Windows 10 daki Olay Günlükleri Hakkında

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3468 kez

Windows 10 daki Olay Günlükleri Hakkında

Mesaj gönderen burak35 »

Herkese merhaba. Bu Windows 10 da birçok olay günlüğü var. Bunlardan bazılarını Devre dışı bıraksam sorun olur mu?

Mesela örnekte vereyim.
-Uygulama ve hizmet günlükleri,
-Microsoft,
-Windows altında, "Liveld" adında bi olay günlüğü var. Herşeyi temizleyebildim. Fakat bunu temizleyemedim izin vermiyor.
Bende devre dışı bıraktım. Bi sıkıntı olur mu acaba?

Aranızda bu işi daha önce yapmış olan varsa ve fikir beyan ederse sevinirim. İyi günler.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 977 kez

Re: Windows 10 daki Olay Günlükleri Hakkında

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

burak35 yazdı: 30 Mar 2024, 16:28 Herkese merhaba. Bu Windows 10 da birçok olay günlüğü var. Bunlardan bazılarını Devre dışı bıraksam sorun olur mu?

Mesela örnekte vereyim.
-Uygulama ve hizmet günlükleri,
-Microsoft,
-Windows altında, "Liveld" adında bi olay günlüğü var. Herşeyi temizleyebildim. Fakat bunu temizleyemedim izin vermiyor.
Bende devre dışı bıraktım. Bi sıkıntı olur mu acaba?

Aranızda bu işi daha önce yapmış olan varsa ve fikir beyan ederse sevinirim. İyi günler.
Ben bunu kullanıyorum (ta... Windows XP SP3 'ten beri)

Kod: Tümünü seç

@echo off
FOR /F "tokens=1,2*" %%V IN ('bcdedit') DO SET adminTest=%%V
IF (%adminTest%)==(Access) goto noAdmin
for /F "tokens=*" %%G in ('wevtutil.exe el') DO (call :do_clear "%%G")
echo.
echo goto theEnd
:do_clear
echo clearing %1
wevtutil.exe cl %1
goto :eof
:noAdmin
exit
Betik Adı : Olay Günlük Temizleyicisi
Betik Dosya Uzantısı : .bat

Bu bat dosyasını , Sordum.net'in PowerRun v1.6 ile çalıştırırsan o kısıtlamayı aşarsın.....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Sağol teşekkürler. Ama ben seçtiğim herhangi bir olay günlüğünü elle devre dışı bırakmaktan bahsetmiştim. Sanırım bi zararı yok.
Çünkü bazı olay günlüklerinde çok fazla kaydedilmiş olay var. Ve habire sistem günlüğe yazıp yazıp kaydetmiş.
Konuyu açtıktan sonra "application experience" altında "program telemetri" yazan günlüğü silip durdurmuştum.
Az öncede "audio" altında "playbackmanager" adında bi günlüğü silip durdurdum. Baya bi birikme olmuş bundada.
Sistem hiç boş kalmamış. Habire yazıp yazıp durmuş.
Bi ara "diagnostics-performance" haricinde birçok şeyi önce elle temizleyip sonrada günlüklerini devre dışı bırakacağım.
Sanırım herhangi bir yan etkisi olmayacak.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4927 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Bildiğim kadarı ile bir zararı yok
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Galiba öyle abi. Bu sayede Ssd ye yapılan yazmaları dahada azaltabilirim diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Gece baya bi olay günlüğü kapattım. Şuan bi sorun yok. 3 5 tane daha kaldı onlarıda kapatırım birazdan. Ne kadar çok loglama yapıyo sistem.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Herkese merhaba. Kısa bir süre önce olay günlüklerine al atmıştım. İşime yaramayanları 3 er 5 er kapatmıştım.
Daha sonrada bilgisayarın açılma kapanma tarihlerini ve sürelerini gösterdiği için "diagnostics performance" haricinde,
Herşeyi temizleyip devre dışı bırakmıştım. Aslında pek bi sorun yoktu. Sistem normal açılıp çalışıyordu.
Taa ki Bazı şeylerin çalışmadığını görene kadar.

