FORUM KURALLARI (ÖNEMLİ)

Forumla ilgili güncel duyuru ve uyarıları burada bulabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

FORUM KURALLARI (ÖNEMLİ)

Mesaj gönderen shampuan »

SORDUM FORUM KURALLARI

Merhabalar,
Eğer sordum forum'a üyeyseniz ya da yeni üye olacaksanız bu kuralları okumalısınız. Lütfen zamanınızı ayırarak bu kuralları mutlaka okuyunuz.

1-Bu forum kuralları, foruma aktif şekilde üye olan herkesi ilgilendirir. Herkes bu kurallara uymak zorundadır. Forum kurallarının yayınlandığı tarihten önce üye olmuş üyelerimiz de bu kurallardan sorumludur.

2-Forum kurallarını okumamış olmak ya da okumayı unutmak; herhangi bir nedenle okumayı reddetmiş olmak, kurallara uymayan üyenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. Bu madde, forum yönetimine tam ve kusursuz yetki verir.

3-Forum yönetimi, ihlal edilen kurallar için forum üyesine ceza verip vermeyeceği ya da ne ceza vereceği hakkını saklı tutar. Ayrıca forum yönetimi, bir üyenin cezasını geciktirebilir ya da iptal edebilir. Bununla ilgili olarak açıklama yapma ya da yapmama hakkını saklı tutar.

4-Bu forum dostluk, yardımlaşma ve bilgi paylaşımı amacıyla oluşturulmuştur. Tüm forum üyeleri bu düstura uymak zorundadır. Üyeler arasında küfür, taciz, zorbalık; gizli ya da açık aşağılama, aşağılayıcı mesaj gönderme; imza yoluyla da olsa dokundurma yapılması YASAKLANMIŞTIR. Lütfen birbirinize saygılı olun ve bu konuyla ilgili bir sorununuz olursa, karşınızdakiyle tartışmalı diyaloğa girmek yerine forum yöneticilerine bildirin. Aksi takdirde siz de ceza alabilirsiniz. Diyaloğu sürdürmek, sorunun büyümesinden başka hiçbir işe yaramaz.

5-Forumumuzda, kendi geliştirdiğiniz ya da EULA’sına uygun şekilde değiştirdiğiniz yazılımlarınızı paylaşabilirsiniz. Ancak içeriğinde zararlı tespit edilen yazılımlar, paylaşan üyenin ceza almasına neden olur (süresiz ban).

6-Forumumuz vasıtasıyla indirdiğiniz yazılımlardan dolayı zarar görürseniz bu sizin sorumluluğunuzdadır. Sordum net forumu, size verilen tavsiye ya da yazılımların bilgisayarınıza ve/veya verilerinize zarar verebilme olasılığını işbu madde ile önceden bildirir ve olası zararlardan sorumluğunu kabul etmez. Unutmayın, biz size iyi niyetle ve karşılıksız yardım etmeye çalışıyoruz. Ola ki hata yapabiliriz. Bunu bilerek yapmayız.

7-Forumumuza üye olur olmaz reklam amaçlı, başka site ya da ürünleri tanıtım amaçlı link paylaşmak, ayrıca yasal olmayan paylaşımlar yapan sitelere açık ya da gizli link yerleştirilmesi YASAKTIR! Cümle sonundaki noktaya gizlice link yerleştirmek, sanki faydalı bir konu paylaşacakmış gibi bir iki cümle yazıp, başka bir sitenin adresini yayımlamak, ya da bunlara benzer eylemler yasaklanmıştır. Eğer destek amacıyla sitenize yönlendirme yapmak istiyorsanız, doğrudan @velociraptor’a özel ileti ile ulaşın. Bu maddeye uymayan üyeler sınırsız uzaklaştırılır.

