Dosya Taşıma-Silme vs Hatası ...

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Sugary44
Bit
Bit

Dosya Taşıma-Silme vs Hatası ...

Mesaj gönderen Sugary44 »

Win 10 işletim sistemli pc de bir kaç hdd var ve C-D-E-F diye gidiyor. Sorun: E hdd den dosyaları kes ve D ye yapıştır komutundan sonra D'ye dosyalar kopyalanıyor fakat E üzerinden silinmemiş oluyor (Copy-paste gibi çalışıyor) E'de kalan dosyalara sil dediğimde dosyalar salt okunur modda oluyor ve silmek için yetkiniz yoktur gibi uyarı veriyor. Özellikler\Güvenlikten dosya yetkilerini alıyorum ama dosyalar silinmiyor. Silinen dosyalar da geri geliyor. Dos ortamında da ya dosya bulunamadı ya da dizin boş değil uyarısı alıyorum. Dos ortamında topluca salt okunur özelliğini kaldırıyorum ama kalkmış gibi görünüp durum değişmiyor... Bu sorunu nasıl çözebiliriz?
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3492 kez

Re: Dosya Taşıma-Silme vs Hatası ...

Mesaj gönderen burak35 »

Windows 10 un hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Yerinizde olsam sürümü değiştirirdim. Windows 10 da birçok yerde bug var malesef
Bendede Yedeklerimin olduğu bir dahili bir harici disk Ve klasör var. İçerikler birebir aynı olmasına rağmen "Diskte boyut" farklı gösteriyor.

Windows 10 sürümlerini şuradan indirebilirsiniz;

https://tb.rg-adguard.net/public.php

Tavsiyem daha az bileşen olduğu için herhangi bir sürümün Home versiyonunu kurmanızdır.

Update'i durdurmak isterseniz Şu aracı kullanabilirsiniz;

https://www.sordum.org/9470/windows-upd ... cker-v1-7/

İyi günler.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

burak35 yazdı: 20 Haz 2022, 19:05 İçerikler birebir aynı olmasına rağmen "Diskte boyut" farklı gösteriyor.
Bu normal bir şey!

NTFS - NTFS aynı gösterir
FAT - NTFS farklı gösterir

Dosya sistemi ve birim boyutu ile ilgili.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 3492 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Nesi normal? Aynı sorun Windows 7 de bile yok?

Ayrıca sistemim Ve disklerim "Ntfs" "Fat" Değil.

Buyrun buda ekran görüntüsü;
Boyut ve içerik birebir aynı olmasına rağmen, Diskte boyutu yanlış gösteriyor.
Resim
En son burak35 tarafından 20 Haz 2022, 19:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 980 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Sugary44 yazdı: 20 Haz 2022, 18:03 Win 10 işletim sistemli pc de bir kaç hdd var ve C-D-E-F diye gidiyor. Sorun: E hdd den dosyaları kes ve D ye yapıştır komutundan sonra D'ye dosyalar kopyalanıyor fakat E üzerinden silinmemiş oluyor (Copy-paste gibi çalışıyor) E'de kalan dosyalara sil dediğimde dosyalar salt okunur modda oluyor ve silmek için yetkiniz yoktur gibi uyarı veriyor. Özellikler\Güvenlikten dosya yetkilerini alıyorum ama dosyalar silinmiyor. Silinen dosyalar da geri geliyor. Dos ortamında da ya dosya bulunamadı ya da dizin boş değil uyarısı alıyorum. Dos ortamında topluca salt okunur özelliğini kaldırıyorum ama kalkmış gibi görünüp durum değişmiyor... Bu sorunu nasıl çözebiliriz?
Ben bu absürt durumla , yıllar önce Windows XP'de karşılaşmıştım.Şöyle bir yol izlemiştim.

