Maksimum İşlemci Durumunu 99'a mı yoksa 100'e mi Ayarlamalısınız?

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Maksimum İşlemci Durumunu 99'a mı yoksa 100'e mi Ayarlamalısınız?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Resim
Maksimum İşlemci Durumu varsayılan olarak %100'e ayarlıdır. Bunu %99'a düşürmek CPU'nuz için yükseltme modunu devre dışı bırakır (yani en yüksek yükte CPU, yükseltme saati yerine temel saatte çalışır).

Dizüstü bilgisayarlarda bunu %99'a ayarlamak CPU sıcaklığını önemli ölçüde düşürebilir .

Masaüstü bilgisayarlarda yüksek sıcaklıkları yönetmenin neredeyse her zaman daha iyi yolları vardır . Bu ayarla CPU frekansını kısmak en iyi yaklaşım değildir.

Dizüstü bilgisayarlarda bile bu güvenli mi? Maksimum işlemci durumunu düşürmek uzun vadede CPU'nuza zarar verir mi? Bu makale bu tür soruların tümüne cevap verecektir.

Maksimum İşlemci Durumu Nedir?

Windows, CPU frekansını ve voltajını belirlemek için çeşitli güç performansı durumlarını (ACPI P durumları) kullanır. Maksimum İşlemci Durumu ayarı, etkin P durumunu ayarlamanıza olanak tanır .

Bunu düşürmek, maksimum CPU frekansında daha düşük bir sınırla farklı bir P durumuna geçmenize olanak tanır. Daha düşük saat hızı, daha az voltaj gerektiği anlamına gelir, bu da daha düşük sıcaklıklar anlamına gelir , vb.

Bunu daha iyi anlamak için şu iki örneğe bakın:
Resim
%100'de bu CPU'lar, maksimum yükseltme saatine ulaşmak için gereken voltajı kullanmakta serbesttir.

Ancak %99'da , CPU'ları yalnızca temel saatle sınırlayan farklı bir P durumu etkinleştirilir. Bu , yukarıdaki örneklerde en yüksek saat hızında 1 GHz ve 0,8 GHz'lik bir düşüşe neden olur .

Daha da aşağıya inmek isterseniz işler biraz daha karmaşıklaşıyor.

Windows 100'e kadar farklı P durumunu destekler, ancak tam sayı CPU modeline göre değişir .

Diyelim ki CPU saat hızına daha da düşük bir sınır ayarlamak istiyorsunuz. İlk düşünceniz muhtemelen maksimum işlemci durumunu %99'dan %98'e, %95'e veya benzeri bir şeye düşürmek olacaktır.

CPU'lar değişen sayıda P durumuna sahip olduğundan, %99'dan %95'e çıkmanın farklı bir P durumunu etkinleştirmesi garanti edilmez. Bazen işe yarayabilir, bazen de çok daha aşağıya inmeniz gerekebilir.

Sisteminizdeki tam aralıkları belirlemek için bu ayarı değiştirirken CPU saat hızını izlemeniz gerekecektir .

Maksimum İşlemci Durumunu %99'a Ayarlamak Güvenli mi?
Resim
Evet, bunu yapmak güvenlidir . Maksimum işlemci durumunu düşürmek CPU'nuza hiçbir şekilde zarar vermez .

Hız aşırtma sırasında yüksek voltaj ve sıcaklıklar, uzun vadede CPU ömrünü kısaltan etkenlerdir . Biz burada tam tersini yapıyoruz.

%99'da maksimum saat hızı büyük ölçüde azalır (böylece daha az voltaj gerekir ve daha düşük sıcaklıklar olur ). Bunu yaparsanız CPU'nun ortalamadan daha uzun süre dayanmasını bile bekleyebilirsiniz.

Bunun güvenli olmasına rağmen performansın pahalıya mal olacağını unutmayın . Öyleyse bunu yapmanın buna değip değmeyeceği hakkında konuşalım.

Maksimum İşlemci Durumunu Düşürmenin Nedenleri

Daha düşük maksimum işlemci durumunun temel avantajı daha düşük sıcaklıklardır.

Dizüstü bilgisayarların soğutması sınırlı olduğundan, CPU'ları daha yüksek sıcaklıklara (100°C+) dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle dizüstü bilgisayarınızın yüksek sıcaklıklarda çalıştığından endişelenmenize gerek yok .

Ancak tek endişe yaşam süresi değil. Fan gürültüsü ve ısı da bazı kişiler için başlı başına sorun olabilir.

Bu durumda sıcaklıkları düşürmeye çalışmak mantıklıdır . Maksimum işlemci durumunu düşürmek bunu yapmanın birçok yolundan biridir.

