Son KB güncellemesi VPN leri bozdu

Windows 11 ile ilgili haber, bilgi ve ipucu Paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 5004 kez

Son KB güncellemesi VPN leri bozdu

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Microsoft, hem Windows 11 hem de Windows 10'daki yeni bir hatayı resmi olarak onayladı. 9 Nisan'da yayınlanan

Windows 11 Build 22631.3447 (KB5036893)
Windows 10 Build 19045.4291 (KB5036892)

kurmuş olanlarda VPN çalışmaz hale geldi. Ne yazık ki Microsoft yeni hataya karşı sağlam bir çözüm sunmuyor. Şirket, bir sonraki güncellemeye dahil etmek için bir çözüm üzerinde çalışıyor. Eğer bu durumdan etkilendiyseniz, Microsoft şu anda Yardım al uygulamasını kullanmanızı ya da müşteriyseniz İş için Destek üzerinden yardım talep etmenizi öneriyor. Manuel adımlar sunulmamaktadır. Sorun şu anda sağlık panosu web sitesinde belgelenmiştir ve ayrıca sorunlu güncellemeye adanmış destek sayfasındaki bilinen sorunlar listesine eklenmiştir.İkincisinden bahsetmişken, bilinen sorunlar altında listelenen başka bir hata da var. KB5036893'ü yükledikten sonra, Windows 11 kullanıcı resminizi değiştirmenizi engelleyecektir.
Başlat > Ayarlar > Hesaplar > Bilgileriniz düğmesini ve ardından Dosya seç öğesini seçerek bir profil resmini değiştirmeye çalışırken 0x80070520 hata kodlu bir hata mesajı alabilirsiniz.
Kaynak:
https://www.neowin.net/news/microsoft-k ... 11-and-10/
mertcan90
Kilobyte3
Kilobyte3
Teşekkür etti: 377 kez

Re: Son KB güncellemesi VPN leri bozdu

Mesaj gönderen mertcan90 »

Sordum'a ait Windows update blocker ile güncellemeleri kapttığım için kafam rahat :-) Ayrıca kapatılsa bile Defender güncellemelerini alıyor.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Dandik Microzort...!!!
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3539 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Hayret birşey ya. 1 düzeltip 3 5 bozuyorlar yine. Sonra bunlar yüzünden millet sorun sıkıtı yaşıyor.

@mertcan90 Güncellemeleri açmanızı önermem. Sistemde sorun yoksa bence öyle kullanmaya devam edin.
Her gelen güncellemede alakasız bileşenlerin bozulma ihtimali var bu can sıkıcı.
Defender ın güncelleme alması normal. Bendede update kapalı olduğu halde defender güncelleme alıyor.
Çünkü defenderin Güncelleme bölümü daha farklı yerlerde. Tahminen Defender Registrydeki bazı kayıtlardan tetiklenip güncelleme çekiyor.
Eğer registryde defender ın güncelleme tetikleyicisi olan Dwordleri yada Stringleri bulabilirsek, Güncelleme alma süresini belki değiştirebiliriz.
Bunu daha önce hiç araştırmadım. Ama bi ara nette arayacağım. Birşeyler bulabilirmiyim bilmiyorum.

Mesela bende Win 10 pro 1709 da bilgisayar açıldıktan 10 dakika sonra tetiklenir ve güncelleme çekmeye başlar.
Görev yöneticisinde antimalware update definitios service Ve MpCmdRun.exe isimlerinde bazı uzantılar çalışır.
Bunlar sistem açıldıkan 10 dakika sonra çalışır güncelleme aldırır sonrada kendiliğinde kapanır.
Belki Bu güncelleme olayından kurtulmak için bilgisayar açıldıktan 10 dakika sonra internet bağlantısını geçici olarak kapatıp açmak işie yarayabilir.
Bİ scrip veya bi program vardı galiba sordum.nette ve sordum.org da.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 03 May 2024, 14:28
@mertcan90 Güncellemeleri açmanızı önermem. Sistemde sorun yoksa bence öyle kullanmaya devam edin.

Her gelen güncellemede alakasız bileşenlerin bozulma ihtimali var bu can sıkıcı.
Defender ın güncelleme alması normal. Bendede update kapalı olduğu halde defender güncelleme alıyor.Çünkü defenderin Güncelleme bölümü daha farklı yerlerde. Tahminen Defender Registrydeki bazı kayıtlardan tetiklenip güncelleme çekiyor.Eğer registryde defender ın güncelleme tetikleyicisi olan Dwordleri yada Stringleri bulabilirsek, Güncelleme alma süresini belki değiştirebiliriz.Bunu daha önce hiç araştırmadım. Ama bi ara nette arayacağım. Birşeyler bulabilirmiyim bilmiyorum.

