Twitter Verilerinizin Sızıp Sızmadığını Kontrol Edin

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Has thanked: 1121 time
Been thanked: 884 time

Twitter Verilerinizin Sızıp Sızmadığını Kontrol Edin

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Son dakika haberlerine göre yaklaşık 200 milyon Twitter kullanıcısının verileri yer altı dünyasına sızdı. Veriler, bazı blackhat hack sitelerinde sadece 2 dolara satılıyor. Bu veriler, Twitter hesabı kullanıcı adlarını, e-posta adreslerini, sosyal medya bilgilerini ve diğer bazı bilgileri içerir. Bu sızıntı ilk olarak geçen yıl Aralık ayı ortasında bir güvenlik araştırma grubu tarafından fark edilmiş ancak dün gazete manşetlerine konu olmuştu.

Yapmanız gereken ilk şey, Twitter hesabınızın veri sızıntısına dahil olup olmadığını kontrol etmektir. Bunun için aşağıdaki adresi ziyaret edin

https://haveibeenpwned.com/

Ardından e-posta adresinizi veya cep telefonu numaranızı (Twitter hesabını oluştururken hangisini kullandıysanız) girmelisiniz. Bundan sonra, pwned? düğmesine basın ve sonuçları bekleyin. Hesap bilgileriniz herhangi bir veri sızıntısında yer aldıysa, ekranda bilgilendirileceksiniz. E-posta adresinizin veya cep telefonu numaranızın bulunduğu çeşitli sızıntıları bulmak için ekranı aşağı kaydırmanız gerekir. Bu yılki Twitter veri sızıntısı için listede Twitter(200M) göreceksiniz . Ayrıca, sızan verilerin türü hakkında kısa bir açıklama da gösterecektir - Twitter kullanıcı adlarınız, sosyal profilleriniz, Twitter hesabının tam adı ve e-posta adresleri.

Resim

Peki hesabınızın en son Twitter veri sızıntısına dahil edildiğini onayladıktan sonra ne yapmalısınız? Yapmanız gereken ilk şey şifreyi değiştirmek. Şifre değiştirirken çok güçlü bir şifre kullanmalısınız.

Yapmanız gereken ikinci şey, Twitter ayarlarından iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmektir. 2FA etkinleştirildiğinde, Twitter hesabınıza giriş yapmak için normal şifreyi girdikten sonra bir TOTP kodu girmeniz gerekir. Bu TOTP, akıllı telefonunuzda yalnızca Google Authenticator gibi uygulamalar kullanılarak oluşturulur .

Twitter'ın sunduğu üçüncü seçenek ise "şifre sıfırlama koruması". Bu seçenek etkinleştirildiğinde, hiç kimse herhangi bir yöntemle Twitter şifrenizi sıfırlayamaz. Parolanızı sıfırlama girişimi genellikle potansiyel bir bilgisayar korsanı tarafından hesabınıza giriş yapmak için yapılır.

Çoğu kullanıcının atladığı dördüncü adım, Twitter hesabınızla ilişkili e-posta adresi hesabı için de aynı adımları uygulamaktır. E-posta adresi hesabı için şifreyi değiştirmeniz ve 2FA'yı (mümkünse) etkinleştirmeniz gerekir. Bu, birisinin önce e-posta hesabınızı ele geçirmesini ve ardından e-posta hesabını kullanarak Twitter şifrenizi sıfırlamasını önlemek için yapılır.

Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4
Has thanked: 314 time
Been thanked: 504 time

Re: Twitter Verilerinizin Sızıp Sızmadığını Kontrol Edin

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Benim Şifremi Çözemezler ....

Kanıt ...

Resim

Çünkü...

Ben şifrelerimi 48 karakterli ALES 1024 bit olarak belirlemekteyim.Sıkıyorsa çözsünler de göreyim....
En son TRWE_2012 tarafından 13 Oca 2023, 14:07 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Benim ki sızmış herkesle paylaşıyorum bilgilerimi :-D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 13 Oca 2023, 14:07 Benim ki sızmış herkesle paylaşıyorum bilgilerimi :-D
Ama ...

Bundan yıllar önce...

Hotmail üzerinden HAKLANMIŞTIM.... :-D

Resim

Resim

Hesabımı çok zor kurtarmıştım ve şifresini 48 karakterli 1024 bit ALES ile oluşturmuştum.Muhtemelen oradaki şifre eskisi olandır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ben şifremi değiştirmeyerek bir deney yapıyorum , sosyal ağları kullanmaktan nefret ettiğim için şifreyi ele geçiren güle güle kullansın. Böylece bana sosyal ağlardan birini daha kullanmama fırsatı sunmuş olur ;)
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Kilobyte1
Kilobyte1
Has thanked: 363 time
Been thanked: 137 time
İletişim:

Mesaj gönderen root@localhost »

Resim

benim ana mail( eski ilk mailim) de nakavt. Diğer 2 mailimde sorun yok.

hackforums.net

000webhost

linuxmintforum

linuxforums

alayı database leri dağıtılmış

şifremi değiştirsem iyi olacak
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bencede değiştirmen gerekir :arrow:
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4

Resim

Resim

Resim

Resim

Diğer hesaplarım sağlam....Sıkıyorsa kırsınlar da 8) göreyim lamer bozuntuları.... 8)
Kullanıcı avatarı
root@localhost
Kilobyte1
Kilobyte1
Has thanked: 363 time
Been thanked: 137 time
İletişim:

Mesaj gönderen root@localhost »

Abi databaselerin içerisinde düz şifremiz yok diye biliyorum.

Örneğin : 12346 şifre md5 ve sha1 e çevrilip saklanıyor.

Şimdi şifren mesela XdFcSq192838@@ filan ise zaten md5 le şifrelendimi , md5 şifrenin daha önce karşılığı var ise çözülebilir yoksa bu şifre hiç md5 le hash lenmediyse çözülemez .

XdFcSq192838@@ = md5 hali = 2bceffbe85bdbc671db34d2ce68369fb sha1 hali = 927784b2648d6e56fa9da316b1a0e20dc04f20ed

Bu onların md5 wordlist inde yok ise , kıramazlar.

Ha güvenlik için şifre değiştirilebilir fakat ben şifremiz çok aleni değilse zarar verebileceklerini düşünmüyorum.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Petabyte4
Petabyte4

root@localhost yazdı: 13 Oca 2023, 14:37 Abi databaselerin içerisinde düz şifremiz yok diye biliyorum.

Örneğin : 12346 şifre md5 ve sha1 e çevrilip saklanıyor.

Şimdi şifren mesela XdFcSq192838@@ filan ise zaten md5 le şifrelendimi , md5 şifrenin daha önce karşılığı var ise çözülebilir yoksa bu şifre hiç md5 le hash lenmediyse çözülemez .

XdFcSq192838@@ = md5 hali = 2bceffbe85bdbc671db34d2ce68369fb sha1 hali = 927784b2648d6e56fa9da316b1a0e20dc04f20ed

Bu onların md5 wordlist inde yok ise , kıramazlar.

Ha güvenlik için şifre değiştirilebilir fakat ben şifremiz çok aleni değilse zarar verebileceklerini düşünmüyorum.
md5 basittir.Ama ALES 1024BİT şifreleme ile oluşturulan 48 karakterli bir şifreyi çözmek 100 yıl alır.