Chkdsk Yaparak SSD Diskin Performans Seviyesini Bulma

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4
Has thanked: 314 time
Been thanked: 504 time

Chkdsk Yaparak SSD Diskin Performans Seviyesini Bulma

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhaba

SSD diskler'de CHKDSK yapmaya gerek yoktur.Çünkü her SSD diskin üzerindeki kendi kontrol birimi bulunur.Bizim buradaki amacımız, Windows CHKDSK.exe dosyasını salt okunur modda kullanarak, SSD diskin performans seviyesi (Okuma Hızının) milisaniye 'de ölçmek...

Şeytanın bile aklına gelmez böyle bir anlık ölçüm....Bu TRWE_2012 , ne zaman , nerede ne yapacağı belli olmayan, kaçık bir PC kullanıcısıdır. :-D

Yapmanız basittir.Yönetici modunda bir ms-dos penceresi açın ve komut satırına ;

Kod: Tümünü seç

chkdsk C:
yazın.İşlem bittikten sonra en sondaki milisaniye değerine bakın.Aynen aşağıdaki gibi...
Resim
Yukarıdaki sonuca göre bendeki SSD disk , üzerinde Windows CHKDSK operasyonun toplam süresi 6102 ms (6,10 saniye) tamamlanmış.Bu değer ilk zamanlar'da SDD disk sağlığı %100 değerinde 3102 ms. (3.1 saniye ) idi...

Sağlıktaki %2 düşüş disk okuma hızı performansın'da %50 düşürdü....

Buradan;

Ben'deki SSD diskin seviyesi 6'dır.Önceleri 3 idi.SDD disk kullanıldıkça seviyesi artacaktır.Ayrıca diskin doluluk oranı'da önemlidir.Bende C: sürücüsü sabit %20 dolu'dur.

Kullanıcı avatarı
burak35
Megabyte3
Megabyte3
Has thanked: 418 time
Been thanked: 451 time

Re: Chkdsk Yaparak SSD Diskin Performans Seviyesini Bulma

Mesaj gönderen burak35 »

Zamanlanmış görevlerde varsayılan olarak hazırda bekleyen Ve belli zaman aralıklarında çalışan "1 Adet Zamanlanmış görev" var.
Adıda Chkdsk Ve altında ProactiveScan var. Açıklamasına baktığımızda "Ntfs birimi durum taraması" yazıyor.
Buda yanlış hatırlamıyorsam disk kontrolü yapıyor. Ben bunuda durdurmamışım şimdilik.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4

burak35 yazdı: 24 Oca 2023, 18:20 Zamanlanmış görevlerde varsayılan olarak hazırda bekleyen Ve belli zaman aralıklarında çalışan "1 Adet Zamanlanmış görev" var.
Adıda Chkdsk Ve altında ProactiveScan var. Açıklamasına baktığımızda "Ntfs birimi durum taraması" yazıyor.
Buda yanlış hatırlamıyorsam disk kontrolü yapıyor. Ben bunuda durdurmamışım şimdilik.
Bende o yok çünkü "SİLDİM" görevi...Ne gereği var....Mekanik disk olsa anlarım....
Kullanıcı avatarı
burak35
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Zarar vereceğini pek sanmam ama. Eğer öyle zarar verecek olsa benim diskin gümlemesi lazım. Bende hem o task olduğu gibi duruyor kapatmamışım,
Hemde Ssd de herhangi bir sorun sıkıntı yok. 1 buçuk Terabyte ı geçmeme rağmen daha hala sağlık bile düşmedi. Bakalım ne zaman düşecek.
Sadece elektrik kesintilerine dikkat etmek lazım Ssd lerde. Bunlardan etkilenebiliyorlarmış çünkü. Mesela benim yaşadığım yerde çok oluyor kesinti.
Son bikaç ayda 4 5 kere oldu mesela.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4

burak35 yazdı: 24 Oca 2023, 18:26 Zarar vereceğini pek sanmam ama. Eğer öyle zarar verecek olsa benim diskin gümlemesi lazım. Bende hem o task olduğu gibi duruyor kapatmamışım,
Hemde Ssd de herhangi bir sorun sıkıntı yok. 1 buçuk Terabyte ı geçmeme rağmen daha hala sağlık bile düşmedi. Bakalım ne zaman düşecek.
Sadece elektrik kesintilerine dikkat etmek lazım Ssd lerde. Bunlardan etkilenebiliyorlarmış çünkü. Mesela benim yaşadığım yerde çok oluyor kesinti.
Son bikaç ayda 4 5 kere oldu mesela.
Sen 1,5 TB mı geçtin maşallah diyelim...

Ben 60 günde 5 TB 'a ulaştım bile.... :-D
Kullanıcı avatarı
burak35
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Ben 1 buçuk yılda geçtim ama 1.5 terabyte ı. Ve o değerin en az yarısını ben yazmadım. Servisçilerin işletim sistemi taşımaya çalışması ve yapamaması,
Bilgisayarıma kurulan gereksiz bir ton program yazılım. Bunlarıda hesaba katmak lazım. Son 1 yılı hesap ettim ben, Yaklaşık 450 küsür Gb veri yazmışım.
Düz hesap 500 Gb diyelim. Geriye kalır 1 Tb. Bunuda yukarıda yazdıklarım gerçekleştirmiş olabilir. Tabi daha sonra sistemimi temizledim elbette.
Şuan bile kaldırılabiliecek 5 6 store uygulaması, Durdurulabilecek 15 20 kadar Hizmet ve Task var. Biara müsait olunca bunlarada el atacağım. :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4

burak35 yazdı: 24 Oca 2023, 18:34 Ben 1 buçuk yılda geçtim ama 1.5 terabyte ı. Ve o değerin en az yarısını ben yazmadım. Servisçilerin işletim sistemi taşımaya çalışması ve yapamaması,
Bilgisayarıma kurulan gereksiz bir ton program yazılım. Bunlarıda hesaba katmak lazım. Son 1 yılı hesap ettim ben, Yaklaşık 450 küsür Gb veri yazmışım.
Düz hesap 500 Gb diyelim. Geriye kalır 1 Tb. Bunuda yukarıda yazdıklarım gerçekleştirmiş olabilir. Tabi daha sonra sistemimi temizledim elbette.
Şuan bile kaldırılabiliecek 5 6 store uygulaması, Durdurulabilecek 15 20 kadar Hizmet ve Task var. Biara müsait olunca bunlarada el atacağım. :)
Espiri yapıyorum sakın yanlış anlama

Sen bu windows servislerini kapata kapata, yakında ortada WindowsOS kalmayacak.... :-D
Kullanıcı avatarı
burak35
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

Hahahaaa :-D Yok yanlış anlamam. Ya bende uğraşmak istemiyorum. Ama mecbur bırakıyolar ne yapayım.
Adam arka plana ne var ne yoksa doldurmuş. Bunlar ne işime yarayacak ?
Adam gitmiş Bluetooth koymuş yada mobil etkin nokta? :-D İyide ben bunlar nasıl kullanacağım? Bunlar için Telefon olması lazım ama.
Halbuki ben maddi imkansızlıklardan ötürü Telefonumu bile sattım. :) Ne işime yarayacak? Kapat geç. Hiç değilse arkada kalabalık yapmasın. :-D