Atarı oyunları emulatör ayarları ve kullanımı (mame32-64)

Legal ve Freeware Oyun paylaşımları ve oyunlarla ilgili güncel bilgiler
Kullanıcı avatarı
keenimo
Byte2
Byte2
Teşekkür etti: 5 kez

Atarı oyunları emulatör ayarları ve kullanımı (mame32-64)

Mesaj gönderen keenimo »

Daha önce birçok Mame emulatörü denedim en çok oyunu sıkıntısız oynatan emülatörü sonunda buldum. Kullandığım tüm mame emülatörleri Soul Edge oyununu oynatmıyordu. Sadece bu emulator oynatabiliyor. https://gofile.io/d/NX3vdA buradan indirebilirsiniz.

Zip dosyasını açtığınızda Mame32 Klasör Görünümü Resim

Romların eklendiği klasör Resim
Bu romları internet sitelerinden bulabilirsiniz. genelde ben https://coolrom.com.au/roms/mame/ bu siteden indiriyorum.Romlar zip uzantılı olacak şekilde olmalı klasörde. başka bir emülatör kullanacaksanız bu roms klasörü içinde mutlaka neo-geo.zip dosyasını atmayı unutmayın.

Sisteminizin bit değerine bağlı olarak Mameui32 ya da MameUI64.exe yi çalıştırdığınızda karşınıza böyle bir ekran çıkacaktır. yandaki Available kısmına geçin ve view kısmından refresh yapın. Roms klasörüne attığınız oyunlar burada gözükecektir.

Resim Resim

Örnek olarak ben daha önceden oynadığım Double Dragon oyununu açtım.

Öncelikli olarak yapılması gereken bazı tuş ayarları var bu ayar kısmına geçmek için TAB tuşuna basınca karşınıza böyle bir ekran çıkacak.
Resim

İnput General kısmına gelip enterlayın.Bu menüde User Interface, Player 1 Controls ve Other Controls kısmında bazı ayarlar yapmamız gerekecek.
Resim

Player 1 Controls kısmında tuşları kendinize göre ayarlayın. Genelde çoğu oyunda yön kontrolleri haricinde 6 düğme olur. bunları kendinize göre ayarlayın.
Resim
bu menünün aşağılarına doğru P1 Start ve P1 Select tuşlarını da ayarlayın. Start jeton atıldığında oyuna giriş için başlatır. Select ise seçtiğiniz oyuncuyu onaylar.Resim

Esc ye basıp üst menüye geçin orada User interface kısmına geçin
Resim

load state ve save state tuşlarını da ayarlayın.
Resim

Bu ayarlar oyunun ortasında oyunu kaydedip geri yüklemek için gerekli. benim resimde save state için CTRL ve Load State için Shift tuşları seçilmiş. örnek olarak oyunun ortasında Ctrl+J ye bastığımda ve sonrasında iyi bir dayak yedikten sonra geri dönmek istersem Shift+J tuşunu seçtiğimde oyun o noktaya geri döner.Ölümsüzlük için birebir :))) bu yaptığımız save ler STA klasörüne kaydedilir. klasör boyutu çok artarsa sta klasör içeriğini silebilirsiniz alandan kazanmak için
Resim

Şimdi ESC ye basıp bir üst menüye ordan da other controls kısmına geçin
Resim
Burada 1 player start ve Coin 1 tuşları önemli.1player start tuşu oyunu başlatır.Yukarıda anlattığım P1 start tuşu da aynı işlevde. Coin 1 e basarsanız jeton atar.Atari salonlarında en çok aradığım tuş :( ama yoktu .:kafavur:
Resim

Ayarlardan sonra esc ye basıp oyun menüsüne dönersiniz. önce Coin 1 tuşuna basıp Jeton atarsınız Sonra start tuşuna basıp oyunu başlatırsınız.
Resim

Select tuşuna basarsanız adam seçilir ve oyun başlar.
Resim

Emülatör ile ilgili diğer ayarlara Options > Default Game Options kısmından ulaşabilirsiniz.
Resim

rom klasörümdeki tüm oyunlar >>> Bu 3 zip dosyasının içindeki tüm oyunları roms klasörüne atın ve MameUI64.exe yi açın.
Available kısmında F5 yapıp tüm oyunları görüntüleyin.
https://gofile.io/d/YG3Axe 176mb oyun
https://gofile.io/d/SdIURX 1.2gb oyun
https://gofile.io/d/rco8cK 1.3gb oyun

Resim

İyi oyunlar.
En son keenimo tarafından 12 Eyl 2023, 22:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4941 kez

Re: ATARI OYUNLARI EMULATÖR AYARLARI Ve KULLANIMI (MAME32-64)

Mesaj gönderen velociraptor »

Hemen atalım arşive , Teşekkürler :arrow:
Kullanıcı avatarı
keenimo
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen keenimo »

Roms klasörünü boş olarak ekledim.Toplamda 3.5gb lık boyuta sahip bendeki romlar. istediğiniz Oyun-rom dosyaları varsa yükleyebilirim .
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4941 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Şimdilik oynama fırsatım olmadı hangi ROM u tavsiye ediyorsan yükleyebilirsin. İndirip onuda atayım bunların yanına
Kullanıcı avatarı
keenimo
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen keenimo »

https://gofile.io/d/YG3Axe

roms.zip dosyasının içinde 24 oyuna ait zip dosyasını roms klasörü içine atın. Mame emulatoründe available kısmındayken f5 ile refresh yapın.