8-Forumumuzda birden fazla kullanıcı hesabı oluşturmak yasaktır. Bu kuralı ihlal eden üyelerin -tesbit edilirse- tüm hesapları iptal edilerek uzaklaştırılır. Zorunlu sebeplerden dolayı farklı bir hesap oluşturmanız gerekirse en aşağıda vereceğimiz email adresinden iletişime geçin. Bu madde forum yöneticilerini bağlamaz. Teknik sebeplerle “deneme profili” oluşturabiliriz.

9-Forum üyeleri rumuzlarını değiştirme isteğinde bulunabilirler. Ancak bununla ilgili olarak @velociraptor’la özel ileti ile bağlantı kurarlar. Uygun görülürse değiştirilir. Rumuzlarda argo, belden aşağı adlar seçilemez.

10-Forum yöneticileri herhangi bir başlığı neden belirtmeksizin silebilirler. Ayrıca herhangi bir başlık içerisindeki iletilerin silinmesi, düzenlenmesi, değişiklik yapılması, taşınması, kilitlenmesi; kısacası konuları manipüle etmesi eylemlerinin tamamını yürütme hakkına sahiptirler. Bunlar iyi niyetle ve/veya forum düzeni açısından yapılır. Yine de bir itirazınız olursa moderatörlerle özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Bu madde, forum yönetimine tam ve kusursuz yetki verir.

11-Forum yöneticileri başkalarının yaptığı hata ya da suçlardan sorumlu tutulamaz. Yazılan mesaj ve paylaşımlardan o mesajı yazan ya da paylaşımı yapan üye/üyeler sorumludur.

12-Forumu düzenli ve sık takip eden üyeler “rütbe” ile ödüllendirilirler. Bu rütbelerle ilgili olarak şuraya bakabilirsiniz.

13-Forumda paylaşılacak film, müzik, program, vesair materyallerin yasallığını denetlemek sizin sorumluluğunuzdadır. Forumumuzda illegal bağlantı verilmesine izin vermiyoruz. Bu nedenle paylaşım yaparken lütfen dikkatli olun. Emin değilseniz paylaşmayın, ya da moderatörlere danışın.

14-Forumumuzda mümkün mertebe doğru ve düzgün Türkçe kullanmaya gayret gösteriyoruz. İmlaya, anlatım biçimine dikkat ediniz. Ancak espri yapmak amacıyla yöre deyişleri ya da şive içeren sözler kötü Türkçe ya da imla bozukluğu değildir. Küçük imla yanlışlarınızı da görmezden gelebiliriz, ancak abartılı olmamak şartıyla. YAZILARINIZIN TAMAMINI BÜYÜK HARFLE YAZMAYIN, İTİCİ OLURSUNUZ. Onun yerine imlaya özen göstererek küçük harf kullanın.

15-BU ÖNEMLİ BİR ANA BAŞLIKTIR. Çok önemli durumları bildirmek için böyle yazılır. Hepimizi ilgilendiren önemli haber, yeni çıkan yasa,... Şahsi sorunlarınız değil!

16-Bu İse Normal Bir Başlıktır. Başlık Atarken Her Sözcüğün BHarfi Büyük Yazılır ve Bağlaçlar Küçük Olur.

17-Konu başlıklarınızı açarken içeriği anlaşılır şekilde oluşturunuz. Bir sorunla karşılaştıysanız yeteri kadar açıklayıcı ve anlaşılır yazmaya gayret gösteriniz. Ciddi sorunlarda paniğe kapılmak normaldir. Ancak yine de sabır göstererek herkesin anlayacağı şekilde sorununuzu açıklayınız. Unutmayın; biz sizin yanınızda değiliz ve tam olarak orada neler olduğunu göremiyoruz. İmkanınız varsa sorununuzu, hata iletilerinizi resimlerle destekleyiniz.

Bilgisayar özelliklerim bu.
İşletim sistemim bu. Güncel/değil.
Sorun şu. Şöyle yaparken böyle yapıyorum, olmuyor.
Şunları denedim. Böyle sonuç verdi.
Yardım edebilir misiniz?

