Intel, Windows 12'nin gelecek yıl geleceğini ima etti

Windows 12 ile ilgili haber, bilgi ve ipucu Paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4918 kez

Intel, Windows 12'nin gelecek yıl geleceğini ima etti

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Windows 11 iki yaşında ve hâlâ Windows 10'un pazar payının gerisinde, ancak söylentiler uzun süredir Microsoft'un Windows 12'nin ilk çıkışını hazırladığını öne sürüyor. Intel'den yakın zamanda yapılan bir yorum ve şirketin yakın gelecekteki donanım planlarına ilişkin en son bilgiler bu şüpheyi arttırıyor.

Intel'in mali işler müdürü Dave Zinsner, yakın zamanda yapılan bir kazanç açıklaması sırasında 2024'te beklenen bir "Windows Yenilemesinden" bahsetti . Alenen Windows 12'den bahsetmiyor ancak iması yaklaşan işletim sistemi sürümü hakkındaki söylentilerle örtüşüyor. Citi 2023 Küresel Teknoloji Konferansı'nda Zinsner, şirketin yenilemenin gelecek yılı müşteri tarafı işleri için iyi bir yıl haline getireceğini düşündüğünü söyledi. Bir "Windows katalizörü", yaşlanan kurulu sistem için bir yenileme başlatacaktır.

Daha önce bildirilen söylentiler doğruysa CFO, Intel'in yakında çıkacak Meteor Lake işlemcilerinin Windows 12'den yararlanacağını ve ortaya çıktığında güçlü sevkiyatları teşvik edeceğini ima ediyor olabilir. İşletim sistemi ve CPU'lar, yapay zeka tabanlı araçların ve istemci tarafı donanımların birlikte çalıştığı yeni bir ortamın habercisi olabilir. Her iki ürünün de öncekilere göre önemli revizyonlar sunduğu söyleniyor.

Daha önceki söylentiler, Microsoft'un Windows 12'yi 2024'ün ikinci yarısında tanıtacağını ve muhtemelen 2025'te tam sürüme geçeceğini ileri sürüyor. Microsoft, yakın zamanda Windows 11 23H2 güncellemesiyle gelen yapay zeka işlevselliğini temel alarak üretken yapay zekadan yararlanan özellikleri işletim sistemi geneline yerleştirebilir . arama çubuğu, resim düzenleme uygulamaları ve Microsoft 365. Windows 12 ayrıca kullanıcı arayüzünü yeniden düzenleyebilir ve güvenliği ve yamaları kolaylaştırmak için bölümleri farklı şekilde düzenleyebilir.

Microsoft, Windows 12 ile ilerlemeye devam ederken, selefi kullanıcı tabanı içinde hakimiyet kurmakta zorlanırsa, büyük işletim sistemi yükseltmelerine tamamen farklı bir yaklaşım benimseyebilir. Statcounter tarafından hazırlanan bir rapor, Windows kullanıcılarının yüzde 70'inden fazlasının hâlâ Windows 10'u tercih ettiğini ve Windows 11'in benimsenmesinin Nisan ayından bu yana yüzde 23'lük bir payın üzerine önemli bir artış göstermediğini ortaya koyuyor . Steam'in yazılım araştırmasında en son Windows işletim sistemi yüzde 37 ile biraz daha iyi bir benimseme oranına sahip.

Bu arada, gelecek yıl gelmesi beklenen Meteor Lake serisi işlemciler, yapay zeka ile ilgili görevleri gerçekleştirirken sistemlerin daha duyarlı olmasını sağlamak için özel yapay zeka hızlandırma çekirdeklerine sahip olacak. Benzer şekilde AMD'nin yakın zamanda piyasaya sürdüğü Ryzen 7000 mobil CPU'ları da Windows Studio Effects için özel bir motor içeriyor. Microsoft'un Windows 12'nin yapay zeka özelliklerini tasarlamak için her iki CPU satıcısıyla da çalıştığı söyleniyor.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/100418-in ... oming.html
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3467 kez

Re: Intel, Windows 12'nin gelecek yıl geleceğini ima etti

Mesaj gönderen burak35 »

Hadi hayırlısı. Benim nedense Wİndows 12 den falan hiç umudum yok. İntel e güvenirim yılların markası. Çevremde biçok insan intel kullanır.
Ama söz konusu microsoft ve hintliler olunca bir türlü güvenemiyorum malesef...
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1883 kez

Mesaj gönderen root@localhost »

Hintli baş ceo kovulmamis miydi ? Istifa ettiydi sanırsam.

MICROSOFT düzelicek gibi.

Edit: duruyor muş fakat başka bir hintli istifa ettiydi.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Keşke ne kadar hintli varsa hepsini dehleseler microsofttan. Ondan sonra belki düzelir sistemler. Bu adamlar geldi geleli iyice bozdu windowslar.
Bi Win 7 ye bak, Birde 8 8.1 10 ve 11 e bak. Arada çok ama çok fark var. Her yönden.

Geçen gün bi yerde gördüm. Adamın birinde Explorer.exe 700 Mb Ram kullanıyordu. Düşünebiliyomusunuz? 700 Mb ! Şaka değil gerçek...
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 56 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

burak35 yazdı: 11 Eki 2023, 02:35 Keşke ne kadar hintli varsa hepsini dehleseler microsofttan. Ondan sonra belki düzelir sistemler. Bu adamlar geldi geleli iyice bozdu windowslar.
Bi Win 7 ye bak, Birde 8 8.1 10 ve 11 e bak. Arada çok ama çok fark var. Her yönden.

Geçen gün bi yerde gördüm. Adamın birinde Explorer.exe 700 Mb Ram kullanıyordu. Düşünebiliyomusunuz? 700 Mb ! Şaka değil gerçek...
Doğrudur dosya yöneticisini sisteme tümleştirirsen böyle oluyor. Dosya kopyalarken explorer belleğine alıp işlem yapıyor.
Linux tarafında istediğin kadar dosya yöneticisi ile çalışabilirsin. Grafik arayüz bağlantısı oldukça explorer daha çok şişecek.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Halbuki ayrı olması gerekir. Benimde bazen dosya indirme kopyalama taşıma işlerim oluyor. Fim müzik iso dosyası falan filan.
Sonra kes kopyala yapıştır işlemlerinden sonra bi bakıyorum. Explorer exe şişmiş. 21 mb ram kullanarak başlayan explorer olmuş 50 60 mb.
Zaten en son yaptıkları hamle ve çıkan haberler bardağı taşıran son damla oldu. Belki bi güncellemeyle bile scriptleri engelleyebilirler.
Buda işler zorlaştırır. Bi güncellemeyle servis isimlerini bile paso değiştiren insanlardan bahsediyoruz sonuçta. :/