C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA Nedir? Bu ....? [Çözüldü]

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA Nedir? Bu ....? [Çözüldü]

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Bu sıralar kurduğum Windows 11 Yapı 22H2 x64 Home İşletim Sisteminde WinSxS dizininden sonra sürekli boyutu artan ve müdahale edemediğim , hayalet dizin çıktı....

Neden hayalet?

Normal olarak görünmüyor (hatta gizli ve süper gizli dosyaları görünür yapsam bile....)

Ancak...

Lisanslı O&O Defrag Edition v25 (SSD disk birleştirme Ve optimazyon mekanizması olan tek defrag yazılımı) bunu görebilmekteyim...
Resim
Ben boşuna demiyorum Windows 11 ve Windows 10, SSD katili diye....

Bu konuda başta Velociraptor olmak üzere bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

NOT:

Yabancı kaynaklara baktım ama şöyle dişe dokunur bir bilgi yada dökümansyon yok bu konuda....
En son TRWE_2012 tarafından 17 Nis 2024, 07:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3282 kez

Re: C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA Nedir? Bu ....?

Mesaj gönderen burak35 »

Bir fikrim yok. İlk defa gördüm bunu. Muhtemelen Windows 11 in beta olmasından kaynaklıdır diye tahmin ediyorum.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 22 Ara 2023, 16:18 Bir fikrim yok. İlk defa gördüm bunu. Muhtemelen Windows 11 in beta olmasından kaynaklıdır diye tahmin ediyorum.
Aynen ....

Bunu daha önce Windows 10 Yapı 22H2 de gördüm ama bir anlam verememiştim....Gerçekten can sıkıyor aynı WinSxS dizini gibi sürekli büyümekte....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Muhtemelen işletim sistemi içinde yapılan ayar ve değişiklikleri saklıyordur. Dosya geçmişi konumu falan gibi. Şüpheli geldi banada çünkü.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4701 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

C:\$Extend\$UsnJml:$J dosyası eski bir Windows sistem dosyasıdır. NTFS yapısının bir parçasıdır. Windows bunu kullanmaz ancak diğer uygulamalar bunu dosya değişikliklerini takip etmek için kullanır. Ancak gerçekten silmek istiyorsan temiz bir Windows yüklemesi yapman gerekir.

Kaynak:
https://answers.microsoft.com/en-us/win ... 56a8c8b0e4
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 22 Ara 2023, 17:08 C:\$Extend\$UsnJml:$J dosyası eski bir Windows sistem dosyasıdır. NTFS yapısının bir parçasıdır. Windows bunu kullanmaz ancak diğer uygulamalar bunu dosya değişikliklerini takip etmek için kullanır. Ancak gerçekten silmek istiyorsan temiz bir Windows yüklemesi yapman gerekir.

Kaynak:
https://answers.microsoft.com/en-us/win ... 56a8c8b0e4
Sorun da bu ya....

Her temiz kurulum'da tekrar'dan kendi kendine belirmekte......En azından WinSxS dizini gibi boyutunun büyümesinin önüne geçilebilse güzel olurdu
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Az yerde kaplamıyor ki arkadaş? 530 Mb yani pehh :/
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 327 kez

Mesaj gönderen esatiz »

Resim
fotoğraftaki C'ye giremiyorum. PowerRun ile denemedim.
windows 7'de admin 7-zip çalıştırınca buradaki kök dosyaları görebiliyorduk. Onları değiştirmeyi denemedim, boyutlarını da hatırlamıyorum. Biraz daha düşüneyim...

Sanki VOPT'da karşılaşmıştım önce bu yeri değişmeyen dosyalarla. Tam hatırlamıyorum, ama sistem dosyası olduğunu gördüm... :kafasalla:

Wikipediaya bir baktım da ne göreyim, disk birimindeki her değişikliğin bilgisini kaydediliyormuş :?: Anlaşılan burası forensics konusuna giriyor ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/USN_Journal
USN Journal (Update Sequence Number Journal)

One journal is maintained for each NTFS volume and stored in the NTFS metafile named $Extend\$UsnJrnl. It begins as an empty file. Whenever a change is made to the volume, a record is added to the file. Each record is identified by a 64-bit Update Sequence Number or USN (for this reason Change Journals are sometimes called USN Journals). Each record in the Change Journal contains the USN, the name of the file, and information about what the change was.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Sorun Çözülmüştür.

