RAR ve ZIP – Fark Nedir?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Mesajlar: 11237
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 980 kez
Teşekkür edildi: 2135 kez

RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Resim
Dosya sıkıştırma çoğunlukla yazılım ve uygulamalar tarafından tüm dosyalarını tek bir dosyaya sıkıştırmak için kullanılır. RAR ve ZIP bu tür dosyaları temsil eden uzantılardır.

Bir yandan RAR, win.rar GmbH'ye ait tescilli bir sıkıştırma uzantısıdır. Bu arada ZIP, sıkıştırma teknolojisi herkes için ücretsiz olan açık kaynaklı bir programdır. Bu, herkesin herhangi bir lisans ücreti ödemeden ZIP dosyası oluşturan yeni yazılım oluşturabileceği anlamına gelir.

Arşiv oluşturmak istiyorsanız ve RAR ile ZIP arasında hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız doğru yere geldiniz. Bu makalede, seçim yapmanıza yardımcı olabilecek aşağıdaki makalede RAR ve ZIP arasındaki tüm farkları yazdık.

RAR nedir?

Resim

Eugene Roshal, 1993 yılında RAR'ı geliştirdi ve ona kendi adını verdi. Roshal Arşiv Sıkıştırılmış (RAR), WinRAR'a kayıtlı bir sıkıştırma teknolojisidir; bu nedenle RAR dosyalarının oluşturulması için özellikle WinRAR programı gerekir.

Özel sıkıştırma tekniğini kullanarak birden fazla dosya türünü tek bir arşivlenmiş dosyada toplayabilir. Uzantılar ayrıca , ve .rar gibi diğer dosya uzantılarını da içerir ..rev.r00.r01
Resim
ZIP nedir?
Resim
Zip dosyası, veri kaybı olmadan verileri daha küçük bir dosyaya sıkıştırabilen en standart sıkıştırma teknolojisidir. 1989 yılında Phil Katz tarafından tanıtılan ücretsiz, açık kaynaklı bir sıkıştırma formatıdır. Özel yazılım paketlerinin çoğu, kullanıcılarına dağıtmak üzere dosyalarını bir Zip klasörüne sıkıştırır.

ZIP'in eski sürümleri, dosyalar ile kullanıcı arasına basit bir parola engeli koymak için ZIP 2.0 şifrelemesini kullanıyordu. Ancak bu şifrelemenin verileri koruma konusunda zayıf olduğu ortaya çıktı. Basit şifre kurtarma yazılımı, bu güvenlik katmanını kolayca kırarak onu gereksiz hale getirebilir. Daha iyi şifreleme teknolojisi daha sonra ZIP 2.0'ın yerini aldı.

Ve .zip64 ayrıca .zipx ZIP formatının bir çeşididir. ZIPX, daha iyi veri sıkıştırma algoritmaları ve daha güçlü şifreleme içeren daha yeni bir ZIP sürümüdür. Ayrıca RAR ile aynı seviyede olan daha iyi bir sıkıştırma oranına sahiptir. ZIPX veri sıkıştırmada daha iyi olmasına rağmen henüz diğer sıkıştırma yazılımlarına entegre edilmemiştir.
Resim
RAR ve ZIP Arasındaki Fark Nedir?

Her iki format da birden fazla dosya türünü tek bir dosyada arşivlemek için kullanılan sıkıştırma teknolojileridir. Onları ayıran temel fark, RAR'ın ticari bir format olması, ZIP'in ise açık kaynak olması ve herkesin kullanımına açık olmasıdır. RAR ve ZIP formatları arasındaki diğer göze çarpan farkları burada bulabilirsiniz.

Uyumluluk

Resim

Arşivleme yazılımlarından herhangi biri RAR dosyalarını okuyabilse de, bunları oluşturmak için özel olarak WinRAR gerekir. WinRAR'ın bazı temel özellikleri ücretsizdir ancak uygulamanın premium sürümünü satın alarak diğer bazı özel özelliklerin de kilidini açabilirsiniz.

