Windows 7 de Durdurulabilecek Hizmetler

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3467 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Merhaba. Bildiğiniz üzere windowslarımızı yönetmek için bir çok sistem bileşeni mevcut. Bunlar Windows un kalbi olan Registry,
Msconfig, Görev zamanlayıcısı gibi bileşenlerdir ve Tabikide Hizmetler'ide unutmamak lazım. Bu bölümlerden sistem kontrolü sağlarız.
Çalışmasını istediklerimizi açık bırakır, İstemediklerimizi kapatırız. Windows 7 ye Ocak 2011 de şuan kullandığım laptopumu alarak geçmiştim.
Bir süre böyle kullandım. Fakat bir süre sonra kaynak tüketiminin yüksek olduğunu düşündüm.
Sonra internetsiz ortamda kendi sistemimi kendime göre düzenlemeye başladım. Mesela Win 7 ultimate 64 bit sistemim boşta 1.5 2 Gb a kadar,
Ram tüketirken, Gereksiz birçok şeyi kapatınca, İşlemci Ram Disk Ağ, Yani kaynak tüketimlerinin Muazzam seviyelere düştüğünü gördüm.
Yaklaşık 800 hatta 700 Mb a kadar. Bu çok ama çok iyi bir değerdi. Tabi sürekli sistemimi değiştirirken ne nedir? Ne işe yarar? Biraz araştırarak,
Birazda deneme yanılma yöntemiyle kendimde buldum denebilir. Tabikide Sordum katkısıda Önemli ve Tartışılamaz. Ve tabikide bu yolla,
Daha Sorunsuz sıkıntısız çalışan, Daha sade daha güvenilir, Telemetri göndermeyen, Daha az kaynak tüketen, Stabil bir sistem elde etmiş oldum.
Tabi bu yaptığım işlemleri bir metin belgesine Yıllar önce kaydetmiştim. İyikide etmişim, Vakti zamanı gelir lazım olur diye düşünmüştüm.
Ve yaklaşık yine 16 17 ay kadar öncede Windows 10 a geçince, Yine bu oluşturduğum listeden faydalandım. Hemen hemen ne varsa kapattım.
Zaten burada paylaşacağım kendi listemdeki hizmetlerden bazıları, Diğer işletim sistemlerindede mevcuttur.
Ve gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Tabikide dikkatli olmak kaydıyla.

Ön Edit:
Aşağıda paylaştığım Hizmet listesinde, Sistemde çalışan yada Hazırda bekleyen birçok hizmeti durduracak olduğunuz için,
Hemen hemen çalışan yada Hazırda bekleyen herşeyin kökünü kazıyacaksınız. O yüzden birçok bileşen çalışmayacak.
Fakat kaynak tüketimi baya baya düşecektir. Mutlaka hizmetlerin yanındaki parantez içlerine göz atın. Ve Size lazım değilse kapatın.
Mesela Bluetooth la ilgili 2 hizmeti kapatırsanız, Bilgisayar ile Telefon arasında bağlantı ve paylaşım yapamazsınız. Bu Basit bir örnektir.
Neyse lafı fazla uzatmadan listemi paylaşayım, Dikkatlice inceleyin. Ve eğer isterseniz teker teker Yada 3 er 5 er sisteminizde deneyebilirsiniz.
Hizmetleri Msconfig ten, Hizmetler bölümünden Yada Regedit ten kapatabilirsiniz. Burada tercih tamamen size aittir.
Mümkünse Alabiliyorsanız önceden bir sistem yedeği alırsanız, Sizin için çok daha iyi olacaktır. Hadi başlayalım. 8)

