Bataryası Zayıflarsa Ras-Pi Bilgisayar Otomatik Kapansın

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8798
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11
Teşekkür etti: 208 kez
Teşekkür edildi: 345 kez

Bataryası Zayıflarsa Ras-Pi Bilgisayar Otomatik Kapansın

Mesaj gönderen shampuan »

Resim

Raspberry pi bilgisayarlar gerek proje tabanlı çalışmalarda, örneğin otomatik sulama ilaçlama gibi tarımsal uygulamalar, robot projeleri vb, gerekse gündelik bilgisayar amacıyla kullanılabilen minimal yapıda bilgisayarlardır. Hayal gücünüze göre istediğiniz projenizi gerçekleştirebilir hatta iyi para kazanabilirsiniz.

Bu bilgisayar 5V adaptörle çalışacak şekilde imal edilmiştir. Telefon adaptöründen nispeten çok daha güçlü biraz tombulca bir adaptörü vardır. Bunun nedeni güç gereksiniminin daha yüksek olmasıdır.

Elbette istenirse akü ya da pil gurupları ile de çalıştırılabiliyor. Bunu yapmak için akü ya da pil gurubunun (batarya) voltajının 5Volta fikslenmesi gerekir.

Tamam bu kısmı hallettik, peki batarya bittiğinde bittiğini nasıl anlayacak? Nasıl kendini kapatacak? Bunu yapabilmek için yazılım tabanlı müdahale edilebildiği gibi elektronik uygulamalarla da akü bitince sağlıklı kapatma yaptırabilirsiniz.

AKÜ ZAYIFLAYINCA KAPATMAK NEDEN ÖNEMLİ?

Akü ve diğer pil türleri belli bir minimal voltaj sınırının altına düşmemelidir. Yoksa bozulur, kapasite kaybederler. Telefonumuzda yüzde sıfır olarak gördüğümüz pilin voltajı aslında 0Volt değildir. O pilde hala 3,4Volt civarında gerilim var. Pilin tam dolu hali ise 4,2Volttur. Üzerindeki etikette ise 3,7Volt yazar. Bu, pilin nominal gerilimidir. Yani dolu halinin voltajını mı boş halinin voltajını mı yazmak gerekiyor diye kararsızlığa düşmeden bu nominal voltaj yazılır.(bu konu biraz uzun)

İşte gerek lityum pillerde gerekse diğer tüm pil türlerinde BU BİR KURALDIR: Pil voltajı belli bir değerin altına düşmemeli ve belli bir değerin üzerine çıkmamalıdır. Bilgisayar ve telefon gibi cihazlarda bunu sağlayan yazılım tabanlı akıllı sistemler var.

Raspi bilgisayarı örneğin bir UPS aküsüyle çalıştırmak istediğimizde (bu akülerin voltajı 12Volttur) bir regülatör devresi yardımıyla voltajını 5Volta fixlemememiz yeterli değil. Akü bittikçe Raspi bilgisayara giden voltaj sapıtmaya ve bilgisayarı riske atmaya başlar. Yani sadece akü zarar görmez bilgisayar ve içindekiler de zarar görebilir.

Bunu engellemek için küçük bazı uygulamaları kendi blog sayfamda anlattım. Aranızda elektroniğe meraklı olanlar varsa okuyabilir, inceleyebilir.
https://basitelektronikprojeler.blogspo ... venli.html

İyi forumlar.
Cevapla