Windows 10 Ssd'ye Geçiş Sonrası 2'ye Bölünük Hdd Birleştiremiyorum

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
burak35
Kilobyte4
Kilobyte4
Has thanked: 188 time
Been thanked: 169 time

Windows 10 Ssd'ye Geçiş Sonrası 2'ye Bölünük Hdd Birleştiremiyorum

Mesaj gönderen burak35 »

merhaba iyi akşamlar maddi manevi ve ailevi sorunlardan ötürü bir müddet buraya uğrayamadım yaklaşık 2bucuk ay kadar önce bilgisayarımdaki sorunlardan ötürü maddi durumumda iyi olmadıgı için bilgisayarımı bir yakınım vasıtası ile bir teknik servise götürdüm neyse bilgisayarımın win7de sorun cıkarttıgını ve win10 kuracaklarını söylediler mecburen kabul ettim hdd takılı olan yere hp s700 120gb ssd bozuk olan dvd yerine aparatla harddiskimi taktırdım servis harddiskimi birlşetirmemiş ssdde zaten win10 kurulu adamlara harddisk 2ye bölünük harddiskin içindeki sistem ayrıldıda göründüğü için hdd neredeyse 3e bölünük bunu birleştirin dedim yok biz sorumluluk almıyoruz içinde önemli dosyalarım var dediniz dediler neyse dedim kabul ettim önce harddiskin sistem ayrıldı yazan 350megabaytlık kısmını sürücü harfi sil diyerek bilgisayarımda görünmemesi için kaldırdım (karmasa olmasın diye karmasa sevmiyorum çünkü) sonra 640 gb olan bilgisayarımın içinde gelen harddiski seneler önce win7 kullanırken ilk kez format attıgımda 2ye bölmüştüm 100 ve 495gblık 2 kısım olarak suan herseyim kullandıgım programlar müzik klip konser dvd arşivlerim fotograflarım hatta edevlet ve ösym şifresi gibi önemli dosyalarım hep 495 gblık kısımda fakat buradaki alan çok azaldı 2 parça hdd kullanmamak için bugün disk yönetimini açıp mecburen 350mblık sistem ayrıldı kısmını ve 100gblık kısmı önce sil sonra birleştir diyerek tek parça yapabildim şu fotoda görüldüğü gibi
Resim
100gb ayrılmamış alan olarak görünüyor burda sorun yok tamam istersem yeni birim diyip kullanabiliyorum ama ben bu kısmı 495 gblık burak yazan kısım silinmeden 2 sini birleştirmek istiyorum fakat yapamıyorum burak e yazan 495gblık kısma sağtuş birim genişlet ileri dediğimde ise şöyle bir uyarı veriyor
Resim
burada ne yapmam gerekiyor 495 gblık kısım silinmemeli çünkü senelerdir topladıgım müzik arşivim var ve silinsin istemiyorum elimde yedek olarak bi hdd var ama o arşivimin anca yarısını alabildi 320 gb oldugu için 2inci görselden sonra ne yapmam nasıl yapmam gerekir daha önce bu tarz birşeye ihtiyacım olmadıgı için böyle birşey hiç yapmadım nette programlar var ama onlarda cok karmaşık geldi bana illa programmı kurmam kullanmam gerekiyor? :( yardımcı olursanız sevinirim
Kullanıcı avatarı
esatiz
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 141 time
Been thanked: 141 time
İletişim:

Re: Windows 10 Ssd'ye Geçiş Sonrası 2'ye Bölünük Hdd Birleştiremiyorum

Mesaj gönderen esatiz »

İyi akşamlar hocam. 2.fotoğraftaki işlemi sakın uygulamayın ve program da kullanmayın. Disk yönetimindeki bölümleri sağdan sola doğru birleştiremezsiniz. Benim başıma da böyle bir olay geldi:

viewtopic.php?f=9&t=211129

Neyse ben sorunu programla çözmüştüm ama harddiski sistem diski olarak kullandığım için diskte tuhaflıklar olmuştu, performans olarak zayıflamıştı ve sistem açılışında aşırı gürültü çıkarıyordu (okuma kafası 10-15snliğine felaket hızlı hareket ediyordu). Diskin görünüşünü aklınıza getirirseniz neden disk yönetiminde sağdan sola (gerçekte içten dışa) doğru birleştirme yapılamadığını hayal edebilirsiniz. Aslında MBR ile alakalı olmalı bu durum ama neyse.