01 ActiveX Yükleyicisi (AxInstSV)
02 Adobe Flash Player Update Service
03 Ağ Erişim Koruması Aracısı
04 Akıllı Kart
05 Akıllı Kart Kaldırma İlkesi
06 Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti (windows update yapacaksanız geçici olarak açın sonrada kapatın)
07 ASP.NET Durum Hizmeti
08 Bağlantı Katmanı Topoloji Bulma Eşleyicisi
09 Bilgisayar Tarayıcısı
10 Birim Gölge Kopyası (yedekleme ve geri yüklemeyi kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
11 BitLocker Sürücü Şifreleme Hizmeti
12 Blok Düzeyinde Yedekleme Altyapı Hizmeti (yedekleme ve geri yüklemeyi kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
13 Bluetooth Destek Hizmeti (bluetooth kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
14 Bluetooth Service (bluetooth kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
15 BranchCache
16 COM+ Olay Sistemi (windows update yapacaksanız geçici olarak açın sonrada kapatın)
17 COM+ Sistem Uygulaması
18 Çevrimdışı Dosyalar
19 Dağıtılmış Bağlantı İzleme İstemcisi
20 Dağıtılmış İşlem Düzenleyicisi
21 Dağıtılmış İşlem Düzenleyicisi için KtmRm
22 Diagnostics Tracking Service (microsoftun telemetri yani teşhis ve takip servisidir sisteminizde yüklüyse durdurun)
23 Disk Birleştiricisi (disk birleştirme yapacaksanız geçici olarak açın sonrada kapatın)
24 DNS İstemcisi
25 Eş Adı Çözümleme Protokolü
26 Eş Ağ Gruplandırma
27 Eşler Arası Ağ Oluşturma Kimlik Yöneticisi
28 Etkileşimli Hizmetler Algılaması
29 Ev Grubu Dinleyici
30 Ev Grubu Sağlayıcısı
31 Faks
32 Google Güncelleme Hizmeti (gupdate) (chrome kullanıyorsanız ve güncelleyecekseniz açın güncellemeyecekseniz kapatın)
33 Google Güncelleme Hizmeti (gupdatem) (chrome kullanıyorsanız ve güncelleyecekseniz açın güncellemeyecekseniz kapatın)
34 Güvenli Yuva Tünel Protokolü Hizmeti
35 Güvenlik Merkezi
36 IKE ve AuthIP IPsec Anahtarlama Modülleri
37 İkincil Oturum Açma (ikinci bir kullanıcı hesabı oluşturacaksanız açın oluşturmayacaksanız kapatın)
38 Internet Bağlantısı Paylaşımı (ICS)
39 Internet Explorer ETW Collector Service
40 IP Yardımcısı
41 IPsec İlke Aracısı
42 İş İstasyonu
43 İş Parçacığı Sıralama Sunucusu
44 İşlev Bulma Kaynak Yayımı
45 İşlev Bulma Sağlayıcısı Ana Hizmeti
46 Kablolu Otomatik Yapılandırma
47 Kabuk Donanım Algılaması
48 Kaliteli Windows Ses Video Deneyim
49 Kimlik Bilgisi Yöneticisi
50 Korumalı Depolama
51 Media Center Extender Hizmeti
52 Microsoft .NET Framework NGEN v2.0.50727_X64
53 Microsoft .NET Framework NGEN v2.0.50727_X86
54 Microsoft .NET Framework NGEN v4.0.30319_X64
55 Microsoft .NET Framework NGEN v4.0.30319_X86
56 Microsoft iSCSI Başlatıcısı Hizmeti
57 Microsoft Yazılımı Gölge Kopya Sağlayıcısı (yedekleme ve geri yüklemeyi kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
58 Net.Msmq Dinleyici Bağdaştırıcısı
59 Net.Pipe Dinleyici Bağdaştırıcısı
60 Net.Tcp Bağlantı Noktası Paylaştırma Hizmeti
61 Net.Tcp Dinleyici Bağdaştırıcısı
62 Netlogon
63 Parental Controls
64 Performans Günlükleri ve Uyarıları
65 Performans Sayacı DLL'si Ana Bilgisayar
66 PnP-X IP Veri Yolu Listeleyicisi
67 PNRP Makine Adı Yayın Hizmeti
68 Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti
69 Sanal Disk (disk yönetimi kullanılacak olduğunda geçici olarak açılmalı sonrada kapatılmalıdır)
70 Sertifika Yayma
71 Sistem Durumu Anahtarı ve Sertifika Yönetimi
72 Sistem Olay Bildirim Hizmeti
73 SNMP Yakalama
74 Sorun Raporları ve Çözümleri Denetim Masası Desteği
75 SPP Bildirim Hizmeti
76 SSDP Bulma
77 Sunucu
78 Şifreleme Dosya Sistemi (EFS)
79 Şifreleme Hizmetleri
80 Tablet PC Giriş Hizmeti
81 Tanı İlkesi Hizmeti (olay görüntüleyicisi ek bileşen başlatıcısını kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
82 Tanılama Hizmeti Ana Bilgisayarı (herhangi bir program yükleyecek yada güncelleyecekseniz açılmalı sonrada kapatılmalıdır)
83 Tanılama Sistemi Ana Bilgisayarı (herhangi bir program yükleyecek yada güncelleyecekseniz açılmalı sonrada kapatılmalıdır)
84 Taşınabilir Aygıt Numaralandırma Hizmeti
85 TCP/IP NetBIOS Yardımcısı
86 Telefon
87 Temalar (klasik windows temasını kullanmak istemiyorsanız açın klasik windows temasını kullanmak istiyorsanız kapatın)
88 Temel Filtre Altyapısı (antivirüs kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
89 UPnP Aygıt Ana Makinesi
90 Uyarlamalı Parlaklık
91 Uygulama Bilgileri
92 Uygulama Deneyimi
93 Uygulama Katmanı Ağ Geçidi Hizmeti
94 Uygulama Kimliği
95 Uygulama Yönetimi
96 Uzak Kayıt Defteri
97 Uzak Masaüstü Hizmetleri
98 Uzak Masaüstü Hizmetleri Kullanıcı Modu Bağlantı Noktası Yeniden Yönlendiricisi
99 Uzak Masaüstü Yapılandırması
100 Uzaktan Erişim Bağlantı Yöneticisi
101 Uzaktan Erişim Otomatik Bağlantı Yöneticisi
102 Uzaktan Yordam Çağrısı (RPC) Konumlandırıcısı
103 WebClient
104 Windows Biyometrik Hizmeti
105 Windows CardSpace
106 Windows Defender (antivirüs kullanmayacaksanız açın kullanacaksanız kapatın)
107 Windows Driver Foundation - Kullanıcı Modu Sürücü Çerçevesi
108 Windows Etkinleştirme Teknolojileri Hizmeti
109 Windows Güvenlik Duvarı (antivirüs kullanmayacaksanız açın kullanacaksanız kapatın)
110 Windows Hata Raporlama Hizmeti
111 Windows Installer (windows update yapacaksanız yada herhangi bir program kuracak veya güncelleyecekseniz geçici olarak açın sonrada kapatın)
112 Windows Media Center Alıcı Hizmeti
113 Windows Media Center Zamanlayıcısı Hizmeti
114 Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti
115 Windows Modül Yükleyicisi (Update yapacaksanız yada herhangi bir program kuracak veya güncelleyecekseniz geçici olarak açın sonrada kapatın)
116 Windows Olay Günlüğü (olay görüntüleyicisi ek bileşen başlatıcısını kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
117 Windows Olay Toplayıcısı
118 Windows Presentation Foundation Font Cache 3.0.0.0
119 Windows Renk Sistemi
120 Windows Resim Alma (WIA)
121 Windows Saati
122 Windows Search
123 Windows Şimdi Bağlan - Yapılandırma Dosyası Kaydedici
124 Windows Update (windows update yapacaksanız geçici olarak açın sonrada kapatın)
125 Windows Uzaktan Yönetim (WS-Management)
126 Windows Yazı Tipi Önbelleği Hizmeti
127 Windows Yedekleme (yedekleme ve geri yüklemeyi kullanacaksanız açın kullanmayacaksanız kapatın)
128 WinHTTP Web Proxy Otomatik Bulma Hizmeti
129 WMI Performance Adapter
130 WWAN Otomatik Yapılandırma
131 Yazdırma Biriktiricisi (yazıcı tarayıcı kullanıyorsanız açın kullanmıyorsanız kapatın)
132 Yönlendirme ve Uzaktan Erişim