Geçen akşam sistem boştayken defender görevlerinin çalışmadığını ve tarama yapmadığını farkettim.
Aynı şekilde saati ve tarihi güncelleyen bir görevde defenderın 4 görevi gibi hata gösterip çalışmıyordu.
Daha sonra kapattığım olay günlüklerinden defender ve saat tarih güncellemesiyle ile ilgili olanları tekrar etkinleştirdim.
Bunlara rağmen Güvenlik ve bakım kısmından otomatik bakım yazan yerden otomatik bakım görevini çalıştırmak istedim.
Fakat buda hem çalışmıyor hemde, son çalıştırma tarihi bilinmiyor diye uyarı göstermeye başladı.
Bende kapattığım ne kadar olay günlüğü varsa hepsini geri açmak zorunda kaldım.

Windowsunuzda olay günlüklerinin kaydedilip depolandığı yer şurasıdır;
C:\Windows\System32\winevt\Logs

Burayı kontrol edin. Ben bu olay günlüklerine el atmadan önce buradaki kullanılan alan 203 Mb tı.
Daha sonra günlükleri elle silmiştim. Kapladığı alan 23 mb a kadar düşmüştü. Yani bana sağladığı kazanç hepi topu 180 mb oldu.
Tabi tüm bunlara değdi mi derseniz bence pek değmedi. Çünkü hem Boşuna boşuna fazladan uğraşmak zorunda kaldım,
Hemde çalışmasını istediğim defender ve saat tarih güncelleme görevlerinin çalışmaz olduğunı gördüm. Ve birazda sorun yaşadım.
Ama şuan sorun yok gibi. Otomatik bakıma tıkladığımda çalışmasını istediğim 4 defender görevi ve saat tarih güncelleme görevide çalışıyor.
Aynı zamanda otomatik bakıma tıklandığında çalışmama sorunuda ortadan kalktı. Ve son çalışma zamanınıda artık gösteriyor.

İşte bunun gibi sebeplerden ötürü tekrar konuya yazmak zorunda kaldım. Sonuçta hem kendim sorun sıkıntı yaşamak istemem.
Hemde başkaları benim yüzümden sorun sıkıntı yaşasın istemem. O yüzden bence buraylada çok fazla uğraşmayın.
Tahminim senede bir bu günlükleri silseniz yeterli olur diye düşünüyorum. Kapatma olayına gelincede pek devre dışı bırakmanızıda öneremem.

Temizlemek içinde aşağıdakiler bence işimize yarar ve Yeterli olur diye düşünüyorum.
https://www.sordum.net/33378/windows-ol ... izleyelim/
https://www.tenforums.com/tutorials/165 ... ndows.html
komut satırı cmd kodu
for /F "tokens=*" %1 in ('wevtutil.exe el') DO wevtutil.exe cl "%1"

Yazdıklarım biraz uzun olmuş. O yüzden Kusura bakmayın. Herkese iyi günler dilerim.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 01 Nis 2024, 14:37 Herkese merhaba. Kısa bir süre önce olay günlüklerine al atmıştım. İşime yaramayanları 3 er 5 er kapatmıştım.
Daha sonrada bilgisayarın açılma kapanma tarihlerini ve sürelerini gösterdiği için "diagnostics performance" haricinde,
Herşeyi temizleyip devre dışı bırakmıştım. Aslında pek bi sorun yoktu. Sistem normal açılıp çalışıyordu.
Taa ki Bazı şeylerin çalışmadığını görene kadar.

Geçen akşam sistem boştayken defender görevlerinin çalışmadığını ve tarama yapmadığını farkettim.
Aynı şekilde saati ve tarihi güncelleyen bir görevde defenderın 4 görevi gibi hata gösterip çalışmıyordu.
Daha sonra kapattığım olay günlüklerinden defender ve saat tarih güncellemesiyle ile ilgili olanları tekrar etkinleştirdim.
Bunlara rağmen Güvenlik ve bakım kısmından otomatik bakım yazan yerden otomatik bakım görevini çalıştırmak istedim.
Fakat buda hem çalışmıyor hemde, son çalıştırma tarihi bilinmiyor diye uyarı göstermeye başladı.
Bende kapattığım ne kadar olay günlüğü varsa hepsini geri açmak zorunda kaldım.

