ABD'de kasırganın ardından 'et yiyen bakteri' alarmı

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 47294
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 5518 kez
Teşekkür edildi: 4622 kez

ABD'de kasırganın ardından 'et yiyen bakteri' alarmı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Koronavirüs pandemisi, arkasından hızla yayılan maymun çiçeği hastalığı nedeni ile zor günler geçiren ABD şimdi de 'et yiyen bakteri' vakalarının artması nedeni ile alarma geçmiş durumda.Bu ayın başlarında ABD'nin Florida eyaletini harap eden Ian Kasırgası'nın neden olduğu hasarı kapatıp, yaraları sarmaya çalışan ABD'li yetkililer bölgede yeni bir tehlike ile burun buruna geldi.

KASIRGA SONRASI YÜKSELİŞE GEÇTİ: VAKA SAYISI 65'E YÜKSELDİ

Hürriyet'te yer alan habere göre Florida Sağlık Bakanlığı Cuma günü itibariyle 'Vibrio vulnificus' yani 'et yiyen bakteri' vakalarının 65'e yükseldiğini duyurdu. 28 Eylül'de karaya ulaşan fırtınadan önce bu rakam sadece 37 idi. Resmi devlet verilerine göre Florida'da bu yıl içerisinde 'et yiyen bakteri' kaynaklı ölüm sayısı 11. Bu rakam geçen sene 10'du ve sadece 34 vaka görülmüştü.

Resim

BÖLGE SAKİNLERİNE UYARI: VÜCUDUNDA AÇIK YARA OLANLAR RİSK ALTINDA

Bakteri vakalarının Ian kasırgası sonrası çok hızlı bir şekilde yükselişe geçtiğini fark eden sağlık yetkilileri bölge sakinlerini kendilerini bekleyen büyük tehlikeye karşı uyardı. Lee County sağlık yetkilileri tarafından yayınlanan uyarıda "Kasırganın ardından oluşan su birikintileri 'Vibrio vulnificus' gibi bulaşıcı hastalıklar için büyük bir risk oluşturuyor. Kanalizasyon sızıntıları bu sulardaki bakteri seviyelerini artırabilir. Vücudunda açık yara, çizik ve kesik olan insanlar bu sularla doğrudan temas kurarsa 'Vibrio vulnificus' bakterisine maruz kalabilir" ifadesi yer aldı.

AZ PİŞMİŞ DENİZ ÜRÜNLERİ İLE VÜCUDA GİREBİLİR

Vibrio vulnificus yani 'Et Yiyen Bakteri'ler tipik olarak acı sularda bulunur. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne (CDC) göre söz konusu bakteri insan vücuduna çiğ veya az pişmiş kabuklu deniz ürünleri yediklerinde ve açık yarası olan insanlar doğrudan temasta bulunduğunda giriyor. Acı su, suyun tuzluluk oranının, tatlı suya nazaran biraz daha tuzlu olması; ancak deniz suyu kadar tuzlu olmaması halidir.

KOL VE BACAK GİBİ UZUV KAYIPLARINA NEDEN OLABİLİR

Vibrio vulnificus bakterisi 'Et yiyen' olarak isimlendiriliyor çünkü bakteri ciddi bir enfeksiyon olan 'nekrotizan fasiit'e yol açıyor. Hastalığın ilerlemesi durumunda insanlar kol ve bacak gibi uzuvlarını kaybedebiliyor. Nekrotizan fasiit, cilt altı ve fasyayı tutan ve hızlı ilerleyen derin doku enfeksiyonudur. Enfeksiyon durumunda hayatta kalma şansını artırmak için en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekir. Küçük kırmızı kabarcıklarla başlayan hastalık ter, ateş ve grip gibi belirtilerle ortaya çıkar. Organ yetmezliği ve şoka girmeye de yol açar.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF OLAN İNSANLAR İÇİN ÖZELLİKLE TEHLİKELİ! BU BELİRTİLERE DİKKAT

İnsandan insan geçmediği öğrenilen bakteri bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar için özellikle daha tehlikeli. Sağlık yetkilileri bakterinin vücuda girmesi durumundaateş, titreme, septik şok ve deride kabarıklar gibi belirtiler verebileceğini belirtiyor. İnsanların bu bakteri ile temas ettiği durumlarda yara ve kesikleri sabun ve temiz su ile temizlemesi, yarayı su geçirmez bir bandaj ile kapatması ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurması isteniyor.

Kaynaklar:
https://www.theguardian.com/us-news/202 ... vulnificus
https://www.google.com/search?q=%27fles ... e&ie=UTF-8
https://www.cnnturk.com/dunya/abdde-kas ... eri-alarmi
https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/kas ... i-7428711/
Kullanıcı avatarı
mfipekci
Bit
Bit
Mesajlar: 3
Kayıt: 21 Eki 2022, 23:39
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 2 kez

Re: ABD'de kasırganın ardından 'et yiyen bakteri' alarmı

Mesaj gönderen mfipekci »

Merhaba nasıl başlık açıp soru sorabilirim acaba?
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 885
Kayıt: 11 Nis 2022, 17:18
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 275 kez
Teşekkür edildi: 507 kez
İletişim:

Re: ABD'de kasırganın ardından 'et yiyen bakteri' alarmı

Mesaj gönderen H4NOK »

mfipekci yazdı: 21 Eki 2022, 23:50 Merhaba nasıl başlık açıp soru sorabilirim acaba?
hangi konu üzerine bir tartışma başlatacaksanız, o foruma girin yeni başlık bölümüne tıklayın
Cevapla