Mesela bende Win 10 pro 1709 da bilgisayar açıldıktan 10 dakika sonra tetiklenir ve güncelleme çekmeye başlar.Görev yöneticisinde antimalware update definitios service Ve MpCmdRun.exe isimlerinde bazı uzantılar çalışır.Bunlar sistem açıldıkan 10 dakika sonra çalışır güncelleme aldırır sonrada kendiliğinde kapanır.Belki Bu güncelleme olayından kurtulmak için bilgisayar açıldıktan 10 dakika sonra internet bağlantısını geçici olarak kapatıp açmak işie yarayabilir.
mertcan90 yazdı: 03 May 2024, 13:34 Sordum'a ait Windows update blocker ile güncellemeleri kapttığım için kafam rahat :-) Ayrıca kapatılsa bile Defender güncellemelerini alıyor.
İkinizde derin bir yanılgı üzerinde olduğunuzun farkında bile değilsiniz.Bir WindowsPC kullanıcısı için imkansız diye birşey yoktur.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, Windows Defender'ın kalbini görmektesiniz.
Resim
Peki nasıl devredışı bırakacağız derseniz aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın
Resim
TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

TRWE_2012 yazdı: 03 May 2024, 17:47
burak35 yazdı: 03 May 2024, 14:28

Defender ın güncelleme alması normal. Bendede update kapalı olduğu halde defender güncelleme alıyor.Çünkü defenderin Güncelleme bölümü daha farklı yerlerde. Tahminen Defender Registrydeki bazı kayıtlardan tetiklenip güncelleme çekiyor.Eğer registryde defender ın güncelleme tetikleyicisi olan Dwordleri yada Stringleri bulabilirsek, Güncelleme alma süresini belki değiştirebiliriz.Bunu daha önce hiç araştırmadım. Ama bi ara nette arayacağım. Birşeyler bulabilirmiyim bilmiyorum.

Mesela bende Win 10 pro 1709 da bilgisayar açıldıktan 10 dakika sonra tetiklenir ve güncelleme çekmeye başlar.Görev yöneticisinde antimalware update definitios service Ve MpCmdRun.exe isimlerinde bazı uzantılar çalışır.Bunlar sistem açıldıkan 10 dakika sonra çalışır güncelleme aldırır sonrada kendiliğinde kapanır.Belki Bu güncelleme olayından kurtulmak için bilgisayar açıldıktan 10 dakika sonra internet bağlantısını geçici olarak kapatıp açmak işie yarayabilir.
mertcan90 yazdı: 03 May 2024, 13:34 Sordum'a ait Windows update blocker ile güncellemeleri kapttığım için kafam rahat :-) Ayrıca kapatılsa bile Defender güncellemelerini alıyor.
İkinizde derin bir yanılgı üzerinde olduğunuzun farkında bile değilsiniz.Bir WindowsPC kullanıcısı için imkansız diye birşey yoktur.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde, Windows Defender'ın kalbini görmektesiniz.
Resim
Peki nasıl devredışı bırakacağız derseniz aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın
Resim
TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Valla inan pek uğraşasım gelmedi. Sonuçta çalışmasıda çalışmamasıda beni pek rahatsız etmiyo artık defenderın.
Çünkü sistem üzerindeki yükünü baya bi azalttım. Sistem boşta kaldığında tarama yaptığında bile ram kullanımı uçuşa geçmiyo.
Eskiden 2 gb ları görürdü şuan 1.1 en fazla :)
Eee ne demişler ? Azimle şey eden duvarı deler :)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Sabah karşı bi daha baktım. Bu verilen reg yolu benim sistemde yok. Microsfot burayı değiştirmiş sanırım.
İnsanların işin zorlaştırmak için mahsus yapıyorlar sanırım. Az kaşar değil bu microsoftta haaa. :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 04 May 2024, 14:56 Sabah karşı bi daha baktım. Bu verilen reg yolu benim sistemde yok. Microsfot burayı değiştirmiş sanırım.
İnsanların işin zorlaştırmak için mahsus yapıyorlar sanırım. Az kaşar değil bu microsoftta haaa. :)
Benim apartman'daki yukarı katta ki kadar, "Kaşarlı Tost" olamaz....!!! :-)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Hahhaaaa :-D Onu unutmuşum bak ben. Onun hakkında ben gelirim anca. :-D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 04 May 2024, 15:02 Hahhaaaa :-D Onu unutmuşum bak ben. Onun hakkında ben gelirim anca. :-D
Pek zannetmiyorum....(hakkından geleceğinden) :-D
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Hiç öyle düşünme çivi çiviyi sökermiş derler. :-D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4