18-Forumumuzda konulara resim eklerken güvenilir olmayan sitelere yükleme yapmayın. Bu sitelere yüklenen resimler ilerde silinerek kırık linkler oluşturmakta ve forumumuzu google nazarında aşağılara çekmektedir. Foruma resim eklemek için Google hesabınızı (fotoğraf albümü), Blogger hesabınızı, resim paylaşmak için kullabilirsiniz. Ya da imgur gibi siteleri kullanınız. En son çare olarak Hızlıresim kullanabilirsiniz. Ancak bunların dışındaki siteler güvenilir değildir, resimleri çok çabuk siliyorlar. Foruma resim eklemek burada.

19-Bir konu başlığına arka arkaya ileti göndermemeye çalışın. Buna “flood mesaj” diyoruz. Bu, okuyanlar için rahatsız edici olabilir ve ayrıca konu içeriğini çirkinleştirir. Sadece gerçekten çok önemli bir durum ya da yeni bir gelişme olup, konunun parlayarak dikkat çekmesi gerektiği zaman bunu yapın.

DOĞRU
İleti-1
Arkadaşlar bilgisayarım mavi ekran veriyor. Ramdan kuşkulanıyorum, sizce başka neyden olabilir?
--------------
İleti-2
Flood için özür dilerim. Tamam sorunu buldum. Ekran kartımın donanım sürücüsünü yanlış yüklemişim, kendi sitesinden dikkat ederek yükleyince sorunum tamamen çözüldü. Uzun süre test ederek emin oldum.

YANLIŞ
İleti1
Arkadaşlar bana sistemimin tüm donanım sürücüleri eklenmiş, güncel bir işletim sistemi ISO’su lazım. Ben yapabilir miyim, bilemiyorum. Nasıl yapılacağını anlatır mısınız? Ya da hazır ISO yapıp verseniz de olur.
--------------------------------------------
İleti2
ISOyu nerden indireyim bu arada
--------------------------------------------
İleti3
Nasıl yapılacağını da bilmiyorum
-------------------------------------------
ileti4
hani oluyo ya
-------------------------------------------
ileti5
heey orda kimse yok mu?
------------------------------------------
ileti6
Bi yardım eden yok mu yaaa?

20-Aynı konuyu, aynı veya farklı başlıklar altında birden fazla kez açmayın.

21-Konu başlığı açarken konunuza uygun kategoriye açmaya özen gösterin. Şayet yanlışlıkla farklı bir kategoriye başlık açarsanız durumu moderatörlere bildirerek taşınmasını isteyin. Bu, ciddi bir sorun ya da ceza sebebi değildir ancak forum düzeni açısından daha iyidir.

22-Forum üyeleri ve yöneticileri olarak hepimiz, insanların emeklerine saygı duyarız. Eğer forumumuz içerisinde size ait bir içeriğin izinsiz paylaşıldığını düşünüyorsanız, sayfanın en sonundaki email adresine durumu bildiriniz. İçeriğin size ait olduğunu ispat ettiğiniz takdirde, içeriğin size ait olan kısım silinerek iptal edilir ya da o konu başlığı tamamen kaldırılır.

-Forum yöneticilerinin forum kurallarının güncellenme veya yenilerini eklemesi hakkı saklıdır.

23-Foruma üye olan herkes bu şartları kabul etmiş sayılır.

24-Forum Kullanımı ve Cookie'ler: Cookie'ler, (çerezler) tarafımızdan kişisel bilgi toplama aracı olarak kullanılmaz.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Yönetim.

UYARI Cezaları :

1. UYARI
2. UYARI
3. UYARI

UZAKLAŞTIRMA cezaları :

1 Hafta uzaklaştırma
2 Hafta uzaklaştırma
1 Ay uzaklaştırma
Süresiz YASAKLAMA

İletişim için: