Usb Protect

Sadece freeware (Ücretsiz) program paylaşımlarının yeraldığı alan
mephistooo2
Bit
Bit
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 time

Usb Protect

Mesaj gönderen mephistooo2 »

Resim

UYARI:

Korumaya alınan disk sadece koruma işleminin yapıldığı bilgisayarda işe yaramaktadır. Koruması sağlanan diski başka bir bilgisayara taktığınızda korumanın etkinleşmesi için mecburen USB_Protect.bat dosyasının tekrardan çalıştırılması gerekiyor.

Bu betik dosyası ile NTFS/FAT/FAT32/exFAT/REFS bölüm yapısı fark etmeksizin tüm taşınabilir disklerinizi sadece bir tık ile koruyabileceksiniz.

Bat dosyasını taşınabilir diskiniz içine kopyalayın, hangi bilgisayara takarsanız takın, ister okuma-yazmaya açarsınız, isterseniz de salt okunur durumda bırakırsınız.

Bu dosya sadece taşınabilir usb flash disklerde ve harici disklerde çalışır. Bilgisayarınızda ana kartınıza direkt bağlı olan yerel disklerde çalışmaz.

Kullanım esnasında bilinmesi gereken bazı hususları USB_Protect.bat dosyası içerisine yorum satırı şeklinde yazdım.

Kullanırken bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

USB_Protect.bat dosyasını şu haliyle kullanırsanız not defteri ile açılırsa belirlediğiniz şifre apaçık görünecektir.

İşte bu durumda bu dosya kodlarını komple şifreleyelim ki, oluşturduğumuz şifre ve kodlar görünmesin.

İşte bunun için ikinci bir dosyaya ihtiyacımız var.

Kullanımı şu şekilde:

USB_Protect.bat dosyasını encrypt.bat dosyası üzerine sürükleyip bırakıyoruz ve USB_Protect isminin sonuna __ karakteri eklenerek yeni bir dosya oluşturuluyor.

Resim

Artık hem kodumuz hem de şifremiz tamamen şifrelenmiş durumdadır. Bu şifrelenmiş dosya not defteri ile açılırsa görünen sadece Çince karakterler olacaktır ama dosyaya çift tıkladığınızda düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Elbette her şeyin bir açığı var, diskpart komutları ile komut satırından diskin salt okunur durumu kaldırılabilir :-D

Ama yine de bence güzel bir özellik oldu :-)

Güle güle kullanın...

USB_Protect Link:
https://disk.yandex.com.tr/d/ujAkwvTe2N9qQw

Video anlatım:
https://www.youtube.com/watch?v=ztmILvNKPxA

En son mephistooo2 tarafından 23 Haz 2022, 10:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 6 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
ozgutozkan
Kilobyte3
Kilobyte3
Has thanked: 138 time
Been thanked: 98 time

Re: Usb Protect

Mesaj gönderen ozgutozkan »

Çok güzel bir anlatım olmuş. Özellikle animasyonlu resimler çok hoşuma gitti.
Kullanıcı avatarı
burak35
Kilobyte4
Kilobyte4
Has thanked: 188 time
Been thanked: 169 time

Mesaj gönderen burak35 »

Güzel düşünülmüş. Giflerde hoş görünüyor. Teşekkürler.
mephistooo2
Bit
Bit
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 time

Mesaj gönderen mephistooo2 »

Arkadaşlar

Hiç aklıma gelmedi korumaya alınan diski başka bilgisayarlarda da denemek...

Bu benim eksikliğim :(

Bu projeyi daha da geliştirmeyi düşünüyordum hatta TNCTR'den @By_FaRuK üstat bu betik dosyası için bir GUI hazırlayacaktı vesaire, hepsi Microsoft'un saçmalığı yüzünden yalan oldu :(

2 günden beri araştırıyorum ve ulaştığım sonuç şu:

diskpart attributes komutları sadece çalıştırılan bilgisayarda geçerliymiş. :(

Geri zekalı Microsoft, bir önyükleme bilgisini diskte sektöre kaydedebiliyorsun da readonly bilgisini mi bir disk sektörüne kaydedemiyorsun... ?!

Çalışan binlerce mühendisin var, madem böyle bir özelliğin var, diskpart attributes komutları uygulanan bir disk sektörüne readonly bilgisini kaydet.

