Windows 10 da Host Dosyasıyla Telemetri Ve Reklam Engelleme

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3316 kez

Windows 10 da Host Dosyasıyla Telemetri Ve Reklam Engelleme

Mesaj gönderen burak35 »

Herkese Merhaba. Bildiğiniz üzere Windows 10 da çok fazla telemetri var.
Birde internette dolaşırken karşımıza yine çok fazla reklam çıkıyor.
Telemetrileri durdurmak için ne kadar çok hizmet ve zamanlamış görevleri durdursakta,
Reklamlardan kurtulmak içinde yine her ne kadar reklam engelleyici kullansakta,
Bunlar %100 İsteğimizi bence tam olarak gerçekleştirememektedir.

Birkaç gün önce yine böyle kendi sistemimi kaynak izleyicisi üzerinden gözlemlerken birşeyler farkettim.
Mesela Arama kısmını kullanmadığım halde "SearchUi.exe" bilmediğim bazı farklı yabancı ip noktalarına bağlanıyordu.
İşin garibi Nette dolaşırkende bazen reklamda görüyordum. Bunları nasıl engellerim diye araştırırken aklıma ekşiye bakmak geldi.
Şanslıymışım ki benim gibi düşünüp birşeyler yapmaya çalışan kullanıcılarda varmış.

Neyse lafı fazla uzatmadan ekşiden bulduğum 2 çözümü paylaşmak istiyorum.
Paylaştığım bu ilk konu linkinde kullanıcı, Host dosyasını editleyip ilgili parametreleri ekleyerek birçok telemetriyi engellediğini belirtmiş.

Kod: Tümünü seç

https://eksisozluk.com/entry/161551671
Bu ikinci konu linkinde ise başka bir kullanıcı yine Host dosyasını editleyip ilgili parametreleri ekleyerek birçok reklamı engellediğini belirtmiş.

https://eksisozluk.com/entry/134133504
Açıkçası bu host dosyası üzerinden engelleme olayını en son 6 7 sene kadar Önce Win 7 de yapmıştım. Ve çok işime yaramıştı.
Aynısını bu seferde Windows 10 Pro 1709 64 bit sistemime uyarlamaya çalıştım.
Yukarıda verdiğim 2 konu linkinde bulunan Telemetri ve Reklam parametrelerini kopyaladım. Ve sonra bir metin belgesine kaydettim.
Sonra bu metin belgesinin içeriğini host dosyama eklemeden önce sistemimdeki Orijinal host dosyasınıda yedekledim.

Eğer sizde benim gibi host dosyası editleyerek birçok Telemetri ve Reklamdan kurtulmak isterseniz,
Birazdan aşağıda paylaşacağım hazır dosyadan faydalanabilirsiniz. Zira çok işinize yarayacağını düşünüyorum.

Herhangi bir sorun olursa, Yada yapmış olduğunuz değişikliği geri almak isterseniz,
Aşağıda şuan kullandığım kendi sistemim Windows 10 Pro 1709 64 bit sistemimden kopyaladığın orijinal host dosyası içeriğini kullanabilirsiniz.

# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
#      102.54.94.97     rhino.acme.com          # source server
#       38.25.63.10     x.acme.com              # x client host

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
#	127.0.0.1       localhost
#	::1             localhost
Nacizane ilk tavsiyem işlem yapmadan önce host dosyanızın içeriğini kopyalamanız Yani yedeklemenizdir.

Host dosyanız aşağıdaki konumda bulunur.
C:\Windows\System32\drivers\etc
Adıda "Hosts" şeklindedir.

Host dosyası üzerinden engellemeyi aşağıdaki yöntemle yapabilirsiniz.
https://www.sordum.net/2991/hosts-dosya ... yasaklama/
Ben bu yöntemi kullandım.

