Ubuntu 22.04 LTS x64

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 149 time
Been thanked: 143 time
İletişim:

Ubuntu 22.04 LTS x64

Mesaj gönderen esatiz »

Resim

Sisteme kurdum, bence muhteşem bir sistem olmuş 8)

Download
https://releases.ubuntu.com/22.04/ubunt ... -amd64.iso
En son esatiz tarafından 15 May 2022, 12:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 4 time
Been thanked: 4 time

Re: Ubuntu 22.04 LTS x64

Mesaj gönderen mahferer »

Xubuntu 20.04 LTS'deyim, henüz yükseltme gelmedi, ben de sıfırdan kurdum ama eimza çalışmadı, bir de açılışta ekran 1 sn piksel yapar oldu. Mağaza üzerinden Thunderbird vb kullanmadığım uygulamaları kaldırırım ama kaldıramadı. Ben de tekrar 20.04 LTS kurup 22.04.1 beklemeye başladım.. Ama genel olarak Xubuntu'dan memnunum çok hızlı..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 183 time
Been thanked: 234 time

Mesaj gönderen shampuan »

Esatiz ne kadar sistem kaynağı kullandığına bir bakar mısın? Önceden Unity masaüstü ortamı kullanılırken sistem boştayken bile sömürüyordu donanımı. Şimdi o masaüstü ortamını değiştirdiler.

@mahferer
Bir süre Lubuntu kullandım. Sorunluydu fakat şöyle bir durum vardı. LXDE masaüstü ortamı kullanıyordu ve hıza inanamazdın. Şu anda test amacıyla kullandığım eski bir bilgisayar var nuh nebiden kalma. Bu bilgisayara LXDE Debian kuruluydu. Geçen XFCE kurmuştum, makine poposunu kaldıramamamaya başladı ve vazgeçtim. Xubundu da XFCE masaüstü ortamına sahiptir, adı da buradan gelir. Eğer orta karar güçlü bir makinedeysen hız sorunun olmaz. Sanalda Pardus 21 XFCE var. Gayet kullanılıyor gibi. Hızından neyinden bir sıkıntı yok. Ama daha fazla kurcalamam lazım.
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2

Pardus 'da driver desteği zayıf
Lubuntu (Mint ve MX'de) eimza sıkıntılı
Xubuntu 20.04'de sıkıntı yok hatta kendi kendine wifi Samsung printer'ı tanıdı, win10 bile tanımamıştı
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Hocam açıklayabilir misiniz? Kaynak var mı?
Ben bu konularda daha fazla şey öğrenmek istiyorum.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Global Moderator
Global Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen esatiz »

@shampuan En kısa zamanda bakıp döneceğim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Uzun zamanda dön sorun değil, başlık burada duruyor.
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2

Kendi deneyimlerim.. Pardus kurdum wifi donanım görmedi, Xubuntu gördü. Başka makinede pardus modemden 7 metre uzakta wifi kopmalar oldu, Xubuntu aynı makinede kopmadı (24 saat denedim)
Mint Lubuntu ve MX'de eimza kolay kurulum uygulaması çalışmadı bile, eksik varmış, uğraşmadım ama Xubuntu Ubuntu 'nun hafifi yinede bir çok özelleştirme mümkün..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Evet, Xubuntu'yu biliyorum elimde eski bir sürüm var.
Demek öyle...
Teşekkür ederim. Deneyim bunlar hep.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Global Moderator
Global Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen esatiz »

Resim

@shampuan
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

İyi iyi fena değil.
Değerler normal görünüyor. Yine de boştayken 1,4GB kullanmamalıydı. Belki daha az ram olan bilgisayarda düşüyordur.
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Has thanked: 46 time
Been thanked: 109 time

Ubuntu 22.04 LTS x64 RAM - Önbellek Optimasyonu

Mesaj gönderen trwe »

Resim

Yukarıdaki değerler "eğer atıl halde [boşta]" ki değerler ise bu durum "NORMAL DEĞİL'dir" Eğer durum tam tersi ise normal'dir.

