Windows 12 Özelliklerinden bazıları

Windows 12 ile ilgili haber, bilgi ve ipucu Paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4918 kez

Windows 12 Özelliklerinden bazıları

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Windows 12, bir sonraki büyük Microsoft sürümünden neler bekleyebileceğimize dair birkaç ipucu neredeyse onaylandı. Bir olasılık, Windows 11'den daha hızlı güncellenecek. Birkaç farklı bölümde yaşayacak bileşenlere sahip daha modüler bir işletim sistemi olacağı da söylentiler arasında. Yeni yetenekler, kullanıcılara sorunsuz güncellemelerle eksiksiz uygulama uyumluluğu yelpazesi sunarken, işletim sisteminin alt uç cihazlarda yönetilmesini de kolaylaştırabilir.

Microsoft, Windows platformunu modernize etmek için yıllarını harcadı; buna yıllar boyunca Windows'ta biriken tüm eski sürümlere ihtiyaç duymayan kullanıcılar için tamamen ayrı bir sürüm (Windows 10X) oluşturma girişimi de dahildi. Dünya hibrit çalışma ve eğitime geçtiğinde, şirket projeyi bir kenara bırakmaya ve gereksiz gördüğü uygulama ve özellikleri kaldırırken bu fikirleri Windows'a dahil etmeye karar verdi.

Windows 11'den önceki en son girişim, " Windows Core İşletim Sistemi " olarak adlandırılan bir şeydi. Fikir, daha sonra tabletler, dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü PC'ler gibi hedef cihaz form faktörü için gereken tam özelliklerle paketlenebilecek modüler bir Windows için temel görevi görecek sadeleştirilmiş, hafif bir işletim sistemi oluşturmaktı.

Resim

Bu konsept pek çok teknik zorluğu beraberinde getirdiğinden Microsoft'un Windows 11'de gördüğümüz daha kademeli bir yaklaşımı tercih etmesi şaşırtıcı değil. Yine de Windows Central'dan Zac Bowden, Redmond devinin Windows 11'in halefini - şimdilik Windows 12 olarak bilinen ve kod adı Hudson Valley olan - "CorePC" olarak adlandırılan bir projenin parçası olarak Core OS ilkelerinin çoğunu göz önünde bulundurarak inşa ettiğini bildirdi.

Windows 11'in çoğunlukla kullanıcı arayüzünde ve kullanıma hazır deneyimde değişiklikler getirdiği Windows 12'nin, depolama sürücüsündeki farklı bölümlerde yaşayan "durumlara" ayrılacağı düşünülüyor. Bunun Microsoft için Windows'u yönetmeyi ve güncellemeyi kolaylaştıracağı ve Windows kullanıcıları için daha az korkutucu bir deneyim olacağı bildiriliyor.

Farklı işletim sistemi mimarisinin bir anlamı da, sistem dosyaları kullanıcı dosyalarından ve üçüncü taraf uygulamalardan ayrılacağı için güvenliği sağlamanın biraz daha kolay olacağıdır. Aynı zamanda, işletim sisteminin bir bölümünün güncellenmesi daha hızlı olacak ve muhtemelen tamamlanması için her zaman sistemin yeniden başlatılması gerekmeyecek. Eğitimde kullanılan cihazlar için, Chromebook'larda bulunan "powerwash" özelliğine benzer bir şekilde bunları silmek daha kolay hale gelebilir.

Resim

Bu yaklaşım aynı zamanda Microsoft'un "Birçok deneme programı içeren" Windows çalıştırırken yavaş ve tepkisiz olan cihazlar için Windows'un kapladığı alanı azaltmasına da olanak tanıyacak. Bowden'ın iç kaynaklardan aktardığına göre, Windows 12'nin yalnızca Office, Edge, Android uygulamaları ve web uygulamalarını çalıştıran eğitim cihazlarına yönelik bir sürümü, Windows 11 SE'ye kıyasla depolama gereksinimleri açısından yüzde 60 ila 75 daha hafif olacak.

Eski uygulamalarla uyumluluk gerektiren cihazlar için Windows 12'nin, kullanıcıların yeni işletim sistemine geçişini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için "Neon" olarak adlandırılan bir uyumluluk katmanına sahip olacağı bildiriliyor. İlginç bir şekilde, CorePC/Windows 12'nin eski özelliklerden yoksun ve Intel, AMD, Nvidia ve Qualcomm'un gelecek silikonları için optimize edilmiş bir sürümüne dair söylentiler de var ve bu sürüm, bağlamsal önerilerle işletim sistemi etrafında sizi takip eden süper şarjlı bir Clippy'ye çok benzeyen yapay zeka tabanlı özelliklere odaklanıyor.

CorePC projesi bu noktada hala emekleme aşamasında, bu nedenle Microsoft kullanıcılara göndermeye karar vermeden önce çok şey değişebilir. Plan, konsepti 2024 yılında Windows 12 ile piyasaya sürmek, ancak şirket yol boyunca herhangi bir büyük engelle karşılaşırsa bu ertelenebilir.