Hangi Windows'a takılırsa takılsın Windows diskteki readonly bilgisini okusun ve ona göre yazma işlemini kısıtlasın.

Sadece benim bilgisayarımda çalışacaksa ne işe yarar...?!

Ama böyle bir özelliği hayata geçirirse şu diskleri kim satın alacak 🤬

https://www.amazon.com/encrypted-USB-dr ... +USB+drive

Kahrolsun kapitalizm :-D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 232 time
Been thanked: 347 time

Mesaj gönderen shampuan »

Haaa şimdi anladım. Geçmişte bunun muhabbetini çevirmiştik forumda. Hatta bununla ilgili bir sordum yazılımı da var. Usb koruması atmak istemiştim de, sonunda bunun sadece uygulanan pcde geçerli olduğunu anlamıştık.

Anrtivirüsleri rahatsız etmeden yapılabilirse bir autorun dosyasından yardım alınabilirdi... Takar takmaz autorun, bir exe dosyasına yönlendirir, exe şifrelediği dosyaları parola olmadan dekripte etmez. Exe, aslında dosyaları muhafaza eden özel bir dosya yöneticisi olabilir ve sadece şifre ile kullanılıp içeriği enkripte ederek kullanılır. Sağ elle sol kulağı tutacak gibi yapıp yine sağ kulağı tutmak gibi ama etkili bir plan bence. Çünkü pcden bağımsız. Kriptasyon yazılımı ile içerik şifrelenseydi bu kez diğer bilgisayara da kurmak gerekecekti... Flaşın içinde olursa içerik her bilgisayarda açılır hale gelir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Flood!

Eğer mesele başkalarının flaş belleğinizdeki vb içeriği uçurmasını, değiştirmesini engellemek ise bir yöntem daha var.

Flaşınızı bir partisyon yöneticisinde bölün ve sağda kalan tarafı ext4 linux format ile biçimlendirin. Flaşı çıkarıp yeniden taktığınızda bilgisayar menüsünde sadece bir partisyon görünür. Flaşı windows tarafında biçimlendirse de ext4lü bölüm kalır. Bu bölümü hiçbir zaman göremeyeceğinden hepsini biçimlendirdim zanneder fakat içerik kalır.

Ext4 partisyonları windows tarafında ancak 3. Paeti yazılım ile görülebilir ve müdahale edilebilir. Linux tarafında ise sorunsuz kullanılır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Has thanked: 703 time
Been thanked: 375 time

Mesaj gönderen velociraptor »

mephistooo2 yazdı: 23 Haz 2022, 10:12 Geri zekalı Microsoft, bir önyükleme bilgisini diskte sektöre kaydedebiliyorsun da readonly bilgisini mi bir disk sektörüne kaydedemiyorsun... ?!
Bizde ne projeleri çöp etti , adamlar Kabus gibi
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 182 time
Been thanked: 427 time
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

anladığım kadarıyla, usb sürücü yada disklerdeki verinin üzerine yazılmasını engellemek için yapılmış bir proje, aslında mantık olarak güzel, ancak usb sürücüleri readonly (kendi bilgisayarında) yapmak bir kaç registry kaydı ile bile çözülebilirdi, aşağıda vb6 kod örneği vardır.

Kod: Tümünü seç

Function USB_Kopya_Durumu_Aktif()
On Error Resume Next
Dim vbKomutSistemi
Set vbKomutSistemi = CreateObject("Wscript.Shell")
myxKey1 = "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor\Start"
myxKey2 = "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies\WriteProtect"
myxKey3 = "HKCU\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor\Start"
myxKey4 = "HKCU\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies\WriteProtect"
vbKomutSistemi.RegWrite myxKey1, 4, "REG_DWORD"
vbKomutSistemi.RegWrite myxKey2, 1, "REG_DWORD"
vbKomutSistemi.RegWrite myxKey3, 4, "REG_DWORD"
vbKomutSistemi.RegWrite myxKey4, 1, "REG_DWORD"
Set vbKomutSistemi = Nothing
Label2.ForeColor = &HF0FC6
Label2.Caption = "KORUMA DEVREDE"
End Function

