İlişkiyi bitiren 6 faktör...

Bayan üyelerimiz için ayrılmış bölümdür
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 39265
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 1121 time
Been thanked: 884 time

İlişkiyi bitiren 6 faktör...

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

İtalya'daki Padua Üniversitesi'nden psikoloji araştırmacısı Peter K. Jonason'ın liderliğindeki bir ekip, romantik ilişkilerle ilgili önceki anketleri ve çalışmaları yeniden analiz etti. Personality and Individual Differences adlı bilimsel dergide yayımlanan makalede hem uzun hem de kısa vadeli ilişkilerde "oyun bozan" ana faktörler şöyle sıralandı:

- İlişkinin karmaşık olması,
- partnerin kaba, bağımlı veya yapışkan olması,
- kayıtsızlık ve motivasyon eksikliği.

Araştırma ekibi çoğu psikoloğun ilişkilerdeki en önemli noktalara odaklandığını, sorun çıkaran özelliklerin ise gözardı edildiğini savunuyor.

49 OLUMSUZ FAKTÖR BELİRLENDİ

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, yeni çalışmada ilk olarak 49 olumsuz faktör belirlendi. Ekip bunları sınırlandırmak için önceki araştırmalarda yapılan anketlere verilmiş cevapları kullandı. Bunlardan en önemlisi ABD'nin güneybatısında 285 üniversite öğrencisi ve mezunuyla yapılmış ilişki anketleriydi. Araştırmacılar bu anketlerde söz konusu 6 olumsuz faktörün öne çıktığını saptadı. Uzun vadede en itici bulunan faktörler kayıtsızlık ve kabalıktı. Kısa vadede ise yine kabalık ve yapışkan olmak öne çıkıyordu.Araştırmada kadınların bu tür faktörleri daha fazla önemsediği de saptandı. Makalede konuyla ilgili şu ifadelere yer verildi: Kadınlar, daha fazla partner seçeneği olanlar ve tek gecelik ilişkilere daha az ilgi duyanlar, bu faktörleri daha itici buluyor. Araştırmacılar, "işi bozan" etkenlerin, ilişkilerde arzulanan faktörler kadar önemli olduğunu vurguluyor. O yüzden bunların psikoloji araştırmalarına daha fazla dahil edilmesi gerektiğini savunuyor.

Kaynak:
https://www.cumhuriyet.com.tr/yasam/ara ... or-2022278
https://www.sciencedirect.com/science/a ... via%3Dihub
https://twitter.com/IFLScience/status/1 ... 9061632009?


Kullanıcı avatarı
burak35
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1417
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 418 time
Been thanked: 451 time

Re: İlişkiyi bitiren 6 faktör...

Mesaj gönderen burak35 »

Türkiye de ise genelde kıskançlıktır. :-D
Cevapla