Bu arada Microsoft, Windows 11 için özellik yayınlama temposunu çoktan artırdı, böylece artık bunları yıllık güncellemelerin bir parçası olarak bir araya getirmek yerine "aylık kalite güncellemeleri" şeklinde sunabilecek. Bu ayın başlarında bu türden ilk güncellemeyi gördük ve şirket işletim sistemine ve Teams, Edge ve Microsoft 365 paketi gibi uygulamalara daha fazla yapay zeka destekli özellik ve entegrasyon eklemek için çabalarken bir sonraki güncellemenin çıkması uzun sürmeyecek.

Kaynak:
https://www.techspot.com/news/98123-win ... es-ai.html
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3464 kez

Re: Windows 12 Özelliklerinden bazıları

Mesaj gönderen burak35 »

Valla baştan aşağı okudum abi. Doğru düzgün elle tutulur birşey göremedim. Belki bana kızıyorsunuz ama, Güncellemeye kafayı takmışlar.
Yahu siz ilk önce doğru düzgün adam akıllı sağlam çalışan bir sistem yapın hintliler. Ne güncellemeymiş arkadaş. Daha öncede söylemişimdir.
Benim bu saaten sonra Microsoft tan Windows tan falan beklentim yok. Bir sistem yaptılar Windows 10. Birden fazla sürümü var.
Bu nasıl iş arkadaş? Yaz boz mu bu? Bi özellik eklerler, Bi özellik kaldırırlar. Birşeyi yaparlar başka birşeyi bozarlar,
Birşeyi kaldırırlar, Başka hiç kullanılmayan bir şeyi kaldırmazlar. Sistemi doldurdukça doldurmuşlar.
Hala iso ların içinde Kullanılmayan kaçtane gereksiz özellik bileşen var. Çokmu zor acaba bunları temizlemek?
Bi kere bir koltukta iki karpuz taşınmaz. Hatayı en baştan yapmışlar. Dokunmatik sevdasına yediler gül gibi sistemleri. Olan mis gibi Win 7 ye oldu.
Bi sürümü normal yaparsın. İçine dokunmatik uyumluluk koyma mesela. Başka bi sürümüde dokunmatik uyumlu yaparsın. Bitti gitti.
Win 10 da Bazı şeyleri sistemden kaldıramıyorsun bile. Ya powershell kullanacaksın, Yada Cmd kullanacaksın. Kaç kişi uğraşır ki bunlarla?
Tamam madem yeni sistem yapıyorsun, Bari en azından eski yeni hemen hemen tüm donanımlarla uyumlu yap.
Bıktık usandım bunların güncelleme sevdasında yeni işletim sistemi çıkarma romantizmindenden. Saçma sapan işler.
Kesin arkaya daha fazla telemetri eklerler. Kapat Allah kapat bitmiyor birde bunlar. Hadi biz anlıyoruz az çok iyi kötü adam ederiz bir şekildede,
Peki ya hiç anlamayan insanlar ne olacak ?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4918 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Bende aynını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Anlaşılan daha uzunca bir süre bunlardan çekeceğimiz var. :/
Kullanıcı avatarı
plasnisa
Bit
Bit

Mesaj gönderen plasnisa »

Merhaba, 1993 yılında MS-DOS ile başladığım Bilgisayar yolculuğunda xp'den sonra çıkan vista kabusu derken win 11 ve win 12 söylentileri. Sürekli değişim bilgisayarda yaptığın donanım yükseltmeleri artık bu değişime yetişemiyor. Değişim kaçınılmaz tabiki Microsofta rakipler gelmediği sürece böyle devam...
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Megabyte4
Megabyte4
Teşekkür etti: 1880 kez

Mesaj gönderen root@localhost »

Merhaba, doğru benim dizüstü 2008 senesie gitse bu haliyle canavar ama artık oyunu geçtim web'e erişim de sıkıntı yaşıyor. web3 0 ile birlikte web sitelerini açarken zorlanıyor. trendyol hepsiburada bile artık pc ye ağır geliyor tepkiler zayıf.

sistemi çözmüşler zamanla yenilettiriyorlar bizlere

linux dünyası da sorunlu
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

Aslında kullandığımız donanımlar Hemen hemen bütün windows lara yeter. Ama adamlar içini doldurdukça doldurmuş.
Hal böyle oluncada donanım yazılıma pek yetişemiyor. Windows 10 a geçeli 1 buçuk seneden fazla olacak.
Windows 10 u Windows 7 stabilitesine hızına performansına ve kararlılığına %100 ulaştıramadım.
Gereksiz olduğunu düşündüğüm yada kullanmadığım birçok şeyi kapatıyorum.
Ben kapattıkça Windows 10 arka planda sürekli birşeyleri çalıştırıp çalıştırıp duruyor.
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 56 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Vistada ki kod sayısı 7 nin bir kaç katı fazlaydı diye hatırlıyorum win7 de 30-40 milyon civarıydı
Win 10 da 70 80 olabilir.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 977 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bu kötü günlerimiz, gelecek kötü günler kapımızda...

Bilgisayarımızdaki Düşman Microsoft........
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen burak35 »

10 bile doğru düzgün çalışmıyorken, Üzerine önce 11 çıkarmak, sonrada 12 hazırlığı yapmak başlı başına saçmalık.
Sistemimde donma olmuyor diyordum. Kendi kendime nazar değdirdim galiba. Geçen gün film izlerken yine donma oldu yav.
Delirtcek beni bu Windows 10.