Bilgisayar Solucanı "Melissa"

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Bilgisayar Solucanı "Melissa"

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bir Orduyu Deviren Hack Olayı: Bilgisayar Solucanı "Melissa" Nasıl Oldu da Microsoft'un Bile İnternet Erişimini Kesti?
Resim
İnternetin hayatımıza girdiği ilk anlar, ne kadar da masumdu değil mi? Virüs, spam ve dolandırıcı derdi yok... Ancak internet dünyası büyüdükçe endişelenmemiz gerek konular da büyüdü, tıpkı "Melissa" virüsü gibi.Günümüzde "şüpheli e-postaları açmayın" kuralı, çevrim içi dünyada sağduyunun bir parçası hâline geldi. E tabii bu sağduyunun da haklı bir nedeni var değil mi?

Ancak bu sağduyu, geçmişte o kadar da yaygın değildi ve 26 Mart 1999'un siber dünyasında unutulmaz bir gün yaşandı.

Peki tam olarak o tarihte ne oldu?
Resim
O gün dünya çapında yüz binlerce insan, Word belgesi içeren ve tahminen 1.1 milyar dolar zarara yol açacak ve çok sayıda ağı felç edecek bir e-posta aldı.

Melissa adı verilen bu bilgisayar solucanı, internet için bir uyanış çağrısıydı. Ancak nasıl olur da bir Word belgesi, yeni saygınlık kazanan World Wide Web’de bu kadar büyük bir kaosa neden olabildi?

Smith, bilgisayar okuryazarlığına sahipti ve internetin geleceğini öngörebilen biri olarak yazdığı kodlara da bu öngörüsünü yansıttı.90’ların interneti, herkes için yeni ve heyecan verici bir alan olmasına rağmen kötü niyetli faaliyetler için de bir alan açıyordu.

Microsoft Outlook gibi popüler bir e-posta istemcisini kullanarak Melissa, makro virüs olarak hızla yayıldı.Bir Word makrosu olan bu solucan, insanların e-posta listelerindeki ilk 50 kişiye kendini otomatik olarak gönderiyordu. Bu süreç tekrar tekrar yaşanıyordu ve ağları felç ediyordu.

Birkaç saat içinde Microsoft ve Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri de dâhil olmak üzere, 300'den fazla şirketin internete erişimi kesildi.
Resim
Bu durum, sadece Kuzey Amerika'da 80 milyon dolarlık şirket zaman kaybına neden oldu.

Melissa’nın yaratıcısı Smith bile virüsün bu kadar büyük zarara yol açacağını düşünmemişti. FBI ile iş birliği yapmasına rağmen suçlu bulundu ve 20 ay hapis cezası aldı.

Ancak olay, güvenlik yazılımlarının geliştirilmesine ve Microsoft Office gibi popüler programların daha güvenli hâle getirilmesine katkıda bulundu.

Kaynak : https://www.webtekno.com/melissa-virusu-h142284.html
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Bilgisayar Solucanı "Melissa"

Bu virüsten bende nasibimi almıştım.Belgelerime yayılmıştı.Bunun yüzünden koca bir arşiv kaybettim....
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3513 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Bi AutoRun.İnf virüsü değil tabi :-D O daha berbattı silsen bile paso kendini kopyalıyordu kitapsız. Buarada bu melissa olayını biliyorum.
Daha önceleri yıllar önce okumuştum bi yerlerde sanırım. :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 30 Nis 2024, 20:51 Bi AutoRun.İnf virüsü değil tabi :-D O daha berbattı silsen bile paso kendini kopyalıyordu kitapsız. Buarada bu melissa olayını biliyorum.
Daha önceleri yıllar önce okumuştum bi yerlerde sanırım. :)
İyi ki okumuşsun....

Valla okumakla, yaşamak bir olmuyor.... :-)

Allah bu melissa'yı düşmanımın başına vermesin.O ne şiiret, o ne arsız, o ne puşt bir solucan, Allah Allah benden uzak olsun....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3513 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Aynen o virüs sıkıntısını yaşamak biraz kötü oluyor. Ama melissa güzelmiş. Ne güzel açtıkça açıyor açtıkça açıyor pencereleri.
Bende öyle yaparım bazen bilgisayarda. Ne varsa açar dururum bazen. Sadist bir virüsmüş buarada melissa. :-D