Kendinize Ait Dosya Ve Dosya Uzantısınız Olsun....

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.

Forum makalesini nasıl buldunuz?

0 = İşe yaramaz bir bilgi
0
Oy yok
1 = İşe yarar bir bilgi
0
Oy yok
2 = Yorumsuz
0
Oy yok

Toplam oy: 0

Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 923 kez

Kendinize Ait Dosya Ve Dosya Uzantısınız Olsun....

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Windows işletim sistemi, özünde esnek bir işletim sistemi idi, ama sonra'dan lanet olası hintliler yüzünden esneklik özelliğini kaybetmiştir. Her neyse konumuz bu değil....Konumuz, kişiye özel dosya ve bu dosyaya ait özel uzantısı....

Bilirsiniz , Microsoft Not Defterinin varsayılan dosya uzantısı .TXT'dir.İşte aynen böyle dosya ve dosya uzantısı oluşturma ve kullanabilme imkanına Windows PC kullanıcısı'da sahiptir.

Şimdi bunun nasıl yapılabileceği TRWE_2012 tarafından size adım adım maddeler halinde kısa özet şekilde gösterilecektir.

Hadi başlayalım...

ADIM-1 :

Kendi kullanıcı hesap dizininiz 'de ;

C:\Users\KULLANICI_HESAP_ADI\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Templates
dizininde bir kısayol oluşturun.

Kısayol'un tam yolu şöyle olmalı;

C:\Users\KULLANICI_HESAP_ADI\Templates.lnk

Bakın aşağıda , TRWE_2012 kendi Admistrator hesabında oluşturmuş
Resim
ADIM-2

Şimdi masaüstünde boş bir .TXT belgesi oluşturun.
Resim
Boş text belgesini açın ve içine hiçbir şey yazmadan "BOŞ BİR ŞEKİLDE" masaüstünüze kendi belirlediğiniz "DOSYA ADI" ve "DOSYA UZANTISI" ile "Farklı Kaydet" komutu ile kayıt edin.Burada önemli olan dosya adının ve uzantısının size ait olması'dır.Bakınız aşağıya, TRWE_2012 kendi text editörü Notepad2 ile Dosya Adı : TRWE_2012, Dosya uzantısı : .TRWE_2012 olarak kendi masaüstüne kayıt etmiştir.Sizler bu işlemleri Microsoft Windows Not Defteri ile aynen birebir gerçekleştirebilirsiniz.
Resim
Resim
Resim
Resim
ADIM-3 :

ADIM-1'de kısayolunu oluşturduğumuz ,Şablonlar (İngilizcesi : Templates) dizinini açın ve masaüstünüzde oluşturduğunuz boş şablon dosyasının bir kopyasını (dizine taşımayın) dizinine kopyalayın.Kopyalama işleminden masaüstündekini silebilirsiniz.
Resim
Resim
ADIM-4:

Şablonlar (İngilizcesi : Templates) dizinine kopyalanan "TRWE_2012.TRWE_2012 isimli TRWE_2012 dosyasını, Sağ Menü'de bulunan "Yeni" alt menüsünde bulunmasını sağlamak ve kullanıma sokmak için 3.parti Windows ayar yazılımı "WinTools.net Premium v24.0" yönetici modunda başlatılır.
Resim
ADIM-5:

Yazılımın "Türkçe" dil desteği olduğundan öyle uzun uzun anlatmaya gerek yoktur.Resim alıntısında her bir işlem numaralandırılmıştır.Yapılan işlem, şablon'un Windows kayıt defterinde HKEY_CURRENT_USER = Administor hesabına eklenmesidir.
Resim
Resim
Resim
ADIM-6 :

HKEY_CURRENT_USER = Administor hesabına eklenen kişiye özel şablon dosyasının Sağ Menü yeni alt menüsünde görünmesi sağlamak ve kullanıma sokmak için yine 3.parti portable sağ menü yazılımı (Çin yapımı) "Context Menu Manager v4.0" yazılımı "Yönetici modunda" çalıştırılır.

Aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi her bir işlem numaralandırılmıştır.
Resim
Ve böylece bileşen (şablon) sağ menü'deki "Yeni Alt Menüsü'ne" eklenir.

ADIM-7 :

Ancak yeni alt menüsünde eklenen şablon dosyası görünmeyecektir.Görünmesini sağlamak için ya gezgini yeniden başlatın yada oturumdan çıkıp, tekrar oturum açın.

Dosya Gezginini yeniden başlatmak için www.sordum.org yazılımlarından faydanabilirsiniz.SordumORG yazılımları, Windows PC kullanıcılarının, bilgisayar (Windows) kullanımlarını inanılmaz bir şekilde yardımcı oluyor.TRWE_2012 bu yazılım ekibinin sıkı bir takipçisi,zaten ekran alıntısından da anlayacaksınız.
Resim
SONUÇ :
Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Kendinize Ait Dosya Ve Dosya Uzantısınız Olsun....

Konuyu çok önemsediğim kanıtı...

Önce özel'de kendi kendi not defterimde "phpBBForum" düzenlendim sonra buraya aktardım.Umarım sordum.net de makale olur.
Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Kendinize Ait Dosya Ve Dosya Uzantısınız Olsun....

Forum yazısında kullanılan yazılımlar

Notepad2 v4.2.25 = Metin Ve Kodlama Editörü ,Açık Kaynak, Lisans : free

WinTools.net Premium v24.0 = Windows ayar yazılımı,güncel sürüm, 15 gün deneme süreli , lisans : paralı

Context Menu Manager v4.0 = Windows Sağ Menü Düzenleme yazılımı, portable, açık kaynak kod,lisans : free

Rexplorer v1.4.0 = En eski sordum.ORG yazılımı , lisans : free , %100 Türk Malı Yazılım

Restart Explorer v1.6 = ATASI "Rexplorer v1.4.0 "ın yeni nesil Windows sürümü.... , Lisans : free , %100 Türk Malı Yazılım