Kendi kendini imha eden USB sürücüsü

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4709 kez

Kendi kendini imha eden USB sürücüsü

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Flaş çipini 100 santigrat dereceye (212 Fahrenheit derece) kadar ısıtabilen, kendi kendini imha eden, açık kaynaklı bir USB bellek, kitlesel fonlama hedefine neredeyse ulaştı. Cihaz sadece Görevimiz Tehlike tarzı kendi kendini öldürme yeteneğine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda doğru şekilde takmadığınız sürece verileri gizleyen bir özelliğe de sahip.

Interrupt Labs'tan Ryan Walker, Crowd Supply'da gizlilik odaklı, açık donanıma sahip Ovrdrive USB flash sürücüsünü kitle fonlaması ile finanse ediyor . Akıllı bir gizlilik özelliğiyle birlikte gelir: sürücüyü normal şekilde taktığınızda bölüm gizlenecek ve bozuk görünmesine neden olacaktır, ancak Ovrdrive'ı arka arkaya üç kez hızlı bir şekilde takarsanız okuma/yazma işlevi çalışır.

Başlangıçtaki plan, sürücünün kendisini yok etmesiydi, ancak Walker, sürücüyü çok sayıda üretirken bunu yeniden üretmenin zor olduğunu gördü. Bununla birlikte, kendi kendini yok etme devresi nihai ürün için orijinal durumunda bırakılmıştır, dolayısıyla isterseniz yine de kullanılabilir.

Ovrdrive'ın devresi, flaş çipine giden voltaj beslemesini tersine çevirerek onu 100 santigrat dereceye kadar ısıtabilir. Bu sıcaklığın çipi yok etmek için yeterli olmayabileceği belirtiliyor ancak alıcıların tasarlayabileceği, inşa edebileceği ve muhafazanın içine yerleştirebileceği DIY "kendi kendini imha eden" bir implant için kesinlikle bir katalizör görevi görebileceği belirtiliyor. Walker, yanlışlıkla etkinleştirmemeniz için özelliğin varsayılan olarak devre dışı olduğunu yazıyor.

Resim

CNX Yazılımı , Ovrdrive'ın ilk sürümünün kullanıcıların flash sürücüyü etkinleştirmek için parmaklarını ıslatmasını gerektirdiğini yazıyor , bu da potansiyel olarak hijyenik olmasa da ilginç geliyor.

Disk, düşmanca ortamlarda çalışan gazeteciler, güvenlik araştırmacıları, donanım korsanları ve açık donanımla ilgilenen herkes için tasarlandı. İran gibi bazı ülkeler, "yetkili kişilerin" verilere, bilgisayarlara ve telekomünikasyon sistemlerine erişmesini engelleyen şifrelemenin kullanımını yasaklıyor. Ovrdrive'ın özellikle yararlı olabileceği yerler bunlardır. Ancak Walker, sürücünün yedek olarak değil, izin veren konumlarda şifrelemeyle birlikte kullanılması gerektiğini vurguluyor.

Ovrdrive, Ağustos 2024'te 69 ABD Doları fiyat etiketi ve ücretsiz gönderim (veya uluslararası gönderim için 12 ABD Doları) ile piyasaya sürülecek. Kampanya, yazının yazıldığı sırada 3.500 $ hedefinin 2.922 $'ını topladı, bu da 24 gün kala %83'ünün finanse edildiği anlamına geliyor.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/101848-ov ... iding.html
Kullanıcı avatarı
burakhi
Kilobyte3
Kilobyte3
Teşekkür etti: 171 kez

Re: Kendi kendini imha eden USB sürücüsü

Mesaj gönderen burakhi »

Abi parmakları ıslatmak nedir translatemi acaba :-D

Ters voltaj ile yok etmek iyi fikir ama USB portun gücü az ne kadar sürer ne olur bilinmez bence voltaj yükseltici devre ile aralıklı yüksek voltaj vermeli
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

He vallaha translate , 1 haftadır gribim iyeleşemiyorum da otomatik çevirtip yapıştırıyorum konuyu :-D
Kullanıcı avatarı
burakhi
Kilobyte3
Kilobyte3
Teşekkür etti: 171 kez

Mesaj gönderen burakhi »

Geçmiş olsun Reis :-D
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Flash belleklerimde onemli dosyalar oluyor zamanla biçimlendirme istiyor ve çalışmıyor.Bu sorunu yaşamamak için hangi flash belleği almalıyım ve nasıl bir çözüm uygulamamiz var.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

@burakhi : Teşekkürler , denemediğim ilaç, multivitamin kalmadı zerre iyileşme yok , neye yakalandım anlamadım ki :?:

@Loveme : Keşke öyle bir USB bellek olsa , Hepsinde bu ve benzeri sorunlar olaşabilir diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3288 kez

Mesaj gönderen burak35 »

İlginçmiş. Aliexpress gibi sahte 16 tb lık usb flash belleklerden sandım. Buara çok görüyorum o ürünlerden.

Buarada geçmiş olsun abi, İyi bak kendine.

loveme adı sanı belli olmayan markalar almayın. kingston exodia 32 gb usb 3.0 kullanıyorum ve memnunum.
Birde Usb belleklerde önemli dosya tutmayın. Sİlinmesini istemediğiniz önemli dosyalarınız varsa taşınabilir Hdd alın.