100GB lık bölümü ayrı bir bölüm olarak kullansanız nolur? Maalesef bir çözüm önerim yok
Kullanıcı avatarı
feuer
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 83 time
Been thanked: 136 time

Mesaj gönderen feuer »

İşlemi kesin ve kayıpsız, uygulamalar ile ya da yerleşik olarak yapabilmeniz imkan dahilinde durmuyor.

İstenen işlemler
1-Veriler kaybolmasın
2-İki bölüm birleşsin tek bölüm olarak kullanılsın

Yöntem
Harici (ya da dahili) başka bir 500gb-1tblık hard diske dosyalarınızı kopyalayın.
Daha sonra bu alanları silip, tamamından tek bir alan oluşturup format atın.
Son olarak harici diskten dosyalarınızı geri yükleyin.

Tedarik
Bu işlem için gerekli olan harici sürücüyü temin etmek için alternatifler;
1-satın alabilirsiniz,
2-arkadaşınızdan ödünç alabilirsiniz,
3-bilgisayarcıya durumu anlatarak ondan bu işlemleri yapmasını isteyebilirsiniz.

Benzer bir olayı yaşadığımda o zaman tek harici diskim 1tb vardı. Dahili sürücüm 32gb.
Bir derneğe gittim. 2 ayrı bilgisayarında yer alan 600gb+600gb boş alanları olan disklere verilerimi attım.
Daha sonra harici diskimi formatlayıp, sonrasında dosyalarımı geri yüklemiştim.
En son feuer tarafından 01 Eki 2021, 12:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
bekobey
Bit
Bit
Has thanked: 10 time
Been thanked: 3 time

Mesaj gönderen bekobey »

Merhaba; ücretsiz minitool partition wizard 12 programı ile o alanı tek bir sürücü olarak genişletebilirsiniz diye düşünüyorum,
Kullanıcı avatarı
burak35
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen burak35 »

@esatiz tesekkurler hocam temelden dinamik dediğinde anladım bi hinlik oldugun bıraktım disk cok eski 12 yıllık oldugunda arada acayip garip sesler geliyor o yuzden bulabilirsem 2nci el bile olsa bi laptop diski almaya bakacagım 2 ye bölünük kullanıyorum suan bi sorun yok umarımda olmaz
@feuer tesekkurler alabılme ımkanım yok gıbı hem bulamıyorum hemde maddı olarak. bı arkadasım var ona gecıcı dosyalarımı versem olurda onunda pc full film müzik oyun program klip ne varsa dolu o da yapamam diyince disk alabilmeye bulabilmeye calıscagım
@bekobey tesekkurler dostum gecenlerde eksıde dolanırken minitool programının malware ıcerdıgını yazmıs bırı o yuzden guvenemedım
im magic partition resizer diye bi program buldum basit sade arayüzlü kullanımı kolay hatta portable versiyonu bile var ama o da populer olmadıgı için güvenemedim tesekkurler onerıler ıcın mecburen daha once gıttıgım bırkac servıs var son care olarak oralara gıdecegım vakit bulabılrsem cıkma 2nci el ne olursa artık 4 gb ddr3 ram arıyorum o bile yok
Kullanıcı avatarı
ozgutozkan
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 120 time
Been thanked: 68 time

Mesaj gönderen ozgutozkan »

Saçma bir yöntem ama 20 30 tane google hesabı aç google drive a dosyalarını yedekle (her biri 15 gb)
Burak35hdd1@gamail.com
Burak35hdd2@gamail.com
Burak35hdd3@gamail.com
.
.
Hepsini yüklediğin zaman format atarsın.
Sırayla olması hatırlamayı kolaylaştırır.