Kullanılan 1,60 GB toplam ram miktarının, 1,40 GB'lık bölümü, önbellek için kullanılıyorsa,

1.Sistem takas dosyasını kullanmamaktadır.
2.Arkaplan işlemler'de bazı işlemler , diğerlerinden daha yüksek düzey'de CPU Zamanı (sizler kendisini %CPU olarak bilirsiniz) kullanmakta ve bu durum daha fazla ve "GEREKSİZ" ram kullanımına sebebiyet vermektedir.

Peki bu durum'da ne yapılabilir?

Çözüm adımları :

BÖLÜM -1 :

1.Root yetkilerle bir linux görev yöneticisini açın ve işlemler sekmesine geçin.

2.İşlemler sekmesinde ilk işlem'e gelin ve fareniz ile işaretleyin.

3.Klavyeniz'den CTRL + A (hepsini seç) tuş kombinasyonunu gerçekleştirin.

4.Şimdi sağ tıklayın, ve açılan menü'den "Önceliği Değişter'e tıklayın , oradan da açılır liste kutusundan "düşük" (sayısal değeri +19) ifadesinin klikleyin (yani işaretleyin)

5.Aynı işlemi, normal kullanıcı linux görev yöneticisinde de yapın.

BÖLÜM -2 :

GNU-Linux Sistemlerinde "Ram , Önbellek , Network" Optimasyonu.....

Yöntem şudur:

Kod: Tümünü seç

sudo -s gedit /etc/sysctl.conf 
komutu ile dosya açılır.

vm.swappiness=1
vm.vfs_cache_pressure=50 
satırları dosyanın en altına eklenir. Dosya kaydedilir. swappiness değerini 1-100 arasında ayarlayabilirsiniz.

1.swappiness değeri 0'a yaklaştıkça Linux uygulamaları RAM'de tutar, cache'e aktarmaz.

2.Değer 100'e yaklaştıkça ise RAM'de değil de cachte tutar.

3.Bu değeri 1 yaparsanız, uygulamaların RAM'den daha hızlı şekilde çalıştırılmasını sağlarsınız ve sistem önbelleğ'e(cache'e )yük binmeyecektir.

4.Bu ayarlama 4 GB büyük RAM Miktarınız varsa yeterlidir, 2 GB RAM Miktarınız varsa sınır değerde geçerlidir. Çoğunlukla işe yarar, sisteminiz deki RAM Miktarına çok güvenmiyorsanız 1 yerine 10 gibi bir değer de yapabilirsiniz. İstemezseniz silebilirsiniz.

5.Cache pressure parametresi ise dosya sistemi (filesystem) cache ile ilgilidir, arama yaparken ve dosya sistemini browse ederken işe yarar.

6.50 değeri ideal'dir ama oynayarak uygun değer elde edilebilir. 1 değerine doğru yaklaşırsa ki önerilmez, linux sistemi takas dosyasını data ile doldurmaya başlar bu sistem'de ansızın donma veya klavye,fare yada komutlara tepkisiz kalma şeklinde kendini gösterir. 100'e yakın değerler de pek bir kazanç sağlamaz. Bu değeri de istemezseniz sonradan silebilirsiniz. (dosyayı varsayılan ayarlarla kaydetme)

Network Defrag Ve Optimasyonu (sınırlı - kotalı net bağlantılarını ISS servis sağlayıcısının internet hızına göre ayar çekme)

Yukarıda açılan dosyanın en altına bu kodları ekleyin

Always defragment packets
net/ipv4/ip_always_defrag = 1 
Sonra sistemi re-start ettirin.

BÖLÜM -3 :

Aşağıda vereceğim "Bash Shell Betik" dosyasını / (root) kök dizinin içine kopyala-yapıştır ile aktarın (atın)

Resim

Dosya adı : ram_clear
Dosya Uzantısı : .sh

"ram_clear.sh" bash shell betik dosyasının içeriği (bazı bölümler TRWE_2012 tarafından "Türkçeleştirilmiştir.")