Ancak ZIP açık kaynaktır; bu, ZIP dosyası oluşturmak için herhangi bir arşivleme yazılımını kullanabileceğiniz anlamına gelir. RAR'ın aksine, işletim sisteminiz ZIP dosyalarından herhangi bir ekstra yazılım yardımına ihtiyaç duymadan ayıklama yapabilir.

Maksimum Dosya Boyutu

RAR formatı 9 ExaByte'a (EB) kadar veri sıkıştırmayı destekler. Ancak orijinal ZIP formatı yalnızca yaklaşık 4 GigaByte (GB) veriyi destekler. Aralarında çok büyük bir fark olmasına rağmen bu hiç de sürpriz değil. RAR'ın sahibi WinRAR olduğu için aynı formatta iyileştirmeler yapıyorlar. Ancak ZIP açık kaynak olduğu için ZIP'i geliştirmek yerine daha yeni sürümleri tercih ediliyor.

ZIP64 ve ZIPX , ZIP'in 16 EB'ye kadar arşiv boyutunu destekleyen sonraki sürümleridir.

Başlıklar

Bir dosyanın başlıkları, dosya boyutu, değiştirilme tarihleri, dosya adı, ad uzunluğu vb. gibi dosyanın kendisiyle ilgili bilgileri depolar. RAR formatı, 8 bitlik bir başlıkla ayırt edilebilir. Tüm RAR dosyaları, 0x 52 61 72 21 1A 07 00dosya bilgilerini kaydeden başlığı paylaşır. Oysa ZIP, başlığın farklı olabileceği çok baytlı değerlere sahiptir.

Sıkıştırma yöntemi

Resim

Basit bir ifadeyle, herhangi bir dosyayı sıkıştırırken bir veri dizini oluşturur ve verinin kendisi yerine verinin konumunu saklar. Örneğin, eğer sıkıştıracaksanız I LIKE POTATO, konuma göre alfabeye sayısal değerler atayacaktır. Daha sonra I = 1, L= 2, K=3 vb. gibi değerlerin indeksini oluşturacaktır. Yani, tekrarlanan “O”nun kendisini depolamak yerine, yalnızca O'nun son konumuna işaret edecektir.

RAR, RAR dosyaları oluşturmak için tahmini kısmi eşleştirme (PPMd) ve tescilli Lempel-Ziv (LZSS) sıkıştırma yöntemlerini birleştiren kayıpsız bir sıkıştırma yöntemi kullanır. RAR, diğer sıkıştırma yöntemlerine kıyasla daha yüksek bir sıkıştırma oranına sahiptir.

ZIP birçok sıkıştırma yöntemini kullanabilse de en yaygın sıkıştırma yöntemi DEFLATE'dir. DEFLATE, kayıpsız sıkıştırılmış bir dosya oluşturmak için LZ77 ve Huffman kodlamasını birleştirir. BZIP2 ve LZMA, ZIP'in kullandığı diğer sıkıştırma algoritmalarından bazılarıdır.

Sıkıştırma Hızı

Resim

Daha önce de belirttiğimiz gibi sıkıştırma sırasında karakterin kendisini depolamak yerine karakterin son konumuna işaret eder. Ancak yalnızca şu ana kadarki bir yeri işaret edebilir. Kapasitesinin ötesinde bir şeye işaret etmek için başka bir indeks kaydı yapması gerekecektir.

Nispeten RAR, ZIP'ten daha büyük bir işaretçi penceresine sahiptir. RAR'ın daha yüksek bellek gerektirmesinin ancak sıkıştırma ve açma işlemlerinin daha hızlı olmasının nedeni budur.