Hdd bozulursa dosyaların yedeği olmuş olacak.
Kullanıcı avatarı
burak35
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen burak35 »

ozgutozkan yazdı: 10 Nis 2022, 09:21 Saçma bir yöntem ama 20 30 tane google hesabı aç google drive a dosyalarını yedekle (her biri 15 gb)
Burak35hdd1@gamail.com
Burak35hdd2@gamail.com
Burak35hdd3@gamail.com
.
.
Hepsini yüklediğin zaman format atarsın.
Sırayla olması hatırlamayı kolaylaştırır.

Hdd bozulursa dosyaların yedeği olmuş olacak.
teşekkür ederim güzel ve akıllıca bir yöntem. neden benim aklıma gelmemiş ki bu dedim bir an. :D
ancak dosyalarım baya büyük galiba en sağlıklısı bir hdd almak olacak galiba.
Hadzo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Hadzo »

:kafavur: ben kara cahilligimle o ikinci fotograftaki işlemi yaptim ve 600gb lik diski sildim geri getirme imkani var mıdır?
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Has thanked: 46 time
Been thanked: 107 time

Mesaj gönderen trwe »

Hadzo yazdı: 04 Haz 2022, 01:08 :kafavur: ben kara cahilligimle o ikinci fotograftaki işlemi yaptim ve 600gb lik diski sildim geri getirme imkani var mıdır?
SSD Destekli bir veri kurtarma yazılımı ile , farklı bir konuma silinen verileri kurtarabilirsin.
Hadzo
Bit
Bit

Mesaj gönderen Hadzo »

Sildigim hdd diskiydi nasil bir kurtarma yazilimi önerebileceğiniz bir program vs uygulama linki var mıdır?
Kullanıcı avatarı
ozgutozkan
Kilobyte2
Kilobyte2
Has thanked: 120 time
Been thanked: 68 time

Mesaj gönderen ozgutozkan »

File scavenger dışında bir yazılım kullanmadım diğerlerini bilemem. File scavenger bir çok defa işimi gördü.
Kullanıcı avatarı
zirvedeneme
Byte4
Byte4
Has thanked: 28 time
Been thanked: 15 time

Mesaj gönderen zirvedeneme »

ozgutozkan yazdı: 04 Haz 2022, 09:37 File scavenger dışında bir yazılım kullanmadım diğerlerini bilemem. File scavenger bir çok defa işimi gördü.
KESİNLİKLE ÖNERİYORUM
Kullanıcı avatarı
burak35
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen burak35 »

@Hadzo
Bildiğim kadarıyla "Profesyonel" diye tabir edilen "Ücretli" yazılımlardan kullanmanız gerekiyor.
Malesef ücretsiz olanlar iş görmeyebilir çünkü özellik kısabiliyorlar.

Benim sorunum ise hala devam ediyor Hdd 2'ye bölünük bakalım daha ne kadar kullanacağım.
Umarım Disk gümlemez. Çünkü 47.000 Saati geçmiş durumda :(
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 179 time
Been thanked: 229 time

Mesaj gönderen shampuan »

Diski başka bir bilgisayara takmak;
Ya da Sergei Strelec gibi bir flaşla başlatmak suretiyle diskinizi birkaç saniyede geri getirebilirsiniz.
Dikkatli olun ki herşeyinizi kaybetmeyesiniz. Veri kurtarma programı kullanmayın; sadece partisyon geri getirme işlemi yapacaksınız.

https://drive.google.com/file/d/1mnOurK ... sp=sharing

35. sayfaya gidin, acele etmeden okuyun.

Kolay gelsin.