Burada yalnızca dizüstü bilgisayarlardan bahsettiğimi unutmayın. Bunu düşürmek masaüstü bilgisayarlar için en iyi çözüm değildir ve nedenini açıklayacağım.

Maksimum İşlemci Durumunu Neden Değiştirmemelisiniz?

Daha önce örnekte açıklandığı gibi, maksimum işlemci durumunu düşürmek, maksimum frekansı büyük ölçüde azaltır.

Gerçekleştirdiğiniz göreve bağlı olarak bu, performansta küçük veya büyük bir düşüşe neden olabilir.

Örneğin CPU'nun işlem kapasitesi artık çok daha düşük olduğu için CPU'nun yoğun olduğu oyunlarda ciddi bir FPS düşüşü görebilirsiniz .

Masaüstü bilgisayarlarda saat hızı sınırı belirlemeden CPU sıcaklığını düşürmenin pek çok kolay ve etkili yolu vardır :

CPU'ya düşük voltaj verebilirsiniz . Saat hızı aynı kalacak ancak varsayılana kıyasla daha düşük kararlı bir voltaj bulmaya çalışacaksınız. Bu, performansı düşürmeden daha düşük sıcaklıklarla sonuçlanacaktır.

Termal macunu yenileyebilirsin .
PC'yi temizleyebilir ve iyi hava akışı sağlayabilirsiniz .
CPU soğutucusunu yükseltebilirsiniz . Stok soğutucuyu kullanıyorsanız, ucuz bir satış sonrası hava soğutucusu bile ısıyı çok daha iyi dağıtacaktır.

Karar – Maksimum İşlemci Durumunu %99 veya %100'e ayarlayın

%99 veya daha düşük Maksimum İşlemci Durumu, sıcaklık iyileştirmeleri için maksimum saat hızından ödün verir. Yani kendinize sormanız gereken asıl soru şudur: Performansın düşmesi sizin için sorun teşkil ediyor mu ?

Cevabınız evet ise dizüstü bilgisayarlarda bunu %99'a ayarlamaktan çekinmeyin.

Masaüstü bilgisayarlarda öncelikle yukarıda belirtilen alternatifleri denemenizi tavsiye ederim. Size uygun ve pratik olanları denemeniz yeterli. Bu işlem tamamlandıktan sonra hâlâ gerekliyse maksimum işlemci durumunu azaltabilirsiniz.

Kaynak (Çeviri Yapılan) : https://www.technewstoday.com/maximum-p ... 99-or-100/
En son TRWE_2012 tarafından 05 Şub 2024, 21:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Re: Maksimum İşlemci Durumunu 99'a mı yoksa 100'e mi Ayarlamalısınız?

Mesaj gönderen velociraptor »

Ben genelde temel saati dikkate alırım ve bunun %80 inin kullanılmasını sağlayacak şekilde ayar yaparım , mesela 3,30 x 0,80 = 2,64 GHZ olarak ayarlıyorum.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

velociraptor yazdı: 05 Şub 2024, 21:31 Ben genelde temel saati dikkate alırım ve bunun %80 ini temel alarak ayar yaparım , mesela 3,30 x 0,80 = 2,64 GHZ olarak ayarlıyorum.
Ben, senin kendin için kurguladığın Güç Planını kullanıyorum....Bunun bana geri dönüşü düşük sıcaklık oluyor.

Resim

Yaz Planında 1901 GHz , maksimum işlemci yüzdesinin kaçına denk geliyor bilmiyorum (yukarıdaki hesabı ters biçimde yapmak icab ediyor) ama bana (donanıma) ilaç gibi geldi...

Yalnız oyunlar'da yaz modu "TERS" tepiyor.....Düşük FPS filan....
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Aynen Oyunlarda diğer moda geçmen gerek , yoksa FPS düşürür :arrow:
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3285 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Ben % 50 ye kadar düşürdüm ve baya uzunca bir sürede kullandım. Şuan % 60 a ayarladım. Ve herhangi bir sorun sıkıntı yok.
Oyun oynamıyorsanız düşürebilirsiniz. Sorun olmaz. Ama bu ayar varsayılan olarak her zaman % 100 dedir. Hemde dengeli güç modunda bile.
O yüzden sıfırdan bi format atılsa bile bence ilk başta bu ayar kontrol edilmeli. Ve mümkünse bi miktar düşürülmelidir.
Özellikle havaların çok sıcak olduğu yaz aylarında. :) Tabi işlemci frekans hızı Tweak de var. O da yapılabilir. :)