Sıkıştırma oranı

Resim

Sıkıştırma oranı, bir dosyayı küçültme yeteneği olarak anlaşılabilir. Genel bir belge dosyası için RAR, ZIP'in (ZIPX) en son sürümleriyle karşılaştırıldığında daha düşük bir sıkıştırma oranına sahiptir. Bu, sıkıştırmak için kullandığınız yazılıma ve dosya türüne bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu, bir dosyayı sıkıştırdığınızda RAR'ın sıkıştırılmış dosya boyutunun ZIP'ten daha büyük olduğu anlamına gelir.

Şifreleme algoritması

Resim

Şifreleme, veri bitlerini rastgele hale getirerek bilgilerin gizlenmesi anlamına gelir. Şifreleme sırasında sistemin şifrelenmiş verilerin şifresini çözmek için kullandığı bir "anahtar" da oluşturulur. Verileri şifrelemenin bu adım adım işlemi, Şifreleme algoritması olarak bilinir.

RAR, verileri şifrelemek için Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) şifreleme algoritmasını kullanır . Anahtarlar daha yüksek güvenlik standartları için 128 ve 256 bittir. Daha uzun anahtarlar, şifrelemeyi kırmak için daha uzun süre anlamına gelir.

Benzer şekilde, ZIP'in daha yeni sürümleri de AES veya AES tabanlı şifreleme kullanır. Ancak dosyalarınızı şifrelemek için kullandığınız yazılıma bağlı olarak farklı şifreleme algoritmaları da kullanabilir. Dosyalarınızın güvenlik düzeyi aynı zamanda kullandığınız şifreleme türüne de bağlıdır.

RAR ve ZIP Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Kayıplı sıkıştırmanın aksine, hem RAR hem de ZIP kayıpsız veri sıkıştırmasıdır. Bu, verileri sıkıştırırken ve açarken hiçbir bilgiyi kaybetmediği anlamına gelir.

Her ikisi de verilerin çalınmasını ve yanlış kullanılmasını önleyen AES Şifreleme teknolojisini destekler.

Hangisini Seçmelisiniz RAR veya ZIP?

Genel amaçlar için ZIP, RAR'dan daha iyi bir seçim olabilir. ZIP dosyalarından ayıklamak için yeni bir yazılıma ihtiyacınız olmadığından , arşivleme yazılımını indirip yüklemek için gereken zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

RAR'ın bir diğer dezavantajı ise WinRAR'ın hizmetlerini yalnızca sınırlı bir süre için sunmasıdır. Belirli bir süre sonra yazılımı kullanmaya devam etmek için ödeme yapmanız gerekecektir. Oysa 7-Zip ücretsizdir. Ücretsiz bir program olarak, daha iyi şifrelenmiş ZIP ​​dosyaları oluşturmak da dahil olmak üzere WinRAR'ın yaptığı her şeyi yapmanıza olanak tanır. Ayrıca diğer herhangi bir arşivleme formatını da kolayca çıkarabilir.

Hem RAR hem de ZIP dosyalarının özelliklerinin özeti aşağıda verilmiştir:
Resim
Resim
Makale Yazarı :

Resim

Chunan

Teknolojik gelişmeler söz konusu olduğunda her zaman heyecanlandım. Bilgisayarlar hakkında yeni bir şeyler öğrenme şansı beni heyecanlandırıyor ve bu yüzden BT'ye de girdim. Artık onlar hakkında da yazacağım.

Kaynak Site :

https://www.technewstoday.com/rar-vs-zip/
Kullanıcı avatarı
burakhi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 602
Kayıt: 13 Ara 2020, 23:16
Teşekkür etti: 175 kez
Teşekkür edildi: 185 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen burakhi »

Bu yanlış;
RAR'ın bir diğer dezavantajı ise WinRAR'ın hizmetlerini yalnızca sınırlı bir süre için sunmasıdır. Belirli bir süre sonra yazılımı kullanmaya devam etmek için ödeme yapmanız gerekecektir
Bir süre sonra her dosya açılışında satın alın vb. Diyor tamam butonuna tıklayıp devam ediyorsunuz.