Son Edit:
Hizmet listem bu şekildedir. Bu listeyi yıllar önce kendim için oluşturmuştum. Tarihine baktığımda 2011 yılının başlarını gösteriyordu.
Yakın bir zamanda güncelledim. İçinde önemli ve kritik olan hizmetlerin yanına açıklamalarını yazdım. Bazı hizmetleri bilerek listeye eklemedim,
Lazım olabilir diye düşündüm. En son Birkaç Hizmet ekleyip çıkarmıştım. Kablosuz ağ bağlantısı Wifi ile ilgili olan hizmetlere dokunmadım.
Ayrıca laptop kullananların sorun yaşamaması Ve Wifi kesilmemesi için ASLDR Service ve GFNEX Service Gibi Hizmetleride eklemedim.
Hızlı getirmeyi listeye ekleyecektim, Ama Hdd li Win 7 de Hızlı getirme yi kapatınca sistemin yavaş açıldığını gördüm.
Sistem açıldıktan sonra elle kapatabilirsiniz. Yada 7200 Rpm Hdd veya Ssd kullanıyorsanız yine kapatabilirsiniz. Umarım işinize yarar.
Son olarak Ara ara ihtiyaç olursa, Bu başlığıda duruma göre güncelleyebilirim. İyi günler :kafasalla: :arrow:
Kullanıcı avatarı
ozgutozkan
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 172 kez

Re: Windows 7 de Durdurulabilecek Hizmetler

Mesaj gönderen ozgutozkan »

Hay maşallah
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3467 kez

Re: Windows 7 de Durdurulabilecek Hizmetler

Mesaj gönderen burak35 »

Ozgutozkan Liste biraz uzun kusura bakmayın hocam. Ama Update ve defender kapatmak bile baya baya rahatlatıyor sistemi. :)
Son olarak kaldırılabilecek güncellemeler Ve Durdurulabilecek Zamanlanmış Görevler Listelerimde var. Onlar nispeten daha kısa. :-D
İşinize yararsa onlarıda sonra paylaşırım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.