Merhabalar

Bu gece gözümüze uyku girmedi (hafiften uykusuzluk sorunumuz da var) cepten bu "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasının SSD diskin C:\ kök bölümündeki amansız büyümesini nasıl engellerim diye araştırmakta idim yabancı forumlar'da..Gerçi @tarkan_dost cevabı vermişti vermesine de ama ben inatla ve inançla
"bunun başka bir çözüm yolu olmalı...!!!, bulacağım o çözümü..."
diyordum.

Ve....!!! Final (mutlu son) ....

MS-DOS'un gözünü seveyim....DOS komutları var ya , yıllar geçse bile Windows PC kullanıcısının imdadına yetişiyor.

Öncelikle, sorunun çözümünün bulunduğu yabancı forum site bağlantısını verelim telif hakları gereği....

How to (and is it save to) remove $UsnJrnl:$J:$DATA?|Tom's Hardware Forum
https://forums.tomshardware.com/threads ... ta.653645/
not : İkinci forum mesajındaki bağlantı....(Microsoft Learn)

"C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasının önceki gün (4 aylık) toplam dosya boyutu 1,50 GB ulaştı....Düşünün SSD üzerinde, 1,50GB'lık bir dosya alanı işgal ediyor, işgal ettiği yetmiyormuş gibi, aynı WinSxS dizini gibi sürekli şişiyor ve siz buna müdahale dahi edemiyorsunuz.(Allah(c.c) bu Microsoft'u haşat etsin emi...!!)

SORUNUN ÇÖZÜM AŞAMALARI

AŞAMA-1 :

Kullandığınız Windows İşletim Sistemini "Güvenli Kip'te" , "Administrator Hesabı" üzerinden başlatın.

AŞAMA-2 :

Şimdi aşağıdaki ekran görüntüleri tek tek anlatacağım

MS-DOS komut istemini "Administrator" yetkileri ile değil "SYSTEM" kullanıcı yetkileri açın. Bunun için Sordum.ORG'un yazılımı olan PowerRun v1.6 yazılımını kullanmanız gerekiyor. Aksi durum 'da "SYSTEM" kullanıcısı size izin vermiyor.

AŞAMA-2.1
Resim
Yukarıdaki komutu girin ve "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasının durumuna bakın.

AŞAMA-2.2

Şimdi aşağıdaki komutla "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasını SSD diskin C:\ kök dizinin'den siliyoruz, ve günlük (NTFS Journal) oluşturmasını engelliyoruz.Geçici olarak....
Resim
/d parametresi , disable (devredışı) bırak anlamı taşıyor.

AŞAMA-2.3

Bakalım gerçekten "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belası, devredışı mı?.Bunu öğrenmek için ilk ekran görüntüsündeki komutu bir kez daha tekrarlıyoruz...
Resim
Evet hata verdi...(bir hataya bu kadar çok sevineceğimi tahmin etmezdim, hayat nerelere gebe....!!! :-D ) ve hata mesajını ekrana bastı (print komutu ile)

AŞAMA-2.4

Şimdi burası sizin paşa gönlünüze kalmış, ister etkinleştirin, ister devredışı bırakın ama tavsiyem etkinleştirin, çünkü bu NTFS birim günlüğünü Windows Disk Diyagolis (ismini de yazamadım ya) isimli görev zamanlayıcı ile belli başlı yazılımlar (mesela ms-dos defrag /GUI'si yada üçüncü parti disk yazılımları bu günlüğü kullanmakta)

Bu amaçla, "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasının "DOSYA BOYUTUNU" /m parametresi kullanarak m = 1024 olarak belirledim.Yani dosya'nın yeni maksimum dosya boyutu = 1024 MB = 1GB...Dosya 1GB'ı aşatığı anda kendini resetlecek ve minimum dosya boyutu 256 KB 'tan veriyi tekrar diske yazacaktır.(dosya'nın 1GB gelmesi yaklaşık 3,5-4 ay'lık bir süredir.)
Resim
FİNAL (Mutlu Son) :
Resim
TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
anonim23
Byte1
Byte1
Teşekkür etti: 39 kez

Re: Sorun Çözülmüştür.

Mesaj gönderen anonim23 »

TRWE_2012 yazdı: 17 Nis 2024, 07:17 Merhabalar

Bu gece gözümüze uyku girmedi (hafiften uykusuzluk sorunumuz da var) cepten bu "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasının SSD diskin C:\ kök bölümündeki amansız büyümesini nasıl engellerim diye araştırmakta idim yabancı forumlar'da..Gerçi @tarkan_dost cevabı vermişti vermesine de ama ben inatla ve inançla
"bunun başka bir çözüm yolu olmalı...!!!, bulacağım o çözümü..."
diyordum.

Ve....!!! Final (mutlu son) ....