İkinci tavsiyem host dosyanızı editlemeden önce defender kullanıyorsanız, Host dosyanızı defenderın dışlama listesine eklemenizdir.
Antimalware, Antivirüs Yada İnternet Security kullanıyorsanız Host dosyanızı şüpheli algılayabilir. Bunlardada dışlama yapmanız gerekebilir.

Kendim için hazırlamış olduğum host düzenlemelerini bi klasöre koyup rarladım. Aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.
https://www.mediafire.com/file/ibyhhtwft8ckz6b/host.rar
https://pixeldrain.com/u/uYdyD2FB
https://www.swisstransfer.com/d/a017886 ... 88cb195acb
https://archive.org/details/host_20240309

İndirecek olduğunuz rar dosyasında 2 adet taslak metin belgesi var. Aslında içeriğini kod içerisinde paylaşacaktım. Fakat çok çok uzundu.
"host original.txt" orijinal host dosyası içindir. İhtiyaç olursa değişikliği geri almak için.
"host block telemetry and ads.txt" ise kendim için editlemiş olduğum Telemetri ve Reklamları engelleyen host dosyası içindir.

Son olarak yapmış olduğum bu Host Tweak sonrasında, Win 10 Pro 1709 64 bit sistemimde herhangi bir sorun sıkıntıda yaşamadım.
Umarım sizlerinde işinize yarar. İyi geceler. :kafasalla:
Kullanıcı avatarı
Tarımişçisi
Bit
Bit
Teşekkür etti: 9 kez

Re: Windows 10 da Host Dosyasıyla Telemetri Ve Reklam Engelleme

Mesaj gönderen Tarımişçisi »

Bağlantılarımızı mı değiştirelim? Bağlanacağıız yerin daha güvenli olacağını nereden bileceğiz?
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Bağlantınızı değiştirmenize gerek yok. Hem bu host dosyası hemde Ublock Origin kullanıyorsanız artık daha az reklam göreceksiniz.
Bağlandığınız siteler güvenli değilse Ublock Origin de otomatikman o siteleri engelliyor zaten.

Bu arada Host dosyasını sistemime ekledikten sonra, Microsoftun Resmi forumu olan TenForums un artık biraz daha hızlı açıldığını farkettim.
Ne kadar garip değil mi ? :)
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1
Teşekkür etti: 42 kez

Mesaj gönderen anonim23 »

Windowsda sisteme gömülü bazı servislerin ve hizmetlerin host dosyasını yok sayarak çalıştığını internette bir yerde okumuştum galiba. :?:
Yine de çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederiz. Kullandıkça ne kadar faydalı olduğu ortaya çıkar. :arrow:
xxozixx
Bit
Bit
Teşekkür etti: 7 kez

Mesaj gönderen xxozixx »

Teşekkürler emeğinize sağlık
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Teşekkürler. Varsayılan haliyle windows kullanmamak lazım. Ne kadar özelleştirilirse o kadar iyi olur bence.
Tabi özelleştirmeler ihtiyaca görede yapılmalı.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Kısa süre önce tesadüfen keşfettiğim ve gözüme çarpan bir olayı kısaca anlatmak istiyorum.
Host dosyası editlemeden önce Windows hizmetleri altında çalışan "Dns istemcisi" isimli hizmet yaklaşık 1 2 Mb Ram kullanıyordu.
Yukarıdaki Host dosyasını ekledikten sonra "Dns istemcisi" isimli hizmetin Ram kullanımı yaklaşık 16 17 Mb a çıktı.
Bu sırada ben bi sorun yaşamadım. Herşey normal çalıştı. Ancak yukarıda anlattığım olay yaşandı.
Eğer Dns istemcisi isimli hizmetin ram kullanımının biraz artmasından rahatsız değilseniz Host dosyasını kullanabilirsiniz.
Eğer ben rahatsız oldum Bi hizmet o kadar ram kullanmamalı derseniz kullanmayadabilirsiniz. Tercih sizin.
Sadece böyle küçük bir farklılık gözlemledim.