Kuru incirlerde yüksek oranda aflatoksin tespit edildi

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 46821
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5009 kez
Teşekkür edildi: 4198 kez

Kuru incirlerde yüksek oranda aflatoksin tespit edildi

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Türkiye'den İsveç ve İtalya'ya ihraç edilen kuru incirlerde AB'deki sınır kontrollerinde yüksek oranda aflatoksin tespit edildi.
Ürünler Türkiye'ye iade edildi. Yine gıda güvenliğimize dair bir aykırılığı daha Avrupa'dan öğrenmiş oluyoruz.

Aflatoksin, gıdalarda oluşabilen küflerin oluşturabildiği zararlı kimyasal maddelerden biridir. Gıdalarda, tahıllarda, yemlerde ve neredeyse tüm kuru yiyeceklerde, rutubetin artmasına ve sıcaklığa bağlı olarak mantarlar seri bir şekilde üreyerek “mikotoksin” adı verilen ve zararlı bir toksin olan küf zehrini üretirler. Bu toksinler arasında en önemlisi aflatoksindir. Aflatoksin en çok, yer fıstığı, fındık, ceviz, mısır, pamuk tohumu, hindistan cevizi gibi yağlı kuruyemiş ve tohumlarda, ayrıca buğday, pirinç, soya, incir, baharat, süt, peynir, biber, incir gibi gıdalarda bulunur. Aflatoksin süt ve süt ürünlerinde M1 ve M2 formlarında bulunur. Belirtilen diğer gıdalarda ise B1, B2, G1, G2 olarak bulunur. Aflatoksinler gözle tespit edilemezler. Sadece laboratuvarlarda analiz edilerek gıdaların aflatoksin içerip içermediği tespit edilebilmektedir. Bu nedenle özellikle belirtilen gıdalar alışveriş sırasında titizlikle seçilmelidirler. Kaynak

Aflatoksinler genel olarak karaciğere zarar verirler. Aflatoksin B1 ise mikotoksinler içerisinde kanser yapma olasılığı en yüksek olanıdır. Bu mikotoksinler doğrudan hastalık yapabildikleri gibi başka hastalıkların ortaya çıkmasında da etken olabilirler. Ülkemizde karaciğer kanserinin en önemli nedeninin aflatoksin olduğu düşünülmektedir ve en fazla bulunduğu gıdaların fındık ve fıstık olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden bu kuruyemişler tüketilirken güvenilir üreticiler tercih edilmelidirler.


Kaynak:
https://twitter.com/musaozsoytr/status/ ... 1827848194
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8199
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3553 kez
Teşekkür edildi: 3598 kez

Re: Kuru incirlerde yüksek oranda aflatoksin tespit edildi

Mesaj gönderen burak35 »

Kuru incir bizim buralarda çok yapılır bende sever yerim. Aflatoksinin ne olduğunu bilmiyordum. Dikkat etmek lazım teşekkürler.
Cevapla