1.Yol :

Sistemi Administrator Oturum'u ile aç ve işlemleri tekrarla....Büyük ihtimalle sorun kendiliğinden çözülecek

2.Yol :

Sistem açılırken F8 ile Güvenli Mod Kipine gir burada Sistemi aç ve güvenli kip'te dosya işlemlerini tekrar et

3.Yol :

Elinde bir usb flash belleğe yazılmış GNU-Linux Live İmajı olsun.Sistemi USB Flash Bellekten Live GNU-Linux ile aç ve dosya işlemlerini tekrar et.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

feuer yazdı: 20 Haz 2022, 19:07 Dosya sistemi ve birim boyutu ile ilgili.
feuer yazdı: 20 Haz 2022, 19:07 birim boyutu ile ilgili.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Disklerin SCSI ya da RAID olarak ayarlanıp ayarlanmadığına bakılmalıdır. Bu bahsettiğim disk düzenleri tüm diskleri tek bir diskmiş gibi birbirine kaynaştırır. Disklerden biri arızalandığında sıfır disk takarsınız ve diğer diskler derhal o diske senkronize olarak devam eder. Bu ayarlara BIOS üzerinden bakılabiliyor. SCSI, disk hızını yükseltmek için kullanılırken, RAID bir tür güvene alma işlemidir. Dosyaların silinememe nedeninin açıklaması için bu özellik incelenmelidir. Herşeye rağmen bu sadece küçük bir ihtimal, asıl sorun muhtemelen bundan kaynaklanmıyordur.

Feuer'in bahsettiği durum: Cluster (ayırma birimi boyutu) farklı olan disklerde ve hatta iki ayrı partisyonda bile dosya boyutları eşit görünmez. Ancak soruyu soran arkadaş bunları sormuyor. Dosya izinleriyle ilgili sıkıntıları var. Sorunun nedenini net bir şekilde bilmiyorum.
Sugary44
Bit
Bit

Günaydın;
Tavsiyeler için teşekkürler. ederim. Sorun Windows sürümüyle mi alakalı emin değilim c d e f g ikisi bölünmüş 3 hdd var ve sorun sadece E de. Usb bellekle yedek almak biçimlendirmek gibi seçenekler biraz zor çünkü hem taşırken-kopyalarken sorun oluyor hem de 1,65 Tb gibi bir boyutu var. Yaptığım işlemlerden sonra "E üzerindeki geri dönüşüm kutusu arızalı..." seçeneği geliyordu o düzeldi ama hala kes çalışmıyor, eski dosya yerinde duruyor. Diskler SCSI VEYA RAID mi emin değilim sistem kurulumu bana ait değil ama inceleyip sonucu yazarım ...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Diskleriniz gpt mi mbr mı ona da bakabilir misiniz?
Sugary44
Bit
Bit

Diskler Mbr ...
Kullanıcı avatarı
bekobey
Bit
Bit
Teşekkür etti: 98 kez

Mesaj gönderen bekobey »

:pckir: Bad Sektör kokusu alıyorum
Kullanıcı avatarı
ozgutozkan
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 172 kez

Mesaj gönderen ozgutozkan »

Kod: Tümünü seç

Chkdsk e: /f /r
İle kontrol etmek lazım bence de sabit diskte bir sıkıntı var.
Sugary44
Bit
Bit

ozgutozkan yazdı: 21 Haz 2022, 22:38

Kod: Tümünü seç

Chkdsk e: /f /r
İle kontrol etmek lazım bence de sabit diskte bir sıkıntı var.
Günaydın,
O işlemi yapmıştım, bad sector varsa bile sorun bu değil. Dosyaların sahiplik yetkilerini alan bir virüs var ama antivirüs bulamıyor...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Virüsten eminseniz spyhunter ve spybot&SD deneyin. Özellikle spyhunter bu konuda çok iyidir. Antivirüslerin bulamadığı zararlıları bulma konusunda bizzat deneyimim var ve forumdaki arkadaşlar da şahit oldu.
Sugary44
Bit
Bit

İki gündür yoğunluktan dolayı ilgilenemiyorum. Virüsten emin değilim ama dosya sahiplini almak konusunda bir sıkıntı var. Dosya (yetki) sahibi S-1-5-21-3022922239-523... olarak görünüyor ve Administrator kullanıcı varsayılan kullanıcı değil. Yetkiyi devralıp kullanıcı değiştirebilirsem sorun düzelecek gibi duruyor. Kısa bir ara inceleme fırsatı buldum ilk araştırma sonucu "csrss.exe" virüsü olarak görünüyor ama nasıl kaldırılabileceği konusunda bir fikrim yok...SpyHunter yok ama Spybot SD hiç bir sorun bulamadı, Tabbi ki Kasper de ...