MS-DOS'un gözünü seveyim....DOS komutları var ya , yıllar geçse bile Windows PC kullanıcısının imdadına yetişiyor.

Öncelikle, sorunun çözümünün bulunduğu yabancı forum site bağlantısını verelim telif hakları gereği....

How to (and is it save to) remove $UsnJrnl:$J:$DATA?|Tom's Hardware Forum
https://forums.tomshardware.com/threads ... ta.653645/
not : İkinci forum mesajındaki bağlantı....(Microsoft Learn)

"C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasının önceki gün (4 aylık) toplam dosya boyutu 1,50 GB ulaştı....Düşünün SSD üzerinde, 1,50GB'lık bir dosya alanı işgal ediyor, işgal ettiği yetmiyormuş gibi, aynı WinSxS dizini gibi sürekli şişiyor ve siz buna müdahale dahi edemiyorsunuz.(Allah(c.c) bu Microsoft'u haşat etsin emi...!!)

SORUNUN ÇÖZÜM AŞAMALARI

AŞAMA-1 :

Kullandığınız Windows İşletim Sistemini "Güvenli Kip'te" , "Administrator Hesabı" üzerinden başlatın.

AŞAMA-2 :

Şimdi aşağıdaki ekran görüntüleri tek tek anlatacağım

MS-DOS komut istemini "Administrator" yetkileri ile değil "SYSTEM" kullanıcı yetkileri açın. Bunun için Sordum.ORG'un yazılımı olan PowerRun v1.6 yazılımını kullanmanız gerekiyor. Aksi durum 'da "SYSTEM" kullanıcısı size izin vermiyor.

AŞAMA-2.1
Resim
Yukarıdaki komutu girin ve "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasının durumuna bakın.

AŞAMA-2.2

Şimdi aşağıdaki komutla "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasını SSD diskin C:\ kök dizinin'den siliyoruz, ve günlük (NTFS Journal) oluşturmasını engelliyoruz.Geçici olarak....
Resim
/d parametresi , disable (devredışı) bırak anlamı taşıyor.

AŞAMA-2.3

Bakalım gerçekten "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belası, devredışı mı?.Bunu öğrenmek için ilk ekran görüntüsündeki komutu bir kez daha tekrarlıyoruz...
Resim
Evet hata verdi...(bir hataya bu kadar çok sevineceğimi tahmin etmezdim, hayat nerelere gebe....!!! :-D ) ve hata mesajını ekrana bastı (print komutu ile)

AŞAMA-2.4

Şimdi burası sizin paşa gönlünüze kalmış, ister etkinleştirin, ister devredışı bırakın ama tavsiyem etkinleştirin, çünkü bu NTFS birim günlüğünü Windows Disk Diyagolis (ismini de yazamadım ya) isimli görev zamanlayıcı ile belli başlı yazılımlar (mesela ms-dos defrag /GUI'si yada üçüncü parti disk yazılımları bu günlüğü kullanmakta)

Bu amaçla, "C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA" baş belasının "DOSYA BOYUTUNU" /m parametresi kullanarak m = 1024 olarak belirledim.Yani dosya'nın yeni maksimum dosya boyutu = 1024 MB = 1GB...Dosya 1GB'ı aşatığı anda kendini resetlecek ve minimum dosya boyutu 256 KB 'tan veriyi tekrar diske yazacaktır.(dosya'nın 1GB gelmesi yaklaşık 3,5-4 ay'lık bir süredir.)
Resim
FİNAL (Mutlu Son) :
Resim
TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Gerçekten süper bir çözüm ve anlatım olmuş! :arrow: Microsoft'u haşat etmeye devam :kafasalla:
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: C:\$Extend\$UsnJrnl:$J:$DATA Nedir? Bu ....? [Çözüldü]

Yeni sordum.net makalesi geliyor....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Ne kadarda dağınık çalışan sistem bu Win 11
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 17 Nis 2024, 10:58 Ne kadarda dağınık çalışan sistem bu Win 11
Bu sen başta, Windows kullanan tüm PC kullanıcılarını ilgilendiren bir konu.....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Benim Windows 10 da bu kadar arka plan işlemi ve okuma yazma yok ki ? :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 17 Nis 2024, 12:26 Benim Windows 10 da bu kadar arka plan işlemi ve okuma yazma yok ki ? :)
Günlüğün kendisi bir baş belası....

Ayrıca sendeki SSD diskinde

1.Takas dosyası var

2.Swap dosyası var

Bu üçü diskin anasını ağlatıyor. Sıcaklığın hep 30'un üzerinde 40-45 arasında olmasına yol açıyor.