{bu dosyalar arasında neogeo.zip dosyası var. diğer oyunları silseniz de bu rom dosyasını silmeyin. bazı oyunların çalıştırıcı bios dosyasıdır.ismini de değiştirmeyin.}

İlk olarak atari salonlarına aşina olan çoğu kişinin bildiği bazı oyunları ekledim.
Art of Fighting 3
Captain Commando
Cadillacs and Dinosaurs (mustafa)
Double Dragon
Final Fight
Final Fight 2
Goal 92
Hook ( Peter Pan)
Kabuki
Kizuna Encounters
Mortal Kombat 1
Mortal Kombat 2
Mortal Kombat 3
Ultimate Mortal Kombat 3
Punisher
Street Fighter 2
SnowBros 1
SnowBros 2
SnowBros 3
AeroFighters 3 (Sonic Wings)
Super Pang
Sunset Riders
Street Hoop.

Bunlar nispeten küçük boyutlu oyunlar. King of Fighters , Samurai Shodown gibi daha büyük boyutlu oyunları zamanla ekleyeceğim.
Kullanıcı avatarı
keenimo
Byte2
Byte2

Re: Atarı oyunları emulatör ayarları ve kullanımı (mame32-64)

Mesaj gönderen keenimo »

Bendeki tüm romları ilk mesaja ekledim. 1.2gb,1.3gb,176 mb .hepsini roms klasörüne atıp oynamaya başlayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

keenimo yazdı: 12 Eyl 2023, 22:15 Bendeki tüm romları ilk mesaja ekledim. 1.2gb,1.3gb,176 mb .hepsini roms klasörüne atıp oynamaya başlayabilirsiniz.
SnowBros ve Street Fighter 2 efsane benim için diğerlerini ya ben açamadım yada belki sistemseldir kimseye kabahat bulamam ,eline sağlık kardeşim emülatörü indirip kurarken virüs uyarısı verdi normal mi?
Kullanıcı avatarı
keenimo
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen keenimo »

AmbaSSadoR yazdı: 13 Eyl 2023, 14:49
keenimo yazdı: 12 Eyl 2023, 22:15 Bendeki tüm romları ilk mesaja ekledim. 1.2gb,1.3gb,176 mb .hepsini roms klasörüne atıp oynamaya başlayabilirsiniz.
SnowBros ve Street Fighter 2 efsane benim için diğerlerini ya ben açamadım yada belki sistemseldir kimseye kabahat bulamam ,eline sağlık kardeşim emülatörü indirip kurarken virüs uyarısı verdi normal mi?
sistemimde bitdefender var. virüslere geçit vermez kolayına. virüs içermemesi lazım

Tüm romları roms klasöründe toplayıp mame arayüzünden available kısmına geçin. yenile ye basınca ordaki romların tümünün gözükmesi lazım.

Ayrıca rom isimlerini herhangi bir isimle değiştirmemeniz lazım. aof3.zip Art of Fighting 3 oyunudur. ismini aof3(1).zip gibi başka bir isim yaparsanız mame arayüzü görmez oyunu.
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

keenimo yazdı: 13 Eyl 2023, 15:38
AmbaSSadoR yazdı: 13 Eyl 2023, 14:49
sistemimde bitdefender var. virüslere geçit vermez kolayına. virüs içermemesi lazım

Tüm romları roms klasöründe toplayıp mame arayüzünden available kısmına geçin. yenile ye basınca ordaki romların tümünün gözükmesi lazım.

Ayrıca rom isimlerini herhangi bir isimle değiştirmemeniz lazım. aof3.zip Art of Fighting 3 oyunudur. ismini aof3(1).zip gibi başka bir isim yaparsanız mame arayüzü görmez oyunu.
dediğin gibi yaptım available kısmına geçince romlar yerine oturdu emeğine sağlık :kafasalla:
techtr
Bit
Bit

Mesaj gönderen techtr »

Güzel oyunlar var nostalji beğendim teşekkürler.
ahmethg
Bit
Bit

Mesaj gönderen ahmethg »

room sayfasında sorun yok, ancak emülatörü indiremedim.
acaba dosya silinmiş mi?