Google, Android 14'ün depolama hatasını düzeltti

Cep telefonlarıyla ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 46966
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5202 kez
Teşekkür edildi: 4344 kez

Google, Android 14'ün depolama hatasını düzeltti

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Tıpkı Microsoft ve diğer büyük yazılım şirketleri gibi Google da her ayın ikinci Salı günü Android için güvenlik yamaları ve hata düzeltmeleri yayınlar. Kasım 2023, Android 14 için ilk "Salı Yaması"nı işaret ediyor ve kullanıcıların son haftalarda yaşadığı bir depolama hatasını gideriyor.

Google yakın zamanda Android işletim sistemi için en son güvenlik bültenini yayınladı. Kasım 2023 yaması, alışılmış olduğu gibi öncelikle güvenlik açıklarına odaklanıyor ancak aynı zamanda mobil işletim sisteminde yakın zamanda keşfedilen hatalar için ek düzeltmeler de içeriyor. Kasım bülteninin getirdiği en önemli gelişme, nihayet Ekim ayında keşfedilen alışılmadık bir "depolama hatasına" çözüm bulması.

Hata, Android 14 kurulumunun ardından "çoklu kullanıcı profili" özelliği etkinleştirilmiş Pixel cihazlarda ortaya çıktı. Bazı kullanıcılar, akıllı telefonun depolama alanına normal yollarla erişmede zorluklar yaşadı, çeşitli "depolama alanı yetersiz" hatalarıyla karşılaştı ve temel uygulamalarla ilgili diğer sorunlarla karşılaştı . depolama işlemleri. En kötü senaryoda, cihaz tamamen kullanılamaz hale gelecek ve sonsuz bir yeniden başlatma döngüsüne girecektir.

Başlangıçta Google, hatanın gerçek etkisini oldukça hoşgörülü bir şekilde değerlendirdi; Android programcıları, kullanıcı raporlarının (ve şikayetlerinin) sayısı artmaya devam ettikçe hataya orta öncelik verdi. Ancak şirket daha sonra konuyu daha ciddiye almak zorunda kaldı ve öncelik seviyesini "P0"a yükselterek çözüm için çalışma başlattı.

Resim

Kasım 2023 bülteni , şu anda desteklenen Android sürümlerinde (11'den 14'e kadar) bir "kritik" ve birkaç "yüksek" güvenlik hatasını düzeltmenin yanı sıra, güvenlikle ilgili olmayan hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler içeriyor. Google Pixel güncelleme bülteni, Pixel cihazları için mevcut olan düzeltmeleri listeler; bunlar arasında, "ara sıra" birden fazla kullanıcının etkinleştirildiği cihazların "yetersiz alan göstermesine veya yeniden başlatma döngüsünde olmasına" neden olan bir soruna yönelik özel bir çözüm de yer alır.

Pixel sahipleri, güncellemenin aslında yaşadıkları depolama hatasını düzelttiğini ancak güncellemenin tam olarak kullanıma sunulmasının zaman alacağını bildirdi. Pek çok kullanıcının gerçek bir fidye yazılımı saldırısıyla karşılaştırdığı hataya Google'ın gecikmiş yanıtı, Android kullanıcılarını anlaşılır bir şekilde hayal kırıklığına uğrattı.

"Önyükleme yapanlar" için durum daha da kötü, çünkü cihazları görünürde hızlı bir düzeltme olmadan sonsuz bir yeniden başlatma döngüsünde sıkışıp kalıyor. Android'in en son güvenlik bülteni, sürekli olarak yeniden başlatılan bir işletim sistemine yüklenemez; bu, önyükleme sorunları yaşayanların muhtemelen fabrika ayarlarına sıfırlamadan başka çaresi olmayacağı anlamına gelir.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/100779-go ... g-but.html
Cevapla