#!/bin/bash
## Bash Script to clear cached memory on (Ubuntu/Debian) Linux
## By Philipp Klaus
## see <http://blog.philippklaus.de/2011/02/clear-cached-memory-on-ubuntu/>
## Bu betiği Türkçeleştiren : TRWE_2012 [TURKEY 2022]

if [ "$(whoami)" != "root" ]
then
  echo "Bu komut dosyasını süper kullanıcı olarak çalıştırmalısınız!"
  exit 1
fi

# Bellek Bilgileri Alın
freemem_before=$(cat /proc/meminfo | grep MemFree | tr -s ' ' | cut -d ' ' -f2) && freemem_before=$(echo "$freemem_before/1024.0" | bc)
cachedmem_before=$(cat /proc/meminfo | grep "^Cached" | tr -s ' ' | cut -d ' ' -f2) && cachedmem_before=$(echo "$cachedmem_before/1024.0" | bc)

# Çıktı Bilgileri
echo -e "Bu komut dosyası önbelleğe alınmış hafızayı temizleyecek ve RAM'inizi serbest bırakacaktır.\n\nŞu anda Önbelleğe Alınmış RAM Mikarınız : $cachedmem_before MB  ve Serbest RAM Miktarınız : $freemem_before MB."

# Test senkronizasyonu
if [ "$?" != "0" ]
then
  echo "Bir şeyler ters gitti, dosya sistemini senkronize etmek imkansız."
  exit 1
fi

# "Senkronizasyon" ve önbellekleri temizleyerek dosya sistemi arabelleğini temizleyin
sync && echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

freemem_after=$(cat /proc/meminfo | grep MemFree | tr -s ' ' | cut -d ' ' -f2) && freemem_after=$(echo "$freemem_after/1024.0" | bc)

# Çıktı Özeti
echo -e "Temizlik İşlemi Sonrası Serbest bırakılan RAM Miktarınız : $(echo "$freemem_after - $freemem_before" | bc) MB olmak üzere Toplam RAM Miktarınız : $freemem_after MB."

exit 0
Sistem'e Etkisi :

Resim

Notlar :

1.Betik "root kullanıcı hakları" ile çalıştırılmakta, normal kullanıcı haklarından çalıştırılmaya kalkışılırsa şöyle bir hata ileti gösterir sistem

Bu komut dosyasını süper kullanıcı olarak çalıştırmalısınız!
2.İki farklı şekilde çalıştırabilirsiniz.

2.1.

sh -c ./ram_clear.sh
2.2.

bash ./ram_clear.sh
Böylece ne elde etmiş olursunuz?

1.Daha hızlı tepki veren bir GNU-Linux
2.RAM 'i daha optimize kullanan bir GNU-Linux
3.GNU-Linux Dağıtımının verdiği özgürlük ve rahatlık...

Özgür günlerinizin bol ve şanslı olması dileğiyle "baba kaçar"....!!!
Kullanıcı avatarı
esatiz
Global Moderator
Global Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen esatiz »

teşekkürler, ben swap dosyasını ayarlamamıştım, ondan yüksek gözüküyor olmalı :kafasalla:
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Has thanked: 46 time
Been thanked: 109 time

Mesaj gönderen trwe »

esatiz yazdı: 16 May 2022, 16:21 teşekkürler, ben swap dosyasını ayarlamamıştım, ondan yüksek gözüküyor olmalı
Birşey değil @esatiz....

Benim Sistemimden Örnek Ekran Alıntısı - 1 (Sistem : GNU-Linux Mint 19.3 LXDE i386)

Resim

Sistemin ram kullanımı %50'in altında (önceleri % 65'i buluyordu) %50'yi geçince sistem veriyi takas bölümüne yazmaya başlıyor.
Resim

Arkaplan işlemlerinin kaynak isteklerini düşük olarak belirliyorum böylece, sistem diskine aşırı yazma / okuma yükü bindirmemiş oluyorum, bu bana sabit olarak belirlenmiş disk sıcaklık değeri olarak geri dönüyor. (30 santigrat derece sabit) CPU sıcaklığı'da 35-39 santigrat derece arasında gidip geliyor.

Resim

Not:

İster GNU-Linux olsun, ister Microsoft Windows yada Apple MacOS , sistem diskinizde her zaman gözünün , arkaplan işlemlerin yazma değerleri üzerinde olsun.Eğer bir işlem çok fazla yazma işlem değerine sahip ise;

1.Bu sistem Windows ise, ya çıldırmış bir işlem yada virüs aktivitesi var demektir.
2.Bu sistem Linux ise, bir işlemin normal CPU kullanmadığını gösterir.
3.Bu sistem MAC ise, takas + RAM 'i aşırı baskılıyan bir işlemin olduğunu gösterir.