Multifokal (Çok Odaklı veya Progresif) Gözlük camları

Bitkilerle tedavi ve hangi bitki neye iyi gelir gibi görsel ve yazılı bilgilerin yeraldığı bölümdür
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 46452
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 4556 kez
Teşekkür edildi: 3892 kez

Multifokal (Çok Odaklı veya Progresif) Gözlük camları

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Progresif Gözlük Camlarını Kimler Kullanır ?

Görme sorunu olan hemen hemen herkes bu lensleri takabilir, ancak tipik olarak presbiyopisi (yakını net görememe) olan 40 yaşın üzerindeki kişiler için gereklidir. Okuma veya dikiş gibi yakın görüş gerektiren işler yaparken görme bulanıklığı olur. Artan miyopiyi (uzağı net görememe) önlemek için çocuklar için de progresif gözlük camları kullanılabilir. progresif camların sizin için bir seçenek olup olmadığını ögrenmek için doktorunuzla veya optisyeninizle konuşun.

Progresif Gözlük Camlarının Faydaları

Progresif gözlük camlarıyla, yanınızda birden fazla gözlük bulundurmanıza gerek kalmaz. Okumak ve normal gözlüğünüz arasında geçiş yapmanıza gerek yok. Progresif camlarla görüş doğal görünür. Uzak bir şeye yakın bir şeyi görüntülemekten geçiş yaparsanız, Tek odaklı ve iki odaklı gözlüklerde olduğu gibi "atlama veya sert ani geçişler" yaşamazsınız. Yani araç kullanıyorsanız, ön panelinize, yola veya uzaktaki bir tabelaya yumuşak bir geçişle bakabilirsiniz. Dış görünüşte normal gözlüklerden bir farkı yoktur. Bir çalışmada, geleneksel çift odaklı gözlük takan kişilere denemesi için progresif gözlük camları verildi. Çalışmanın sonucunda, çoğu kişinin progresife geçiş yaptığı görüldü.

Progresif Gözlük Camlarının Dezavantajları

Progresif camlara alışmak bazen zaman alabilir. Okurken merceğin alt kısmından bakma, uzak mesafeye bakma ve orta mesafe veya bilgisayar çalışması için iki nokta arasında bir yere bakma konusunda kendinizi eğitmeniz gerekir. Bazı insanlar uyum sağlamakta zorlanabilir. Öğrenme döneminde, lensin yanlış kısmından baktığınızda baş dönmesi ve mide bulantısı hissedebilirsiniz. Ayrıca, çevresel görünüşte bir miktar bozulma olabilir (düz karşıya baktığınızda kenarlarda gördüğünüz şeyler). Dikkate alınması gereken bir diğer husus maliyettir. Progresif gözlük camları, geleneksel tek odaklı veya çift odaklı camlardan daha pahalıdır.

Progresif Gözlük Camlara Geçiş İpuçları

Denemeye karar verirseniz, şu ipuçlarını kullanın:

-Süreç boyunca size rehberlik edebilecek, iyi bir çerçeve seçmenize yardımcı olabilecek ve camların gözlerinizin üzerinde mükemmel bir şekilde ortalandığından emin olabileceğiniz kaliteli bir optik mağazası ve optisyen seçin.

-Yanlış takılan progresif camlar, insanların onlara uyum sağlayamamasının yaygın bir nedenidir.

-Onlara alışmak için kendinize bir veya iki hafta verin.Bazı insanların bir ay kadar uzun süreye ihtiyacı olabilir.

-Optisyeninizin nasıl kullanılacağına dair talimatlarını anladığınızdan emin olun.

-Yeni camlarınızı olabildiğince sık takın ve diğer gözlüklerinizi takmayı bırakın. Uyumu daha hızlı hale getirecektir.Mola verip gözlüğünüzü çıkarmada sorun yoktur, ancak denemeye devam edin.

Resim

Multifokal kelimesi ingilizce multi ve focus kelimelerinin birleşiminden türemiş bir kelimedir. Focus ingilizce de odaklanmak fiili olmakla birlikte, fokal ise “odaklı” anlamına gelmektedir. Multifokal kelimesi ise çok odaklı anlamına gelmektedir. Multifokal göz içi mercek ise, özellikle 40 yaş ve üstü bireylerin hem yakını hem de uzağı birlikte net görebilmeleri için göz içine yerleştirilen özel lensler olarak ifade edilebilmektedir. Özellikle hem yakın hem de uzağı görmede sorun yaşayan kişiler için multifokal göz içi mercek uygulaması, bireyin yaşam kalitesi artışında önemli rol oynamaktadır.

Resim

ResimCevapla