Windowsunuzda olay günlüklerinin kaydedilip depolandığı yer şurasıdır;
C:\Windows\System32\winevt\Logs

Burayı kontrol edin. Ben bu olay günlüklerine el atmadan önce buradaki kullanılan alan 203 Mb tı.
Daha sonra günlükleri elle silmiştim. Kapladığı alan 23 mb a kadar düşmüştü. Yani bana sağladığı kazanç hepi topu 180 mb oldu.
Tabi tüm bunlara değdi mi derseniz bence pek değmedi. Çünkü hem Boşuna boşuna fazladan uğraşmak zorunda kaldım,
Hemde çalışmasını istediğim defender ve saat tarih güncelleme görevlerinin çalışmaz olduğunı gördüm. Ve birazda sorun yaşadım.
Ama şuan sorun yok gibi. Otomatik bakıma tıkladığımda çalışmasını istediğim 4 defender görevi ve saat tarih güncelleme görevide çalışıyor.
Aynı zamanda otomatik bakıma tıklandığında çalışmama sorunuda ortadan kalktı. Ve son çalışma zamanınıda artık gösteriyor.

İşte bunun gibi sebeplerden ötürü tekrar konuya yazmak zorunda kaldım. Sonuçta hem kendim sorun sıkıntı yaşamak istemem.
Hemde başkaları benim yüzümden sorun sıkıntı yaşasın istemem. O yüzden bence buraylada çok fazla uğraşmayın.
Tahminim senede bir bu günlükleri silseniz yeterli olur diye düşünüyorum. Kapatma olayına gelincede pek devre dışı bırakmanızıda öneremem.

Temizlemek içinde aşağıdakiler bence işimize yarar ve Yeterli olur diye düşünüyorum.
https://www.sordum.net/33378/windows-ol ... izleyelim/
https://www.tenforums.com/tutorials/165 ... ndows.html
komut satırı cmd kodu
for /F "tokens=*" %1 in ('wevtutil.exe el') DO wevtutil.exe cl "%1"

Yazdıklarım biraz uzun olmuş. O yüzden Kusura bakmayın. Herkese iyi günler dilerim.
Yazdıklarının "Özet Türkçesel Deyimi" ;
Çalışan bir şeyi asla kurcalama.....!!!
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Çalışanı pek kurcalamama taraftarıyım bende. Ama söz konusu Windows 10 olunca mecburen kurcalamak zorunda kalıyorsun işte. :/
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Yaklaşık 3 hafta sonra konuya tekrar yazmak zorunda kalacağım ama, Bu olay günlüklerini kapatmak baya bi işe yarıyor.
Şuan için bir sorun yok. Birtek açılma kapanma süesini gösteren diagnostic pefofrmance ı açık bıraktım.
Bugün ram kullanımı olarakta en düşük 956 mb gördüm.

Yıllar önce Win 7 deki hedefim boşta ram kullanımını 1 Gb ın altına düşürmekti. Bunu ultimate ve 64 bit sürümde başarmıştım.
Fakat aynısını Win 10 da yapamamıştım. Ama Kısa bir süre önce artık bunuda Windows 10 da başardım.
Ne zaman sistemi açsam biraz bekliyorum. Bazen 15 20 dakka bazen biraz daha fazla.
Mesela bugün sistemi açıp biraz boşta bıraktım üstümü değiştim falan. Sonra bilgisayara bi baktım.
Defender tarama yapmasına rağmen bile antimalware service executable kullandığı ram miktarı 66 Mb tı. :)
Eskiden ilk windows 10 a geçtiğim zamanlarda olsak, Hem Antimalware service 200 300 belkide 400 lerde olurdu.
Hemde sistemin genel ram kullanımı 956 mb a düşmez, Belkide yine 1.5 2 Gb larda gezerdi.
Windows 10 çok uğraştırdı ama nihayet istediğimi yapabildim.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Ben kapatmıyorum, aylık .bat dosyası ile temiz tutuyorum....
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1
Teşekkür etti: 42 kez

Mesaj gönderen anonim23 »

burak35 yazdı: 22 Nis 2024, 19:14 Yaklaşık 3 hafta sonra konuya tekrar yazmak zorunda kalacağım ama, Bu olay günlüklerini kapatmak baya bi işe yarıyor.
Şuan için bir sorun yok. Birtek açılma kapanma süesini gösteren diagnostic pefofrmance ı açık bıraktım.
Bugün ram kullanımı olarakta en düşük 956 mb gördüm.

