Tarayıcı performansını Speedometer 3.0 ile ölçün

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 46789
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 4994 kez
Teşekkür edildi: 4165 kez

Tarayıcı performansını Speedometer 3.0 ile ölçün

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Dünyanın en büyük dört tarayıcı geliştiricisi (Google, Apple, Microsoft ve Mozilla) Speedometer 3.0 kıyaslama aracını geliştirmek için işbirliği yaptı. Deneyimsiz olanlar için Speedometer, tarayıcıların temel performans ölçümlerini ölçer ve web uygulaması genellikle gezegendeki en hızlı tarama yazılımının hangisi olduğunu belirlemek için kullanılır.

Speedometer 3.0, web sayfalarındaki gerçek dünyadaki kullanıcı etkileşimlerini simüle ederek uygulama yanıt verme hızını ölçen popüler kıyaslama aracının üçüncü ana sürümüdür. En son sürüm, 2018'de piyasaya sürülen Speedometer v2.0'a göre sağlam bir yükseltmedir ve birçok yeni alt test türünü, çağdaş çerçeveleri ve daha fazlasını içerir. İkinci nesil uygulama, 2014 yılında piyasaya sürülen orijinal sürüme göre çok ihtiyaç duyulan bir yenilemeydi ancak son yıllarda yaşını göstermeye başlamıştı.

Kâr amacı gütmeyen TarayıcıBench , Blink/V8, Gecko/SpiderMonkey ve WebKit/JavaScriptCore da dahil olmak üzere her büyük tarayıcı motoru tarafından desteklenen sektörler arası bir işbirliği yoluyla herhangi bir büyük tarayıcı karşılaştırmasının ilk kez geliştirildiğini vurguluyor . Ayrıca Speedometer 3.0'ın, "modern Web'i yansıtan daha temsili bir dizi test aracılığıyla performansı ölçmenin daha iyi bir yolunu" sunarak web tarayıcısı performans testinde büyük bir adım attığını iddia ediyorlar.

Speedometer 3.0, bazı önemli senaryolarda tarayıcı performansını daha iyi ölçmek için birçok yeni test ekler. React Stockcharts, Chart.js, Perf Dashboard ve Observable Plot gibi yeni testlerden bazıları render canvas ve SVG grafiklerini simüle ediyor. Ayrıca kod düzenlemeyi (CodeMirror), WYSIWYG düzenlemeyi (TipTap) ve haber sitelerini okumayı (Next.js ve Nuxt.js) de hesaba katar.

Resim

v3.0 ayrıca, kodu HTTP Arşivi'ndeki verilere dayalı olarak en popüler çerçevelerin en yaygın sürümlerine uyum sağlayacak şekilde güncelleyerek TodoMVC testlerini de geliştirdi. Yeni sürümde yer alan çerçeveler ve kitaplıklar arasında Angular, Backbone, jQuery, Lit, Preact, React, React+Redux, Svelte ve Vue'nun yanı sıra ES5 ve ES6'yı hedefleyen vanilya JavaScript uygulamaları ve Web Bileşenleri sürümü yer alıyor. Blog gönderisinde ayrıca geliştiricilerin modern web'deki tarayıcı performansını daha iyi değerlendirmeye yardımcı olacağına inandıkları diğer birçok karmaşık testin ayrıntıları da yer alıyor.

Yıllar geçtikçe, web siteleri daha karmaşık ve veri ağırlıklı olmaya devam ettikçe Speedometer, tarayıcı geliştiricilerinin performans optimizasyonlarını artırmaları için varsayılan araç haline geldi. v1.0, Apple'ın WebKit ekibi tarafından oluşturulmuş olsa da, ikinci nesil yazılım, Google ile Apple arasındaki bir işbirliğinin ürünüydü. Bu sefer Microsoft ve Mozilla da sürece dahil oldu.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/102228-go ... hmark.html
Kullanıcı avatarı
April
Byte3
Byte3
Mesajlar: 109
Kayıt: 23 Tem 2020, 13:11
Teşekkür etti: 265 kez
Teşekkür edildi: 76 kez

Re: Tarayıcı performansını Speedometer 3.0 ile ölçün

Mesaj gönderen April »

En hızlı vivaldi çıktı.
Cevapla