Excel'de sayıları belli bir sınıra kadar toplama ve toplanan sayıları listeleme- Çözüldü

Excel, Word, Access, Power Point programlarıyla ilgili ipuçları ve bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
Alesta
Kilobyte2
Kilobyte2

Excel'de sayıları belli bir sınıra kadar toplama ve toplanan sayıları listeleme- Çözüldü

Mesaj gönderen Alesta »

arkadaşlar merhaba

şöyle anlatim. mesela sınırımız 50 diyelim. listemizde 25,2,10,15,40,18,3 gibi sayılar var. bu sayılar arasında 50'ye eşit veya en yakın toplamı bulacağız ve hangi sayıların toplandığını başka hücrelere yazdıracağız. mesela 40+10= 50. excel bu listeden 40 ve 10 u topladım diyerek iki ayrı hücreye 40 ve 10'u yazacak. veya bu listede hiçbir toplam tam olarak 50 yi bulmuyor ama 47 yi buluyor. o zaman da 47'yi hangi sayıları toplayıp bulduğunu söyleyecek ve 50'den geriye kalan 3 olarak bir hücreye yazacak.

şimdiden teşekkürler. kolay gelsin.
En son Alesta tarafından 08 May 2024, 10:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
Alesta
Kilobyte2
Kilobyte2

Re: excel'de sayıları belli bir sınıra kadar toplama ve toplanan sayıları listeleme

Mesaj gönderen Alesta »

arkadaşlar uzun uğraşlar sonucu çözümü buldum. excel'in solver eklentisi ile başlıkta belirttiğim problem çözülebiliyor. lazım olan olursa ayrıntısını verebilirim.

kolay gelsin.