Rar sıkıştırma oranı çok iyiydi eskiden partlara bölme için en çok kullanılan programlardan biri fakattt beni çook uğraştırdı :-D

Yeni sürümlerin eski sürümler ile sıkıştırılan dosyaları açmaması en büyük sorun oldu.

Winzip denedim onun da yeni sürümleri ile sıkıştırılan dosya Xp de (+ win7 sanırım) açılmadı (windowsa dahili olan arşiv yöneticisi ile)

Bende 7zip ile zip olarak dosyaları sıkıştırdım Xp, win7 üzerinde sorun çıkartmadı
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8199
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3553 kez
Teşekkür edildi: 3598 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen burak35 »

Zip biraz daha hızlı Rar biraz daha yavaş açılıyor sanki. Ben desktoptan laptopa geçtim geçeli yaklaşık 14 yıldır WinRar kullanırım.
Şuana kadar pek bi sorunda yaşamadım. Eski Winrar sürümüyle rarladığım dosyalarımda yeni winrar sürümünde açıldı ve sorunda yaşatmadı.
Belkide şanslıydım kimbilir.
Kullanıcı avatarı
burakhi
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 602
Kayıt: 13 Ara 2020, 23:16
Teşekkür etti: 175 kez
Teşekkür edildi: 185 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen burakhi »

@burak35 ara sürümlerde denk geldim o kadar çok güncelleniyorki takip zor zaten. İşin kötüsü kuruluyor kimse güncellemiyor :-D yeni sürüm ile sıkıştırılan dosya gelince olay başlıyor :-)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8199
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3553 kez
Teşekkür edildi: 3598 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen burak35 »

O doğru işte bak. Bende bi kere kurarım. Bi dahada güncellemem. Öyle kalır artık. Bendeki sürümde eski baya.
Ocak 2020 de indirmişim. Sürümüde 5.80 miş. :)
Kullanıcı avatarı
keenimo
Byte2
Byte2
Mesajlar: 85
Kayıt: 03 Tem 2022, 23:25
Teşekkür etti: 5 kez
Teşekkür edildi: 53 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen keenimo »

Winrar'ın en sevdiğim özelliği de kurulu programları sfx özelliğini kullanarak portable hale getirebilmek.

7zip bence daha iyi bir format ama halk arasında çok yaygınlaşmadı. Arayüz güzelleştirmesine ihtiyaçları var.
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Mesajlar: 1711
Kayıt: 31 Ağu 2022, 17:51
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 1897 kez
Teşekkür edildi: 1257 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen root@localhost »

Winrar evet daha yaygın. Daha kolay kullanımlı ve diğeri pek tanınmadı.

Ayrıca twitter da çok makara var Winrar'ı para verip alanlar ile ilgili. Twitter hesabından winrar paylaşıyor :D Teşekkür filan ediyor
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8199
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3553 kez
Teşekkür edildi: 3598 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen burak35 »

Win 7 deyken 7zip denemiştim. Ama beni sarmadı. Pek kullanamadım. O yüzden Winrar a geri dönmüştüm.
Winrar lisansı satın almay geyiği daha öne görmüştüm youtube da falan. Benimde imkanım olsa alırdım ama. :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Mesajlar: 11237
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 980 kez
Teşekkür edildi: 2135 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

burak35 yazdı: 07 Şub 2024, 14:07 Win 7 deyken 7zip denemiştim. Ama beni sarmadı. Pek kullanamadım. O yüzden Winrar a geri dönmüştüm.
Winrar lisansı satın almay geyiği daha öne görmüştüm youtube da falan. Benimde imkanım olsa alırdım ama. :)
Resim
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8199
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3553 kez
Teşekkür edildi: 3598 kez

Re: RAR ve ZIP – Fark Nedir?

Mesaj gönderen burak35 »

49 Gb tan 17 Gb a nasıl düşürmüş :o Vay be...
Cevapla