BioNTech dünyada tam onay alan ilk Covid-19 aşısı oldu

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Has thanked: 430 time
Been thanked: 249 time

BioNTech dünyada tam onay alan ilk Covid-19 aşısı oldu

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech’in Covid-19'a karşı geliştirdiği aşıya tam onay verdiğini açıkladı.

ABD ilaç firması Pfizer ile Alman ortağı BioNTech, "acil kullanım onayı verilen" Covid-19 aşısının 16 yaş ve üzerine uygulanmak üzere tam onayı için mayıs ayında FDA'ya başvuruda bulunmuştu.Söz konusu aşı, ABD’de 11 Aralık 2020'de acil kullanım onayı aldı. Bugün yapılan açıklamanın ardından Pfizer-BioNTech aşısı dünyada koronavirüse karşı "tam onaylanan ilk aşı" oldu. FDA'dan yapılan açıklamada, bugüne kadar ABD'de 200 milyon dozdan fazla Pfizer-BioNTech aşısının kullanıldığı, aşının tam onay almasının ülke genelinde yürütülen kampanyalara halkın daha fazla güven duymasına vesile olacağı kaydedildi. Aşı, 12-15 yaş arası çocuklarda bu yaş grubunun verileri tamamlanıp FDA tarafından tekrar incelenene kadar acil kullanım onayı ile uygulanmaya devam edilecek. Pentagon ağustos ayı başlarında Pfizer-Biontech aşısının tam onayının tamamlanması ile birlikte 1.3 milyon aktif personeli için aşının zorunlu tutulacağını açıklamıştı. Pentagon haricinde bazı üniversite ve hastanelerin; Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kentinin de aşıyı zorunlu kılması bekleniyor.

Kaynak:
https://tr.euronews.com/2021/08/23/pfiz ... lk-as-oldu
https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/pfi ... i-6609428/
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/abd ... ri-1862887
https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-d ... i-41879277
https://www.milliyet.com.tr/dunya/son-d ... ay-6581375
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 175 time
Been thanked: 218 time

Re: BioNTech dünyada tam onay alan ilk Covid-19 aşısı oldu

Mesaj gönderen shampuan »

Hala:

"Siz bu koronaya inanıyonuz mu be? Biz inanmıyoz valla. Aşı olmuyuruk. Aşıya inanmuyuruk. Korona yalan." diyen tipler var.

Anam avradım olsun cezası omayacak elime bir pompalı alıp bunları deşesim var. Hatta devlet bana maaş ödesin ben hergün erken kalkar traşımı olur giyinir, işe gider gibi mesaiye başlar bunları böyle hacamat ede ede bitiririm. E bunlar bitince korona da biter zaten.
Kullanıcı avatarı
feuer
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 75 time
Been thanked: 128 time

Mesaj gönderen feuer »

Tam onay alması sevindirici. Aşı karşıtlarına gelsin.
"çip takeyeğ, kısır yapeyeğ"
Onca insan biontech oldu kısır olan var mı ya? adhjasgfkagj
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Şu suratına ekmek küreğiyle vurduğumunun çocuğu şimdi ne diyecek çok merak ediyorum. Tarkan abi baya'dır ara verdi onun videolarına şeytan kulağına kurşun :-D :lol:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bazen veriyorum , lakin ters düştüğüm durumları oluyor ve Altına gerçek bilgiyi ilave ediyorum , baktım twitterde bu konuda herhangi birşey yazmamış
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Yav abi bak elini vicdanına koy,

Adam diyor ki bir zamanlar hamile kadınlara bulantıyı kessin diye verilen ilacın sakat doğumlara neden olduğu ortaya çıktı. O günden sonra doktorlar bunu kabul ettiler ve çıkıp özür dilediler. Ben özür dilemicem, çünkü bu aşıyı yapmıcam falan fıstık diyo.

Yav Allah aşkına! İlaçların yan etkilerinin hiçbirini bilmiyoruz ve de kullanıyoruz. Bilerek kullanıyoruz. İsteyerek kullanıyoruz. Şifa için kullanıyoruz. Arada şerefsiz ilaç firmaları da olabilir. Ama bilime güvenmek zorundayız. Bir hamile kadına verilen bulantı önleyicinin konuyla ne ilgisi var. Karşımızda ölümcül bir virüs var. Ayrıca hiçkimse o ilacı cahilliğinden yazmamıştır. O dönemin prosedürü öyleymiştir. Aklımdan geçenleri kelimelere dökemiyorum sinirimden çatlamak üzereyim. Tersliği hepiniz görmek zorundasınız. Aynı şey başka bir ilacında başına gelebilir. Aşı da da sorunlar çıkabilir. Eee? Bay profesör ne öneriyormuş peki? Madem ilaca, aşıya güvenmeyecek, neden tıp okumuş?

Yav böyle serserilerin amacı dikkat çekmek. İşte para kazanmaya çalışan yayın kuruluşları var, hacı acık televizyona çık da para gazanalım sana da üjbej koklatırız diyolar, bu da parayı televizyonu şanı şöhreti duyuyo, geliyo oraya sallıyo da sallıyo. Salladıkça sansasyon oluyo. Ünü itibarı artıyo. Muayenehanesine gelecek hasta sayısı artıyo. Böyle olunca yeşilleri topluyo. Kimdi o p****k, karanki mi ne. Milleti saçma sapan şeylere inandırttı. Yarı otel yarı hastanemsi bir şifa evi kurdu. Saçma sapan tedaviler uygulayarak paranın **** koydu. Sonradan güç zehirlenmesine benzeyen bir duruma kapıldı. Bu defa astrolojiye merak saldı. Sihirli taşlar, elmaslar, yok vücudumuzdaki kötü enerjiler bu taş tarafından çekilip venüse gönderiliyomuş venüsten sekip, uranüse gidiyomuş falan. Bu güne kadar aynı masallarla muskacı hacı hocalar düdükledi bu milleti şimdi de bu doktor müsveddesi baş belaları düdüklüyo. Bunlar günümüzün modern muskacıları işin hülasası bu işte.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Malesef bazıları pandemiyi çıkar amacıyla kullanıyor.
Kullanıcı avatarı
confickerbelasi
Bit
Bit

Mesaj gönderen confickerbelasi »

2 doz Biontech aşı oldum bile önce istemiyordum ama boşver aşı yapılsın sorun olmadı hiç.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

En güzeli
Kullanıcı avatarı
confickerbelasi
Bit