Kriptoların Neden çöktüğünün yanıtı

Hertürlü Ekonomi bilgisinin paylaşıldığı yer
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 37621
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 430 time
Been thanked: 249 time

Kriptoların Neden çöktüğünün yanıtı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Dünyanın önde gelen ekonomi ve siyaset dergisi Foreign Policy, kripto para piyasalarındaki sert düşüşün sebebini açıkladı: Amerikan Doları cinsinden fiyatlanma ve dolar desteği olmaksızın dolara sabitlenme. Kripto ekonomi uzmanı David Gerard, durumu “2008’deki ekonomik krizin aynısı” şeklinde tanımladı.

Başta Bitcoin ve Luna olmak üzere, kripto paralardaki düşüş dünyada gündem oldu. Uzmanların ilk tahmini, Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz arttırma kararı ile kripto piyasalarındaki düşüş ile bir bağ olduğu yönündeydi. Ancak değeri 1 dolara sabit olan “sabit coin” piyasasındaki düşüş ve devamında Luna Coin’in yüzde 93 değer kaybıyla çakılması, durumu netleştirdi. Kripto ekonomi uzmanı David Gerard, dünyanın önde gelen ekonomi ve siyaset dergisi Foreign Policy için “Kripto Para Birimleri, 2008 Ekonomik Krizi Gibi Çakıldı ve Gerçek Piyasalar Da Etkilenebilir” başlıklı bir makale kaleme aldı.

DOLAR ÜZERİNDEN FİYATLANDIRMA

David Gerard, kripto paranın, mevcut ekonomiden bağımsız bir “ideal” olarak ortaya çıktığını ifade etti. Bitcoin, 2009’da ilk kez yaratıldığında, özellikle dolar ve diğer para birimlerinden bağımsız, devletlerin denetlemediği bir para birimi olması hedeflendi.

Ancak zaman içerisinde başta Bitcoin olmak üzere, bütün kripto paralar, dolar üzerinden fiyatlandırıldı. Dolara endekslenen kripto para piyasasının ise büyük bir sorunu vardı: Kripto paraların arkasında dolar olmadığı gibi, o kadar paranın karşılığı olarak bankalarda nakit dolar yoktu.

COIN FİYATLANDIRMASI

Bitcoin ve sabitcoin haricindeki bütün coinlerin değeri, ya Bitcoin’e ya da Ether'e sabitlendi. Fiyatlandırmalarda ve yazılımlarda Bitcoin ve Ether esas alınıyor. Bitcoin ve Ether ise dolar üzerinden fiyatlandırılıyor.Bu yöntemle coinler, dolar üzerinden fiyatlandırılan Bitcoin üzerinden fiyatlandırılıyor ve diğer coinler ise, Bitcoin üzerinden fiyatlandırılan coinleri baz alarak fiyata sahip oluyor. David Gerard, bu durumu “Zincir” yani “Chain” olarak tanımlıyor. Sabit coin olarak tanımlanan kripto para birimleri ise, kendilerini 1 dolara sabitliyor. Tether dahil olmak üzere bütün sabit coinler, kendilerinin bankalarda var olan, nakit dolarlar ile desteklendiğini iddia etti.

Ancak Amerikan devletinin “Emtia İşlemleri Ticaret Komisyonu” kuruluşu, 15 Ekim 2021’de, Tether başta olmak üzere sabit coinlerin ABD doları tarafından desteklenmediğini söyledi. ABD Emtia İşlemleri Ticaret Komisyonu, Tether ve benzeri sabit coinleri üreten ve “Dolara sabit” diyerek insanları kandıran firmalar için soruşturma açılacağını duyurdu.

2008 KRİZİ İLE BENZERLİK

2008’de yüksek kâr elde eden Batılı sermaye sınıfı, paranın değerini karşılayabilecek güvenli bir yatırım aracı aradı. Bunun üzerine konut piyasasına yöneldiler. Batılı sermaye sınıfı, gayrimenkul satın alımına hız kesmeden devam etti. Değeri gayrimenkule bağlı senetler, hisseler ve konutların kendileri gözde bir yatırım aracı haline geldi. Ancak emlak piyasasında yaşanan ufak bir durgunluk ve düşüş, çığ gibi büyüdü ve 2008’de dünya genelinde devasa bir ekonomik kriz yaşandı.

David Gerard, kripto piyasasında yaşanan durumu, 2008’deki ekonomik krize benzetti: “Kripto para piyasası, güvenli ve paranın değerini karşılayabilecek bir yatırım aracı olarak görüldü. Sabit coinler, devletlerin denetiminden uzak para aktarımları için kullanıldı. Kripto paralar ise, konut veya altın gibi birer yatırım aracı muamelesi gördü.

KRİPTO PARANIN GERÇEK DÜNYADA KARŞILIĞI YOK

Ancak David Gerard, “güvenilir yatırım aracı” olarak öne çıkan kripto para piyasasının, gerçek hayatta hiçbir karşılığı olmadığını ifade etti. Likit olmayan yani istenildiği anda nakde çevrilemeyen kripto paraların değeri, Bitcoin’e veya Ether'e bağlı. Bitcoin ve Ether'in her ikisi de dolar üzerinden fiyatlandırılıyor. Nakit karşılığı olmayan kripto paralar, birbirlerinin değerine bağlı hale geldi. Dolayısıyla Bitcoin’de yaşanan düşüş, bütün piyasayı olumsuz etkiledi.

Dolara sabitlenen ve nakit dolar olarak karşılığı olmayan kripto paralar, özellikle Bitcoin, “suni bir şekilde” değer kazandıktan sonra tekrar düşüşe geçti. Değerini “insanların gösterdiği ilginin” biçtiği kripto paralar, piyasaya ilk kez çıktıkları gün bile yükseliş yaşadı. Ancak hiçbir nakit dolar karşılığı olmayan ve netice olarak fiyatı dolar üzerinden belirlenen kripto paralar, 2008’deki gibi “ideal yatırım aracı” iken sert bir düşüş yaşadı.

