi eski işletim sistemleri, internete herhangi bir güvenlik yazılımı olmadan bağlanıldığında kullanıcı güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturabilir. Bir YouTube kanalı, yakın tarihli bir videoda, güvenli olmayan bir Windows XP makinesini internete bağlayarak, yalnızca bir takım virüsleri kendine çekerek bunu gösterdi.

YouTuber Eric Parker, 2024'te eski ve kullanımdan kaldırılmış işletim sistemlerini herhangi bir antivirüs programı, güvenlik duvarı veya yönlendirici olmadan kullanmanın ne kadar tehlikeli olabileceğini kanıtlamak için güvenli olmayan bir internet bağlantısına sahip bir Windows XP sanal makinesi kurarak bir kavram kanıtlama deneyi gerçekleştirdi. Birkaç dakika içinde sistem, çeşitli virüslerin ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerinin kendilerini otomatik olarak cihaza yüklemesiyle saldırıya uğradı.

Hatta virüslerden biri, makinede bir FTP dosya sunucusunu barındıran "admina" adında yeni bir hesap bile oluşturdu. Başka bir virüs olan "conhoz.exe", conhost.exe adı verilen geçerli bir Windows hizmeti gibi davranıyor ve en az biri Rusya'da olmak üzere bir dizi üçüncü taraf etki alanına bağlanıyordu. Başka bir yarım yamalak dosya, yayıncının "www.google.com" olarak listelendiği, Google'dan geliyormuş gibi davranan bir dosyaydı.

Saldırılar hız kesmeden devam etti ve daha fazla virüs, yükseltilmiş ayrıcalıklarla makineye yüklendi. Parker, otomatik olarak yüklenen kötü amaçlı yazılımı araştırmak için biraz zaman harcadıktan sonra, bir tarama yapmak için Malwarebytes'in eski bir sürümünü yükledi ve bu, truva atları, arka kapılar, DNS değiştiriciler ve reklam yazılımı olarak çeşitli şekillerde sınıflandırılan en az sekiz virüsü işaretledi.

Windows XP 2001 yılında piyasaya sürüldü ve masaüstü bilgisayarlar için en popüler işletim yazılımlarından biri haline geldi. Ancak Microsoft, XP'ye yönelik ana desteği 2009'da sonlandırırken, genişletilmiş destek 2014'te sona erdi. Bu, Windows 10 ve 11 gibi daha yeni sistemlerin aksine artık güvenlik güncellemeleri almadığı anlamına geliyor ve bu da XP'nin çevrimiçi kullanımını son derece tehlikeli hale getiriyor.

Hala Windows XP yüklü eski makineleri olan kişiler, destekleniyorsa Windows'un daha yeni bir sürümüne yükseltme yapmalı ya da Puppy Linux veya Lubuntu gibi modern ve en yeni güvenlik protokollerini destekleyen hafif bir Linux dağıtımına yönelmelidir. Ancak, daha yeni işletim sistemlerinde desteklenmeyen bir uygulamayı çalıştırmak için kesinlikle XP gibi eski bir işletim sistemi kullanmanız gerekiyorsa, yerleşik güvenlik duvarını açın ve Windows XP'yi hâlâ destekleyen Avast gibi bir virüsten koruma programı kullanın.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/103065-us ... going.html
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 1027 kez

Re: Windows XP'yi çevrimiçi hale getirirseniz 1-2 dk da virüs yersiniz

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bu yazı gerçeği yansıtmıyor bana göre...

Ben, eski sistemimde en az bir sene, Windows XP SP3 x86 kullandım ne virüs yedim ne de başka bir böcük....

Bu haberin amacı, Windows XP'yi kötü göstermek için hintliler tarafından yapılmış ve tamamen algıya dayanan asılsız bir üfürükten başka birşey değildir.İtibar etmeyiniz....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3942 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Yani %50 haklı %50 de haksızdır bana göre. Sen şimdi sistemi kurup içine herhangi bir güvenlik yazılımı kurmazsan,
Ve herhangi bir önlem almadan nete çıkarsan, İllaki virüs yeme ihtimalin var. Ama güvenlik yazılımı kurarsan,
Ve sistemide dikkatli kullanırsan tabiki virüs yeme ihtimalinide azaltırsın.
Tüm bunlara rağmen ben Win 7 yi hem defender kapalı hemde antivirüs olmadanda kullandım. Ve virüs falanda yemedim.
Ama yemeyeceğininde garantisi yok tabi. O yüzden dikkat etmek lazım. En azından Win 7 Yada 8.1 e geçebilir kullanıcılar.
Tabi kullandıkları donanımlar destekliyorsa. Donanım desteklemiyorsa, Yada netbook gibi 1 2 gb ramli bilgisayarlarsa yapacak birşey pek yok.
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 59 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Klasik bir modem FW arkasındaki cihazın başına bunlar gelmez ancak. DMZ açarak denerseniz bir süre sonra HoneyPot gibi ataklar almanız mümkün ben yaşadım biliyorum.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Yani o kadarda korkulacak bi durum yok bencede. Parası pulu evi barkı altında arabası olan bi arkadaş var bizim.
Herif hala xp kullanıyo varyemez olduğu için. Girse ona virüs girerdi zaten. Youtube zor açıyorum diyordu en son. :)
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1967 kez

Mesaj gönderen root@localhost »

Ufak bir kaç önlem ile hiç bir şey olmadan takılabiliriz.

1.Firewall
2-Comodo Dns
3-Basit bir Antivirüs(Panda dome tarzı)
4- Kritik bir adım winxp en temelde rahat sorunsuz bir kullanım için admin user şifresi şart. Birde standart user oluşturup günlükte orda takılmak faydalı olabilir.
5- En son bi Deepfreeze vardı eskiden ondan kurucan, sittin yıl bir şey olmaz. :D
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Antivirüs + Firewal baya iş görür. Ama Xp ye uyumlu varmı? Varsada kaçtane var. Birde Deepfreeze olayıda var ama.
Şimdi Xp çalıştıran bir bilgisayar donanım olarak düşükse, Muhtemelen Antivirüs firewall ve deepfreezede yavaşlatabilir bilgisayarı.
İşin başı sonu yine donanıma geliyor. Donanımı yükseltmek gerekir her ne olursa olsun. O da pek kolay değil. Heleki eski sistemlerde.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 1027 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

burak35 yazdı: 22 May 2024, 14:14 Antivirüs + Firewal baya iş görür. Ama Xp ye uyumlu varmı? Varsada kaçtane var. Birde Deepfreeze olayıda var ama.
Şimdi Xp çalıştıran bir bilgisayar donanım olarak düşükse, Muhtemelen Antivirüs firewall ve deepfreezede yavaşlatabilir bilgisayarı.
İşin başı sonu yine donanıma geliyor. Donanımı yükseltmek gerekir her ne olursa olsun. O da pek kolay değil. Heleki eski sistemlerde.
Var kardeş...!!! Arayan bulur...!!! :-D
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Ararsan belki bulursun ona göre programı yazılımıda. Asıl mesele donanım işte. Yetecek mi yoksa tekleyecek mi ?