Function USB_Kopya_Durumu_Pasif()
On Error Resume Next
Dim vbKomutSistemi
Set vbKomutSistemi = CreateObject("Wscript.Shell")
myxKey1 = "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor\Start"
myxKey2 = "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies\WriteProtect"
myxKey3 = "HKCU\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\UsbStor\Start"
myxKey4 = "HKCU\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies\WriteProtect"
vbKomutSistemi.RegWrite myxKey1, 3, "REG_DWORD"
vbKomutSistemi.RegWrite myxKey2, 0, "REG_DWORD"
vbKomutSistemi.RegWrite myxKey3, 3, "REG_DWORD"
vbKomutSistemi.RegWrite myxKey4, 0, "REG_DWORD"
Set vbKomutSistemi = Nothing
Label2.ForeColor = &H8000&
Label2.Caption = "KORUMA KALDIRILDI"
End Function

Private Sub Button1_Click()
Call USB_Kopya_Durumu_Aktif
End Sub

Private Sub Button2_Click()
Call USB_Kopya_Durumu_Pasif
End Sub

Private Sub Button4_Click()
Unload Me
End Sub

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Has thanked: 703 time
Been thanked: 375 time

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

@H4NOK
Bir autorun yaparsın (taktı kafaya :lol: )
Autorun flaştaki exeye yönlendirir. Exe otomatik olarak o gösterdiğin registry ayarlarını yapar...
Ulan ne autorunmuş... :kafasalla:
Kullanıcı avatarı
ozgutozkan
Kilobyte3
Kilobyte3
Has thanked: 138 time
Been thanked: 98 time

Mesaj gönderen ozgutozkan »

mephistooo2 yazdı: 23 Haz 2022, 10:12 Arkadaşlar

Hiç aklıma gelmedi korumaya alınan diski başka bilgisayarlarda da denemek...

Bu benim eksikliğim :(

Bu projeyi daha da geliştirmeyi düşünüyordum hatta TNCTR'den @By_FaRuK üstat bu betik dosyası için bir GUI hazırlayacaktı vesaire, hepsi Microsoft'un saçmalığı yüzünden yalan oldu :(

2 günden beri araştırıyorum ve ulaştığım sonuç şu:

diskpart attributes komutları sadece çalıştırılan bilgisayarda geçerliymiş. :(

Geri zekalı Microsoft, bir önyükleme bilgisini diskte sektöre kaydedebiliyorsun da readonly bilgisini mi bir disk sektörüne kaydedemiyorsun... ?!

Çalışan binlerce mühendisin var, madem böyle bir özelliğin var, diskpart attributes komutları uygulanan bir disk sektörüne readonly bilgisini kaydet.

Hangi Windows'a takılırsa takılsın Windows diskteki readonly bilgisini okusun ve ona göre yazma işlemini kısıtlasın.

Sadece benim bilgisayarımda çalışacaksa ne işe yarar...?!

Ama böyle bir özelliği hayata geçirirse şu diskleri kim satın alacak 🤬

https://www.amazon.com/encrypted-USB-dr ... +USB+drive

Kahrolsun kapitalizm :-D
Başkasının sorunu bir başkasının çözümü olabilir bence bu durum ile e sürücüsünde dosyaları silinmeyen arkadaş ile aynı şimdi o konuyu bulayım.
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 182 time
Been thanked: 427 time
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

shampuan yazdı: 23 Haz 2022, 23:51 @H4NOK
Bir autorun yaparsın (taktı kafaya :lol: )
Autorun flaştaki exeye yönlendirir. Exe otomatik olarak o gösterdiğin registry ayarlarını yapar...
Ulan ne autorunmuş... :kafasalla:
kafaya takmadım :-D 2015 / 2016 olması lazım yazmışdım bir pro o dönem, onun kodları :kafasalla:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Yok, ben taktım kafaya otorun ha otorun.

Şu an telefondayım o konuyu açamıyorum. Aslında sana şey yaptırmak lazım, flaşa memtest kurduktan sonra eski haline getiremiyoruz. Partisyonlaru ful temizleyip yeniden biçimlendiren progam.
keenimo
Bit
Bit
Been thanked: 6 time

Mesaj gönderen keenimo »

Ninja Pendisk uygulaması sahte autorun.inf dosyası oluşturup içine silinemez 2 klasör koyar con ve nul.protected isminde.

Çok küçük basit,freeware ve etkili bir uygulama.

flash belleğinizi taktığınızda eski autorun.inf dosyasını etkisiz hale getirip kendi silinemez (biçimlendirme haricinde) autorun.inf dosyasını oluşturur.

www.filecroco.com/download-ninja-pendisk