LUNA’NIN ÇÖKÜŞ HİKAYESİ VE İNTİHAR MESAJLARI

Terra (UST) ve Luna, birbirini destekleyen iki coin olarak piyasaya çıktı. Terra, bilgisayar yazılımı ile kendisini 1 dolara sabitlemek üzere programlandı. Eğer Terra (UST) değer kaybederse, piyasadaki Luna coinlerden yeterli miktarda yakıldı ve Terra derhal 1 dolara sabitlendi. Eğer Luna değer kaybederse, Terra yakıldı ve Luna’nın değeri yükseltildi.

Eğer bu işlemler işe yaramazsa, Terra firması Bitcoin satışı yaparak durumu toparlamak istedi. Ancak “18 milyar nakit dolar” ile desteklendiğini iddia eden Terra’nın, tek bir cent bile nakit karşılığı bulunmadığı ortaya çıktı. Piyasada güven azaldı ve insanlar, dolar tarafından desteklenmeyen sabit coin Terra’larını satarak piyasadan çekildi. Üç gün içinde yapılan satışlar, hem Terra’yı 65 cent’e kadar düşürdü, hem de Luna’yı yüzde 93 değer kaybına uğrattı. Netice olarak Terra ve Luna, Binance başta olmak üzere büyük kripto piyasalarındaki işlem listesinden çıkarılıdı. Terra ve Luna’nın Amerika’daki forum sitelerinde bütün birikimini kaybeden binlerce kullanıcı, intihar mesajları yayınladı. Forum yöneticileri, Amerika’nın “Alo İntihar Hattı” numarasını, foruma sabitlemek ve insanları intiharla mücadele hatlarına yönlendirmek zorunda kaldı.

SADECE VATANDAŞIN PARASI BUHARLAŞIYOR

David Gerard, kripto piyasalarında “kayıp” olarak haberleştirilen durumlarda, piyasaların hiçbir kayıp yaşamadığını ifade etti: “Sadece vatandaş kaybediyor. Parasını yatıran kişilerin bütün birikimi buharlaşıyor. Birçok insan, ekonomik krizden ve bunalımdan kurtuluş umuduyla kripto paralara yatırım yapıyor. Ancak piyasadaki düşüşler, onların kayıp yaşamasına sebep oluyor.”

David Gerard, “Kripto piyasası milyarlarca dolar kayıp yaşadı diye haber yapılıyor. Ama piyasa ve kripto para firmaları hiçbir şey kaybetmiyor. Zaten onların piyasaya sürdüğü milyarlarca coin’in, gerçek hayatta hiçbir karşılığı yok. Dolayısıyla onlar bir kayıp yaşamıyor. Ancak parasını coinlere yatıran insanların bütün birikimi buharlaşıyor.”

GERÇEK PİYASALAR ETKİLENEBİLİR

Foreign Policy, kripto piyasalarda yaşanan sert düşüşün, özellikle kripto para firmalarının borsa hisselerindeki düşüşle beraber gerçek piyasalarda da olumsuz etkilere sebep olabileceğini ifade etti.

Kaynak:
https://odatv4.com/ekonomi/kripto-para- ... iti-238453
Kullanıcı avatarı
ozgutozkan
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 367
Kayıt: 27 Mar 2022, 20:07
Has thanked: 120 time
Been thanked: 68 time

Re: Kriptoların Neden çöktüğünün yanıtı

Mesaj gönderen ozgutozkan »

Diğerleri düşmüş de terra lunanın hortumla içi boşaltılmış. Bunlar önce bol bol terra-luna almışlar. Terra-luna değer kaybedince bitcoin satmaya ayarlı programlanmış.

Bunlar topladıktan sonra terra luna satmışlar. Terra luna değer kazanmak için otomatik bitcoin satmış.
Sonra daha çok satmışlar. Terra-luna da bitcoin satmış. Tabii ki bu arada bitcoin de değer kaybediyor. Neyse bakmışlar saldırı var frene basmaya çalışmışlar ama balinanın biri terra-lunanın emniyet sübabını ona karşı kullanarak işte böyle içini hortumlamış.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Mesajlar: 8354
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11
Has thanked: 174 time
Been thanked: 218 time

Re: Kriptoların Neden çöktüğünün yanıtı

Mesaj gönderen shampuan »

:-D hocam bu nasıl anlatım kıs kıs güldüm. Eskiden mizah dergileri olurdu atletli çizgili pijamalı dayının komik konuşma balonları gibi olmuş.
wonder
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 302
Kayıt: 13 Eyl 2021, 16:43
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye
Has thanked: 89 time
Been thanked: 34 time

Re: Kriptoların Neden çöktüğünün yanıtı

Mesaj gönderen wonder »

:-D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 37621
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 430 time
Been thanked: 249 time

Re: Kriptoların Neden çöktüğünün yanıtı

Mesaj gönderen velociraptor »

Görseli bilerek öyle yaptım , dijkital paralar Şeytanın parasıdır :-D
sebebi gayet açık ; Büirçok silah kaçakçısı kadın satıcısı , Uyuşturucu satıcısı parasını kriptoya yatırıyor (Bilinen bir gerçek) hep , Hükümetlerin hazır bunları burada yakalamışken neden aniden Paralarını sıfırlamadığını anlamıyordum , bir hareket geldi ama yetersiz BTC nin 3-5 bin $ a inmesi ve çok uzun süre orada kalması lazım ki Ağır darbe alsınlar :kafasalla:
Cevapla