Windows 11'deki ZIP arşiv desteği hala Windows 95'teki kodları kullanıyor

Windows 11 ile ilgili haber, bilgi ve ipucu Paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4959 kez

Windows 11'deki ZIP arşiv desteği hala Windows 95'teki kodları kullanıyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

ZIP arşivleri ya da Windows terimleriyle "sıkıştırılmış klasörler" için yerel destek Windows ME'den beri mevcuttur. İlk olarak Windows 98'in Plus! eklentisinin bir parçası olarak tanıtılmıştır. Arkasındaki daha az bilinen hikaye, Dave Plummer tarafından evcil hayvan projesi olarak nasıl oluşturulduğu ve daha sonra bir shareware "Visual ZIP" ürününe nasıl dönüştüğüdür. Sonunda Microsoft, Dave Plummer'ın zaten bir Microsoft çalışanı olmasına rağmen onu satın almaya çalıştı.

Dave Plummer :
93'lerde Microsoft'ta COM üzerinde çalışıyordum ve evde eğlenmek için yeni Win95 kullanıcı arayüzünde zip klasörlerine göz atmak için bir Shell uzantısı yazmaya başladım, bu da onları sadece klasörmüş gibi gösteriyordu. Bu, VisualZIP adında bir paylaşılan yazılım ürününe dönüştü. 1993 yılında, güncellenmiş Win95 kullanıcı arayüzünde zip klasörlerini görüntülemek için tasarlanmış bir kabuk uzantısı olan VisualZIP adlı shareware ürünü geliştirdikten sonra Plummer, Microsoft'taki bir temsilciden telefon aldı. Kadın, şirketin projeyi satın almakla ilgilendiğini belirtti. Görüşmeler ilerledikçe, Microsoft'un Plummer'ın boş zamanlarında VisualZIP'i oluşturduğundan ve aynı zamanda başka bir şirket için çalıştığından tamamen habersiz olduğu ortaya çıktı.

VisualZIP'i yazan Dave Plummer'ın ben olup olmadığımı sordu, uzun lafın kısası, uygulamayı satın almak istiyorlardı ve bir ara gelip bu konu hakkında konuşabilir miydim?

"Elbette, ofis numaranız nedir, uğrarım!" dedim ve bu onu biraz korkuttu. "Hayır, hayır, seyahat ve hukuk ile koordine etmemiz gerekir..." dedi ama zaten çalıştığım yerde biriyle konuşmak için neden seyahat rezervasyonu yapmam gerektiği konusunda kafam karışmıştı! Ve sonra anladım. O benim zaten Microsoft için çalıştığımı bilmiyordu, ben de onun bilmediğini bilmiyordum. Bu yüzden biraz garip oldu. Ama hallettik. Sonunda, seçeneklerim oldukça sınırlıydı - ya günlük işimi bırakıp Microsoft ile rekabet edecektim ya da bunun yerine yaptığım şeyi yapacaktım: ilk, en iyi ve tek tekliflerini neşeyle kabul edecektim. Ben de öyle yaptım!

Sonuç olarak Plummer bu "ilk, en iyi ve tek teklifi" kabul etti ve Microsoft'ta çalışmaya devam etmeye karar verdi. Böylece Windows 9x, yeni Windows 95/98 kullanıcı arayüzünde (standart işletim sistemi dosya yöneticisinde) ZIP arşivlerini açmayı mümkün kılan kabuk uzantısı projesine dayalı yerleşik ZIP desteği aldı.

Proje satışının vergilendirilmesinin ardından Plummer, Visual ZIP fonlarını az kullanılmış kırmızı bir 1994 Chevrolet Corvette LT1 satın alarak kullanmaya karar verdi. Bu gerçekten de yazılım tarihinde ve Plummer'ın hayatında büyük bir andı.

Resim

Ancak, bugünlerde Windows'taki ZIP formatı desteği hala Dave'in koduna dayanmakta ve çok az ya da hiç iyileştirme yapılmamaktadır. Hala 25 yıldan eski olan bu kod tek iş parçacıklıdır, yani kaç tane mevcut olursa olsun yalnızca bir CPU çekirdeğini kullanabilir.

İkinci olarak, eski bir kabuk entegrasyon yönteminin kullanılması nedeniyle, bir dosyanın içeriği doğrudan girilememekte, bunun yerine kaynak olarak yerel bir dosya yolu gerekmektedir. Bu, kodun önce dosyayı ZIP'ten geçici bir konuma çıkarması, bu konumu kabuğa iletmesi ve ardından kabuğun dosyayı kopyalaması gerektiği anlamına gelir. Esasen, her işlem ek bir geçici kopyalama işlemi içerir.

Bu nedenle, en son Windows 11 sürümünü kullanıyor olsanız bile, gelen kutusu ZIP arşivleyicisi, çok sayıda dosya içeren büyük bir arşivde fark edebileceğiniz kadar yavaştır.

Plummer, sıkı arşiv kullanıcılarının WinRAR veya 7-zip gibi favori arşivleme araçlarına güveneceklerini belirtti. Dolayısıyla, Microsoft'un bunu yapabilecek olsa bile entegre çözümü geliştirmemesinin nedeni bu olabilir. Ancak, Windows 11 artık RAR ve 7z için yerel desteğe sahip olduğundan, durum bir gün değişebilir.

Kaynak:
https://twitter.com/davepl1968/status/1 ... 1616359478
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3494 kez

Re: Windows 11'deki ZIP arşiv desteği hala Windows 95'teki kodları kullanıyor

Mesaj gönderen burak35 »

Eee microfost, Soran olursa bir sürü yenilik yaptık dersin, Kim nereden bilecek ? :-D