Should I Remove It? (Bunu Kaldırmalı mıyım?)

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
burak35
Kilobyte4
Kilobyte4
Has thanked: 188 time
Been thanked: 169 time

Should I Remove It? (Bunu Kaldırmalı mıyım?)

Mesaj gönderen burak35 »

Should I Remove It? Adındanda anlaşılacağı üzere "Bunu kaldırmalı mıyım?" Diyerek sorgulama yapabileceğimiz bir sitedir.
Yani bir Nevi Referans olarak alabileceğimiz bir kaynaktır.

Sitesine Şuradan Ulaşabiliriz ; https://www.shouldiremoveit.com/

Resim

Bu siteyi yine yıllar önce Windows 7 deyken Keşfetmiştim. O zamanlar sistemime bir çok program yüklerdim.
Bazıları sorunsuz çalışırdı. Ancak Bazıları ise sistemime olumsuz etki ederdi. Ve bazen açılış kapanış hızlarımı bile yavaşlatırdı.
Sonra bazı programların kaldırılıp kaldırılmaması gerektiğine bu siteye bakarak karar verirdim.
Bu sitenin en büyük artısı hangi programlar zararlı ise kullanıcılar tarafından oylanmasıdır.
Ve size kaldırılıp kaldırılmaması gerektiğine dair fikir vermesidir.

Aynı zamanda En fazla "Bloatware"ler Hangi Bilgisayar üreticilerinden geliyor? Bunu bile Tabloda göstermektedir.

Hatta Bu Kaynak sayesinde kullanılamaz durumda olan bir laptopu bile kurtardım diyebilirim.

Olay şöyle oldu;
Bir gün kuzenlerimden biri beni arayıp bilgisayarının aşırı yavaşladığını kasıp takılıp durduğunu ve bakmamı istediğini söyledi.
Bende kabul ettim. Bilgisayarı Evime getirdi ve açtığımda 2 yada 3 dakikakada anca açıldığını gördüm. Bu değer Windows 7 için biraz fazlaydı.
Tabi donanımlarıda eskiydi Hatırladığım kadarıyla;
Pentium P6000 İşlemci
2 yada 3 Gb Ddr3 800 yada 1066 Mhz Ram
Sata 2 5400 Rpm Harddisk
Elbette benden bile önce aldıkları için çok cihazları eskiydi,
Ancak Bu kadar eski bile olsa 2-3 dakikada açılması ve çok kasma donma olması şüpheliydi.

İşte tam bu noktada bu kaynağı hatırladım. Ve dur şuradan bir bakayım dedim. Hemen Denetim Masası'na daldım.
3-4 Tane Toolbar Ve Yine 3-4 Tane adı sanı belli olmayan Saçma sapan program vardı. Bunların isimlerini "Should İ Remove it"de arattım.
Tabikide hepsi en az % 50 60 Ve hatta 70 oy almış. Şaşırmadım. Sonrada bu programlardan kaldırabildiklerimi kaldırdım.
(Kaldıramadıklarımıda Güvenli modda kaldırdım)

Sonuç; Olumluydu.

Eğer sizede bir yakınınız Eski bir bilgisayar getirirse, Ve kasıp donup takıldığını yavaş çalıştığını söylerse;
Mutlaka Açılış kapanış hızına ve en önemliside içindeki yüklü yazılımlara bakın.
Eğer şüphelendikleriniz varsa "Should İ Remove İt"de aratın. Burada varsa ve %50'nin üzerinde oy aldıysa yada Bunlar Toolbarsa hepsini kaldırın.
İnanın bu bile çok ama çok işe yarıyor.
Neyse Bu sorgulamaları yaptıktan ve zararlıları kaldırdıktan sonra bazı portable temizlik araçları ile sistemi taratıp temizlettim (Adwcleaner Emsisoft Gibi)
Sonrada "Disk denetleme" "Disk Temizleme" "Disk Birleştirme" gibi standart işlemleri uyguladım. Ve sistemide Resetledim.
Ve artık 2-3 dakikada Yavaş açılan ve Yavaş kapanan bilgisayar Daha hızlı açılır kapanır oldu. (Yaklaşık 1 Dakikanın altındaydı)
Ve En önemliside Artık Sorunsuz bir şekilde kullanılabilir hale geldi.

Umarım bu güzel kaynak işinize yarar. İyi günler dilerim... :arrow: