Android 14 Önizleme sürümü

Cep telefonlarıyla ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 41672
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 1897 time
Been thanked: 1638 time

Android 14 Önizleme sürümü

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Android 14 Developer Preview 2 nihayet Google tarafından Performans, Gizlilik ve Güvenliği artırarak kullanıcı deneyimini iyileştirecek daha fazla özellikle piyasaya sürüldü.

Resim

Yeni bir Android işletim sistemi yayınlamak söz konusu olduğunda Google belirli bir model izler. Geliştirici Önizlemeleri Şubat ve Mart aylarında yayınlandı. Bunu Nisan ve Mayıs aylarında Beta sürümleri takip edecek. Önümüzdeki iki ay, Haziran ve Temmuz, Platform Kararlılığı için olacak ve Ağustos 2023, Android 14'ün son sürümü final aşamasına gelecek.

Adından da anlaşılacağı üzere, yalnızca uygulama geliştiricilerinin uygulama testi için ikinci Geliştirme Önizlemesini kullanmaları tavsiye edilir. Bu, ek özellikleri denemek ve uygulamalarının yükseltilmiş cihazlarda düzgün çalışmasını sağlamak içindir. Önümüzdeki aylarda Google, şüphesiz hatalar ve diğer sorunlar olacağından geliştiricilerden geri bildirim isteyecek. Tüketiciler, ilk beta sürümünün önümüzdeki ay piyasaya sürülmesinden sonra daha kolay erişime sahip olacaklar. Pixel 4a 5G ve sonraki Google akıllı telefonları Android 14 Development Preview 2'yi yükleyebilir.

Android 14 Geliştirici Önizlemesi 2'deki Yeni Özellikler Nelerdir?

1. Seçili Fotoğrafları Uygulamalarla Paylaşın

Resim

Android 14'ün yeni işlevlerinden biri, tüm Fotoğraf Kitaplığını paylaşmak yerine Uygulamalarla paylaşılacak görüntüleri ve video klipleri seçme özelliğidir. Bu, bir uygulama içinde bir görüntü açmak istediğinizde üç seçeneğiniz olacağı anlamına geliyor: Tüm Fotoğraflara Erişime İzin Ver, Fotoğrafları Seç ve İzin Verme.

Örneğin, iade işlemi için hatalı bir ürün resmini bir alışveriş uygulamasıyla paylaşmak istiyorsanız, tüm fotoğraf galerinizi paylaşmanıza gerek yoktur. Sadece Fotoğrafları Seç'e dokunun ve yalnızca hatalı ürünün resmini seçin. Alışveriş uygulamasının tüm fotoğraf koleksiyonuna erişimi olmayacaktır.

2. Kimlik Bilgisi Yöneticisi Platform API'si

Android 14'teki Kimlik Bilgileri Yönetimi platformu API'si sayesinde uygulamalar geçiş anahtarlarını kullanırken imzalayabilir. Hesap seçicinin kullanıcı arayüzü görünümü en son DP'de iyileştirildi ve API de DP1'den gelen geri bildirimlere uygun olarak değiştirildi.

Android'deki bellek kontrol çerçevesi DP2'de optimize edilerek arka plan uygulamaları açıkken kaynak kullanımı iyileştirilmiştir. Ayrıca, Android 14'te daha az sayıda izin verilmeyen bildirim ve uygulama mağazaları için daha iyi API'ler bulunacaktır. Android 14 için tasarlanan uygulamalar arka plan süreçlerini başlatmak için izin gerektirecektir.

3. Bölgesel Tercihler

Resim

Android 14 cihazınıza yüklendikten sonra, numaralandırma sistemini, haftanın ilk gününü ve sıcaklık birimlerini bulunduğunuz yere göre özelleştirmek için Bölgesel seçenekleri kullanabilirsiniz. Yani Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan bir Avrupalıysanız artık Fahrenheit kullanmak zorunda kalmayacaksınız.

4. Arka Plan Görevlerinin Basitleştirilmesi

Android 14'teki yeni özellikler, deneyiminizi eskisinden daha sorunsuz hale getirecek. Basitleştirilmiş arka plan çalışması kullanıcı deneyimini, sistem sağlığını ve pil ömrünü iyileştirir.

5. Katlanabilir Telefonlar ve Tabletler

Android 14, tabletler ve katlanabilir form faktörleri için sunduğu destekle yeni bir kolaylık düzeyi sağlıyor. Geliştiricilerin uygulamalarını başlatmalarına yardımcı olmak için Google, büyük ekranlar ve katlanabilir cihazlar için uygulama oluşturmaya başlamak için rehberlik sundu. Ayrıca, geniş ekranlar için uygulama kalitesi önerileri, uygulamanızı değerlendirmek için kapsamlı kontrol listeleri sağlıyor. Ayrıca, hareket tahmini ve düşük gecikmeli kalem kütüphaneleri kullanıma sunuldu.

Kaynak:
https://wethegeek.com/android-14-developer-preview-2/


Cevapla