Yıllar önce Win 7 deki hedefim boşta ram kullanımını 1 Gb ın altına düşürmekti. Bunu ultimate ve 64 bit sürümde başarmıştım.
Fakat aynısını Win 10 da yapamamıştım. Ama Kısa bir süre önce artık bunuda Windows 10 da başardım.
Ne zaman sistemi açsam biraz bekliyorum. Bazen 15 20 dakka bazen biraz daha fazla.
Mesela bugün sistemi açıp biraz boşta bıraktım üstümü değiştim falan. Sonra bilgisayara bi baktım.
Defender tarama yapmasına rağmen bile antimalware service executable kullandığı ram miktarı 66 Mb tı. :)
Eskiden ilk windows 10 a geçtiğim zamanlarda olsak, Hem Antimalware service 200 300 belkide 400 lerde olurdu.
Hemde sistemin genel ram kullanımı 956 mb a düşmez, Belkide yine 1.5 2 Gb larda gezerdi.
Windows 10 çok uğraştırdı ama nihayet istediğimi yapabildim.
Tebrik ederim kardeş. :arrow: Lakin ben olay günlüklerini kapatmadım onun yerine Wise Care 365 yazılımını kullanıyorum. Olay günlükleri dahil ne kadar gereksiz dosya ve sistem günlükleri varsa hepsini temizliyor. Windows'u hem hızlandırıyor hem rahatlatıyor.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Evet wise care belki temizler belki. Ben daha önce Wise cleaner kullanmıştım. Ama çokta memnun kalmadım.
Windows 7 nin dahili temalarını silmişti bende. Biraz dikkatsiz davranmıştım sanırım. Bana göre çok iyi olduğunu söyleyemem.
Ama çok kötüde değil. Wise programları kullanırkende dikaktli olmak lazım.

Benim olay günlüklerini kapatmamın en büyük artısıda fan sesinden kurtulmuş olmamdı.
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1
Teşekkür etti: 42 kez

Mesaj gönderen anonim23 »

burak35 yazdı: 23 Nis 2024, 01:35 Evet wise care belki temizler belki. Ben daha önce Wise cleaner kullanmıştım. Ama çokta memnun kalmadım.
Windows 7 nin dahili temalarını silmişti bende. Biraz dikkatsiz davranmıştım sanırım. Bana göre çok iyi olduğunu söyleyemem.
Ama çok kötüde değil. Wise programları kullanırkende dikaktli olmak lazım.

Benim olay günlüklerini kapatmamın en büyük artısıda fan sesinden kurtulmuş olmamdı.
Sistem Zayıflatma diye bir bölüm var orada indirilip yüklenmiş Windows update dosyaları, installer dosyaları, ime dil dosyaları ve duvar kağıtları gibi kaldırıp da disk alanı kazanabileceğin seçenekler var. Buradan duvar kağıtlarını seçtiysen Windows duvar kağıtları da silinir. Sanırım böyle bir şey olmuş.
Wise Care 365 ilk defa çalıştırırken istisnalar eklemek çok önemlidir. Genel temizlik veya Optimizasyon yaparken nelerin seçili olduğuna mutlaka bakmak lazım. Önemli ve gerekli olanları istisnalara ekliyorum. Sonraki taramalarda gözü kapalı temizlik yapıyorum. Yıllardır kullanıyorum Windows'a hiçbir zarar gelmedi. Elbette kullanırken biraz dikkat gerektiriyor. :-)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Aynen sistem zayıflatmaydı galiba. Sistemimin çalışmasına zarar vermedi. Sistem normal çalışıyordu.
Ama ben fazla incelemeden temizleyip geçmiştim. Bence bu tarz programların içinde hala en başarılı olan ccleanerdır.
Tarkan abi sayesinde hala orjinal portable 64 bitini kullanıyorum. Defalarca kez tarama temizleme yaptım.
Ve ccleaner Wİn 10 pro 1709 64 bit e en ufak bi zarar vermedi. Temizlik yaparken sadece ağ şifresi ve boşalanı temizle seçmiyorum.
Ağ şifresini seçersem ağıma tekrar bağlantı kurmam gerekir bunada gerek yok. Boş alanı temizlemede diskteki boş alanı temizliyor.
Böylece silinen dosya varsa kurtarılmasını engelliyor. Fakat benim bunada ihtiyacım yok.
Ayrıca bu boş alanı temizleme olayı çok uzun sürüyordu en son denediğimde. Ve hafif yavaşlık oluşturuyordu Harddiskte.
Sadece bu 2 seçeneği tiklememek gerek bence.